Korzika i Sardinija 2018

esso_sa

Well-known member
Evo ga jos jedan putopis !  :mrgreen: Prvobitno smo zamislili da idemo na Siciliju, ali posto smo isli u 8. mjesecu, krepali bismo dole od vrucine, tako da smo se brzo presaltali na Korziku i Sardiniju. I da, ovaj put smo pametniji pa na put nismo krenuli u full koznim kombinezonima nego smo se naoruzali textil mesh odijelima koja su se na ovom putu pokazala zlata vrijednim  (y)

Ucesnici - ja i moja skvo na nasem vjernom R-u  :D

onnryMW.jpg


Nasa okvirna ruta

dYpdOr1.png
 
Dan 1, 05.08.2018., Sarajevo-Postojna

ovaC4bD.png


Dan rezervisan za prelazenje sto vece kilometraze do konacne destinacije. Postojna je mali, uspavani, simpaticni gradic. Nismo nesto slikali okolo, ali smo iskoristili priliku da skoknemo do Postojnske pecine koja je jedna od najvecih u Evropi i preporucujem obilazak svakome ko nije bio. Obilazak traje oko 2 sata, ima mali vozic sa kojim se vozika kroz pecinu, a jedan dio se obilazi i pjeske, sa vodicem. Temperatura u pecini je uvijek 10 stepeni pa treba voditi racuna da se ponese toplija odjeca.

Par slika
P92L2mL.jpg

bvkUg9L.jpg

SZuUCEO.jpg

4RRuW5v.jpg

wwT2iA1.jpg
 
Dan 2, 06.08.2018, Postojna - Livorno


cSZIaJG.png


Opet putni dan, prelazak sto vise kilometara po autoputu... Kod Bologne smo sisli sa autoputa i vozili malo po brdima Toscane, a na tom potezu smo slucajno pogodili i manji prevoj, passo Abetone
Nekad predvecer stizemo u Livorno gdje saznajemo da se bukvalno 20 minuta nakon sto smo prosli kroz petlju kod Bologne desilo ovo  :shock:

http://www.youtube.com/watch?v=jRbYWML8EO8

Za ovaj dan nema slika  :mrgreen:
 
Dan 3, 07.08.2018, Livorno-Corbara (Korzika)

EnaYcsP.png


Ranije smo rezervisali trajekt preko kompanije MOBY (svaka preporuka  (y)) koji vozi iz Livorna za Bastiu. Cesto daju popuste za motore (supermoto), a ja sam uspio uloviti i dodatni popust za zenu  :mrgreen: (superwoman) gdje pored motora dobijes i dodatni popust ako je jedan od putnika na motoru zena. Uglavnom, kartu za nas dvoje i motor placamo samo 50 EUR.

Sa broda slikamo uspavani Livorno i luku
oUgut1O.jpg

QF6lvyt.jpg


I vrlo brzo smo na otvorenom moru i putu prema Korzici :D
5q0XK3T.jpg


4 sata poslije, stizemo u Bastiu, provlacimo se kroz guzvu i prije Corbare (gdje spavamo) idemo do Corte-a. Za Corte kazu da je u njemu "napravljen" Napoleon  :mrgreen: Rodjen je u Bonifacio-u pa je neko ocito skontao slobodan slot za grad gdje je malisa napravljen i eto suplje price za turiste  :mrgreen:
Na putu do Cortea nas pere pljusak, ali sta je tu je

Corte

ULePjfB.jpg

J1qbfKk.jpg


Posto smo umorni i treba jos voziti, brzo zavrsavamo obilazak i okrecemo prema Corbari gdje nam je i smjestaj za sljedeca 2 dana. U tom putu nas je opet oprao pljusak i natjerao da oblacimo kisnjake  :x

Predvecer stizemo na cilj i uzivamo u prizoru

1yIcjnl.jpg


A onda treba nesto i pojesti (ne, nismo izdrzali da ih ne napadnemo prije slikanja  :LOL:)
HwzvLei.jpg


