Izgradnja komina za roštiljanje

Ja doma na svojoj u ložištu nemam šamotnu ciglu, nego je na toj deci kvarcni pijesak i klasična puna cigla gore.. Jer po pričama sad da li su bapske ili ne, kažu da šamotna cigla kada dostigne neku određenu temp. postaje kao kancerogena..  :misli:
 
strasilo said:
rekao sam da ne mogu generalizirati ... ;) .. ali nisam krivo skužio ..  (y)

Uvjerio sam se u tvoje mišljenje.....no.
Ako si u iole, urbaniziranom okruženju, osuđen si djelomično na manjak prostora, što sa sobom povlači (NE)urednost.

Puno je praktičnije imati u tom slučaju malu ''Kapelicu'', gdje je izvedba pečenja u stilu ''Plug and Play''.
Ja sam u sličnom projektu doma, tako da je tema super i lijepo je vidjeti trud drugih ljudi, meni će pomoći :)
 
Mr. Noo said:
Ne kužim jel mene pitaš? Ako da onda ti moram reči da je dimnjak pogođen100%. Išao sam na širinu a manje na visinu jer frend nije htel da bude jako visoko. Dim ne baca van na ložošte ni malo a to se i vidi na fotkama, Moj doma zna koji put vratit kad je takav pritisak t.j. vrijeme.

Da, tebe sam pitao.  :mrgreen:
 
limun said:
Uvjerio sam se u tvoje mišljenje.....no.
Ako si u iole, urbaniziranom okruženju, osuđen si djelomično na manjak prostora, što sa sobom povlači (NE)urednost.

Puno je praktičnije imati u tom slučaju malu ''Kapelicu'', gdje je izvedba pečenja u stilu ''Plug and Play''.
Ja sam u sličnom projektu doma, tako da je tema super i lijepo je vidjeti trud drugih ljudi, meni će pomoći :)

Jednom davno sam imao priliku gledati brodskog kuhara kako usred noći na divljoj plaži složi rubne kamenčiće, unutra istrese ugljen, rokne ga s brenerom i za 15 min mi jedemo. Meso, ne ugljen. :mrgreen:
Inače, primjećujem da su kamini out a u modi je imati cijelu konobu za bar 30 ljudi. :mrgreen:
 
  • Like
Reactions: cadjo
mate said:
Jednom davno sam imao priliku gledati brodskog kuhara kako usred noći na divljoj plaži složi rubne kamenčiće, unutra istrese ugljen, rokne ga s brenerom i za 15 min mi jedemo. Meso, ne ugljen. :mrgreen:
Inače, primjećujem da su kamini out a u modi je imati cijelu konobu za bar 30 ljudi. :mrgreen:

To je najbolje. Napraviš nered i ciao. Sutra si na drugoj plaži  :mrgreen:

Zadnje sto se sjećam tog roštiljanja na ''podu'', jest da mi je bilo imbecilno da ljudi, inžinjeri, nešto kao jolly se saginju i grbe i ja skupa s njima. Ima to svoju draž. No, u jednom trenutku sam se htio zapičiti doma po stalak i roštilj  :LOL:
 
BlindBird said:
Ja doma na svojoj u ložištu nemam šamotnu ciglu, nego je na toj deci kvarcni pijesak i klasična puna cigla gore.. Jer po pričama sad da li su bapske ili ne, kažu da šamotna cigla kada dostigne neku određenu temp. postaje kao kancerogena..  :misli:

Tako je , ništa šamot .Samo se poslaže cigletina i pepel zapuni fuge i to je to .
Kakav kurčev šamot? Da manje potrošiš drva? Da dobiješ veći toplinu? :misli:
To kao kad me netko pita jel ti motor troši puno.
 
Imam doma kamin star oko 100g :mrgreen: obnavljao ga stari majstor iz Samobora i komentirao materijale iz tog vremena,niti šamota niti kurca niti palca.Zidano sa glinom,bar tako veli ,gledajuci ga rastavljenog ,minimalna ostecenja,pukotine koje su mogle jos durati.Vanjski kamini (komini :mrgreen:)ipak imaju manja zagrijavanja,a vjerovatno nekaj ovisi i o kvaliteti cigle
 
Od kojeg materijala i kakve vrste peke preferirate da se koristi te od kojeg nacina izrade bi bile najbolje za spremiti dobru klopu na otvorenom,ne u pecnici,takvu imamo i koristimo..
Jer vidim da ima za kupiti dvodjelnih,trodjelnih,zeljeznih,keramickih,gusenih itd..
Znaci prava domaca koja bi bila najbolja bi me zanimala za kupiti..
Nadam se da je pitanje na mjestu,ako ne pomozite jbg.
 
Ja koristim od plamena giza fi 40 unutra emajlirana. Malo je mala jbg...
Mozda kupim jos Jednu limenu malo veci fi
 
kacigae30 said:
Od kojeg materijala i kakve vrste peke preferirate da se koristi te od kojeg nacina izrade bi bile najbolje za spremiti dobru klopu na otvorenom,ne u pecnici,takvu imamo i koristimo..
Jer vidim da ima za kupiti dvodjelnih,trodjelnih,zeljeznih,keramickih,gusenih itd..
Znaci prava domaca koja bi bila najbolja bi me zanimala za kupiti..
Nadam se da je pitanje na mjestu,ako ne pomozite jbg.
Kupi kovanu peku (ima u Planom kod Trogira kovačija Svetinović) od 60 cm i unutra tepsija cca 50-55 cm i to je to.Ja san kupija 10. u Benkovcu na sajmu od njih komplet peku,tepsiju, komaštre  i mašu za cca 400 kn.Još jedna vrhunska stvar koju iman je zemljana peka.Isto ima u Benkovcu po cca 150 kn,ludilo je jer peče ravnomjerno svaki krumpir i komad mesa.
Ako ti to nije s ruke sigurno imas nekog u Dalmaciji ko bi ti to moga skupit ;)
Ove industrijske peke zaboravi,to je smeće.

Poslano sa mog SM-G975F koristeći Tapatalk

 
Evo Link


http://proizvodnja-peka.com/


Poslano sa kampanela spomoću Tapatalk Pro
 
Kovanih peka od Svetinovica ima u svakom Pevecu.
cca 300kn 60cm
Emajlirana posuda ispod 100kn
btw imam 4 peke :mrgreen: gus, keramika, kovana, inox