Koja je obavezna oprema na motociklu u Hrvatskoj i/ili EU?

doms

New member
Prošao sam cijeli forum i nigdje nisam jednoznačno utvrdio koja je obavezna oprema na motociklu.. Znači ne preporučena, već ona koju moraš imati da te ne kazni policija u Hrvatskoj ili EU.
Vidim da se tu i tamo spominje PRVA POMOĆ za motocikl (sa onom posebnom oznakom), te reflektirajući prsluk.  Vjerujem da ima specifičnosti od članice, do članice, ali vi koji putujete sigurno ste već naišli ne te informacije. Hvala.
 
koliko znam,prva pomoc je obvezna..iako nitko ne provjerava posjedovanje iste..ja je imam ispod sica zbog radi,ne daj Boze,moguce potrebe..nikad se nezna kad moze zatribat..e
 
Prsluk i prva pomoć 100% obavezno. Ostalo, pojma nemam, osim naravno kacige.

P.S. Meni jednom tražili prvu pomoć na tehničkom, a jednom sam i globu platio jer ju nisam imao u motoru (mdaaaa, kupio sam ju nakon plaćene globe :jesus:, a  na tehničkom su me pitali kad sam ju već imao :mrgreen:).
 
Odkad je prsluk i prva pomoc obavezna za motocikle u HR?

I jel treba i trokut i rezervni kotac?

Sent from my HTC One_M8 using Tapatalk 2
 
Dajte neki link, po mogučnosti c/p iz NN, gdje piše što sve spada u obaveznu opremu za motocikliste u HR. :misli:

Usput rečeno, imam prvu pomoč za motocikliste, u nekim motorima bi mi bila stala ispod sica, u drugima bi ju nosio u kuferu, a u istom se nađe i reflektirajuči prsluk (kada već ima mjesta), ali ponajviše zbog SLO gdje je (bar koliko je meni poznato) i jedno i drugo obavezno (za prvu pomoč sam siguran, za prsluk i ne toliko), a istovremeno i jer - kada već ima mjesta - nošenje prve pomoči ne može škoditi, zlu ne trebalo.
 
:mrgreen: je prva pomoć i to oznake HRN 1113, pa su još nekaj kemijali za reflektirajući prsluk i sprej za krpanje guma, ali im nije baš upalilo... još lani bila samo ta prva pomoć ćak se i naziva "Spremnik prve pomoći za motocikle HRN 1113", prsluk bi trebao biti homologiran i to EN 471, jer slovo zakona veli sljedeće-

(2) Vozač koji je zbog neispravnosti na vozilu, prometne nesreće ili drugoga opravdanog razloga prisiljen vozilo zaustaviti na kolniku dužan je za vrijeme kretanja izvan vozila označiti se reflektirajućim prslukom, poduzeti sve mjere da zaustavljeno vozilo ne dovede u opasnost druga vozila te vozilo odmah ukloniti s kolnika.

(4) Novčanom kaznom u iznosu od 300,00 kuna kaznit će se za prekršaj vozač ako postupi suprotno odredbama ovoga članka.

a sprej za krpanje gume je uvijek pos sicem, ybg...
 
u HR osim kacige, samo ovo  :mrgreen:

9pyyk8.jpg
 
DADO+ said:
u HR osim kacige, samo ovo  :mrgreen:

9pyyk8.jpg

i nemaš brige i ne uvodi se u evidenciu prometnih prekršaja  (y)
 
tony-Vt said:
:mrgreen: je prva pomoć i to oznake HRN 1113, pa su još nekaj kemijali za reflektirajući prsluk i sprej za krpanje guma, ali im nije baš upalilo... još lani bila samo ta prva pomoć ćak se i naziva "Spremnik prve pomoći za motocikle HRN 1113", prsluk bi trebao biti homologiran i to EN 471, jer slovo zakona veli sljedeće-

(2) Vozač koji je zbog neispravnosti na vozilu, prometne nesreće ili drugoga opravdanog razloga prisiljen vozilo zaustaviti na kolniku dužan je za vrijeme kretanja izvan vozila označiti se reflektirajućim prslukom, poduzeti sve mjere da zaustavljeno vozilo ne dovede u opasnost druga vozila te vozilo odmah ukloniti s kolnika.

(4) Novčanom kaznom u iznosu od 300,00 kuna kaznit će se za prekršaj vozač ako postupi suprotno odredbama ovoga članka.

a sprej za krpanje gume je uvijek pos sicem, ybg...

Evo baš sam provjerio - imam oboje :mrgreen: - ali isto tako kod nekih motora mjesta pod sicem ili nema previše, ili je ono izloženo vodi koju diže zadnji kotač, tako da je nošenje toga svega malo i nezgodno ako čovjek nema kufer. :?

- a tu je i činjenica da se takve stvari kod nas najčešće kontroliraju samo kada su na snazi točno određene preventivno-represivne akcije na ovu ili onu skupinu vozila, a prije ili kasnije to i nije toliko zanimljivo, tako da neznam baš koliko naši vozači imaju "navike" nošenja svega toga sa sobom, a iskreno ponekada neznam ni jeli potrebno - pogotovo jer primjerice dobar dio moto-opreme ima i više reflektirajučih površina nego prosječan vulgaris prsluk (vidim npr. po Italiji da se kod nove moto-opreme čak i u postotku izražava količina reflektirajučih površina i norma koju taj postotak zadovoljava). :neznam: Kit za prvu pomoč - u svojoj dosadašnjoj moto-karijeri imao sam prilike (nažalost) u nekoliko navrata naići na udes i nije do sada bilo potrebe za sadržajem pribora jer bi zaštitna oprema vozača odradila svoj zadatak - a djelatnici hitne pomoči ostalo (odvezli dotičnog na slikanje i pregled).