A posto u Corbari ostajemo 2 noci, sljedeci dan se kupamo na obliznjoj "Plage de Ghjunchitu"  :mrgreen:
wiRQNLi.jpg


Nastavak slijedi kada zavrsimo sa kupanjem i nastavimo voziti dalje :mrgreen:
 
biker4life said:
Odlično, čeka se nastavak jer bih ovako nešto rado odvozio. :paper:

Lani smo ti i ja odvezli sličnu turu po Dolomitima, ali ove godine si me nadmašio. (y)

Jeste, vozili smo u skoro identicno vrijeme i jako slicnu turu  (y) Upravo sam ti procitao ovaj novi putopis i vidim da i tebe Vrsic nije dojmio... I ja sam imao slicno iskustvo... Ima neka voodoo energija na tom prevoju  :mrgreen:
 
Dan 5, 09.08.2018., Corbara-Ajaccio (preskocen je dan 4 posto smo ga proveli u Corbari  :wink:)
Sada idu zanimljivi sadrzaji koje ste cekali, koga briga za nekakve pecine po Sloveniji, jel  :mrgreen: :jesus:

z1wNVwo.png


Poslije 2 prijeko potrebne noci pauze i spavanja u jednom mjestu, vrijeme je za pokret.

Doruckujemo u ugodnom ambijentu naseg smjestaja u Corbari...
vJ3EPiO.jpg


KtBZaKb.jpg


...i nastavljamo dalje prema jugu, zapadnom obalom Korzike. Suvozacica kaze da iznad Calvija ima fin vidikovac i kapela koja se zove Notre Dame de la Serra pa "zavrcemo" rutu u tom pravcu. Probijamo se kroz automobiima zakrceni Calvi, izlazimo na uski regionalni put sa kojeg brzo skrecemo i penjemo se zanimljivom cestom do kapele (ne zamjerite na losijoj kvaliteti pojedinih slika, radi se o screen shotovima snimaka sa Gopro kamerice)

MNitAFp.png


n1eIubM.png


DlKDoIo.png


Kapela
l6VflMT.png


Zanimljiva statua na stijeni u dvorisu
tRDCBwH.jpg


aivOPHE.png


Iz dvorista se pruza predivan pogled na Calvi i obalu
PKfAMcA.jpg


yn3zO2d.jpg


Zavrsavamo obilazak i spustamo se cestom kojom smo dosli

gRvuBja.png


94iUK7N.png


I nastavljamo dalje prema jugu regionalnom D81B cestom uz zapadnu obalu. Ova cesta je ujedno i najgora kojom smo vozili na Korzici, posebno posljednjih 15-20km prije ukljucenja na cestu D81. Slike koje slijede su nastale uglavnom na dionici Calvi - Galeria  (y)

4Z1k5c1.png


7mrkTHL.png


2n4e7Dm.png


o5E6LLs.png


aD8Obh5.png


Usamljene plaze ispod ceste kojom se vozimo

GF8FWN7.jpg


JWyEiPS.jpg


ITtUXrk.jpg


I nevjerovatni krajolici
t0nZ18N.jpg


r8TmGes.jpg


U9UwOq4.jpg
 
Kod raskrsca za Galeriu, silazimo sa regionalne D81B ceste i ukjucujemo se na malo brzu (i u dosta boljem stanju) D81 cestu koja nas vodi prema mjestu Piana

Ih3gJ0W.png


BiygVen.png


Na tom putu prolazimo preko cuvene dionice "Calanques de Piana". Radi se o uskoj, zavojitoj cesti, urezanoj u litice neobicne crvenkasto-narandzaste boje. Ko kod ide na Korziku, ovom dionicom obavezno mora proci ! Prelijepo !

2By7YWY.jpg


7DeGCCI.jpg


mTfrRRA.jpg


Usamljena stijena pored ceste

4Yr3Ong.jpg


Kuda smo prosli
tTKy5Kj.jpg


23QzoY9.jpg


Pogled sa ceste

htdTMYj.jpg


9QxUPao.jpg


Kako to izgleda kada naidje saobracaj iz suprotnog smjera  :mrgreen:

4wCTBPf.png


6259BQi.png


T5DqTJc.png


Prolazimo Piana-u, ubrzavamo i stizemo u Ajaccio koji brzinski obilazimo i idemo u nas smjestaj prije nastavka dalje. Ajaccio nismo nesto slikali posto je vec bio mrak, a i mi prilicno premoreni...
 
Dan 6, 10.08.2018, Ajaccio - Bonifacio

SPfnG6Q.png


Brzi dorucak, pakovanje i idemo cestom T40 dalje prema jugu i nasoj posljednjoj destinaciji na Korzici - gradu Bonifacio

WDb7seC.png


7cfd572.png


ZNpqknb.png


U nekom od usputnih gradica stizemo grupicu lokalnih R fahrera koji nam se brzo sklanjaju sa puta jer su uvidjeli da su prespori za nas  :LOL:
pySOIsb.png


Idemo dalje i u blizini sela Giuncheto se zaustavljamo na kratkom rucku u lokalnom restorancicu gdje isprobavamo lokalne sireve. Nikad mi nece biti jasno kako nesto moze tako gadno da smrdi, a bude tako ukusno  :misli:

j0f74Cp.jpg


NeKNKYQ.jpg


Siti i napojeni idemo dalje. (Ne, oni R fahreri sto smo ih ranije obisli nas nisu uspjeli stici, unatoc tome sto smo pauzirali :LOL:)

FWlaAjx.png


65hboQT.png


i stizemo u nas simpaticni smjestaj, nadomak Bonifacia

rAwdyaE.jpg


oe5DY1Y.jpg


Nas vjerni R se zasluzeno odmara u hladovini i ugodnom ambijentu  :D

QGLeldm.jpg


Tusiranje, presvlacenje i odmah idemo u obilazak grada jer nam je to jedina prilika (vec ujutro lovimo trajekt za Sardiniju)

fzbRHaY.jpg


wDElT5V.jpg


qSc8h6A.jpg


gSH3smt.jpg


Pogled na luku sa zidina starog grada

fdSquPs.jpg


I sada ide dio gdje sam se sjetio naseg Super Jura-e i njegove kuknjave kako ga zena na svim putovanjima tjera da se pentraju po nekakvim liticama i stepenicama... Meni je to uvijek bilo presmijesno  :jesus: :mrgreen:, a znate kako kaze ona stara poslovica - "Ne valja se smijati tudjoj muci, ako neces i tebi slicno da se desi"... E pa, smijao sam se i desilo mi se... Dok smo setali po Bonifaciu, kroz cije ulicice konstantno puse ugodni vjetar, zena rece: "ima jedna bas zanimljiva atrakcija, stepenice kralja Aragona, hajde da ih vidimo..." :mrgreen:
Misleci da se tu radi o nekakvoj rusevini od par stepenica, naivno prihvatam... Dolazimo na lokaciju, kad ono, kukala ti majka, bezbroj stepenica pod uglom od minimalno 45 stepeni, nema im kraja... i jos platis ulaznicu za tu patnju :cigle: :nasilni:

aeoCMt6.jpg


oBgmRLg.jpg


WTdajmO.jpg


Na dnu stepenista ima galerija koja se pruza par stotina metara horizontalno (da predahnes malo  :LOL:)
rgJz9jp.jpg


ga9K7gb.jpg


sa koje se pruza pogled na more ispod...
KDI0ibn.jpg


...i okomitu obalu pod Bonifaciom

u9Hir7U.jpg


Jedva se zivi nekako popentramo nazad (cijelo vrijeme sam se nadao da dole ima neki lift koji te za simbolicnih 1-2 EUR vrati gore  :mrgreen:, ali nema) i bjezimo nazad u grad gdje sjedamo u kafic i narucujemo po tocenu pivu od 0,5L da se osvjezimo. Cijena ? Smijesno ! :mrgreen:  8 EUR po pivi, ukupno 16 EUR za 2 pive :shock:

Generalno, Korzika nije normalna