:misli:
 
http://www.cvh.hr/propisi-i-upute/pravilnici/zakon-o-sigurnosti-prometa-na-cestama/pravilnik-o-tehnickim-uvjetima-vozila-u-prometu-na-cestama/


Članak 88.
(1) Motorna vozila, osim mopeda, mopeda s tri kotača, motocikla, motocikla s bočnom prikolicom, motornog tricikla, lakih četverocikla i četverocikla i traktora moraju imati jednu kutiju prve pomoći, a autobusi sa više od 25 sjedećih mjesta dvije kutije.
(2) Motorna vozila iz stavka 1. ovoga članka, koja se prvi put registriraju u Republici Hrvatskoj, moraju biti opremljena s kutijom prve pomoći u skladu s hrvatskom normom HRN 1112, osim vozila koja se uvoze i imaju serijski ugrađenu kutiju prve pomoći u skladu s normom matične zemlje.




Članak 91.
Motorna vozila, osim mopeda, mopeda s tri kotača, motocikla s bočnom prikolicom, motornog tricikla, lakih četverocikla i četverocikla moraju imati reflektirajući prsluk, kojeg je vozač dužan koristiti-obući kada na cesti obavlja neke radnje uz vozilo (mijenja kotač, obavlja manje popravke na vozilu, nalijeva gorivo kada vozilo ostane bez goriva, traži pomoć zaustavljajući druga vozila i sl.).
 
pod šta spadamo, pod mopede  :misli: :mrgreen:
 
3alfa3 said:
http://www.cvh.hr/propisi-i-upute/pravilnici/zakon-o-sigurnosti-prometa-na-cestama/pravilnik-o-tehnickim-uvjetima-vozila-u-prometu-na-cestama/


Članak 88.
(1) Motorna vozila, osim mopeda, mopeda s tri kotača, motocikla, motocikla s bočnom prikolicom, motornog tricikla, lakih četverocikla i četverocikla i traktora moraju imati jednu kutiju prve pomoći, a autobusi sa više od 25 sjedećih mjesta dvije kutije.
(2) Motorna vozila iz stavka 1. ovoga članka, koja se prvi put registriraju u Republici Hrvatskoj, moraju biti opremljena s kutijom prve pomoći u skladu s hrvatskom normom HRN 1112, osim vozila koja se uvoze i imaju serijski ugrađenu kutiju prve pomoći u skladu s normom matične zemlje.




Članak 91.
Motorna vozila, osim mopeda, mopeda s tri kotača, motocikla s bočnom prikolicom, motornog tricikla, lakih četverocikla i četverocikla moraju imati reflektirajući prsluk, kojeg je vozač dužan koristiti-obući kada na cesti obavlja neke radnje uz vozilo (mijenja kotač, obavlja manje popravke na vozilu, nalijeva gorivo kada vozilo ostane bez goriva, traži pomoć zaustavljajući druga vozila i sl.).

Pitanje je zašto su iz članka 91 izostavljeni motocikli, obzirom na navedena prometala!? :misli:

Druga stvar - reflektirajući prsluk sam po sebi služi isključivo radi uočavanja osobe na kolniku (a van pjesačkog prijelaza), međutim mislim da je sve ovo iznad napisano malo pregazilo vrijeme, a i malo je nespretno napisano (što je jedno i drugo kod nas čest slučaj), jer reflektirajući prsluk je ništa više no komad obično nekvalitetne tkanine žarke (nereflektirajuće) boje sa nekoliko reflektirajućih traka - često je slučaj da moderna moto-oprema ima više reflektirajućih površina i zadovoljava "višu" normu no minimalnu koju ima sam prsluk, bar ja to tako vidim, pa sada volio bih da neki stručnjak (ako takvih ima na forumu) ovo pojasni - jer neimanje prsluka je kažnjivo iako osoba na sebi ima reflektirajuću opremu "dovoljne" (obično i više) norme - no radi se o jakni a ne o prsluku.

:misli: :mrgreen: :mrgreen:
 
Modesty40 said:
pod šta spadamo, pod mopede  :misli: :mrgreen:


Po ovome, prsluk trebas imat. Osim ak na Ninju ne zakeljis prikolicu (i to bocnu)  :mrgreen:



biker4life said:
Pitanje je zašto su iz članka 91 izostavljeni motocikli, obzirom na navedena prometala!? :misli:


Bio je petak, zurilo ime se doma kad su pisali  :mrgreen:
 
L3 motocikl se ne navodi u zakonu kao iznimka za ne posjedovanje prve pomoći osim u onom slućaju di treba 2 komada, ali pogledaj pod oznakom HRN 1113 i piše PP za motocikle, ybg još jedan u nizu nedorećenih zakona kaj se nas tiće, a svako mali imaju pik na nas i onda cijepidlaće do bola..
 
Prvu pomoć imam :misli: ali bih morao maknut rezervne svjećice, dva paka papirnatih maramica, plastične i metalne stezice, alat i onu rastezljivu "pauk" mrežu ispod sica da mi stane taj njihov prsluk jebo ih prsluk da ih jebo.


:mrgreen:
 
bricksrheavy said:
Prvu pomoć imam :misli: ali bih morao maknut rezervne svjećice, dva paka papirnatih maramica, plastične i metalne stezice, alat i onu rastezljivu "pauk" mrežu ispod sica da mi stane taj njihov prsluk jebo ih prsluk da ih jebo.


:mrgreen:

Kupi onaj najjeftiniji najgori prsluk koji je valjda toliko rijetko šivan da možeš gledati kroz njega (bilo ih je u Kauflandu :mrgreen: ) ali da ima homologaciju, stavi ga u najlon za meso i vakumiraj usisavačem pa probaj onda. :mrgreen: :LOL: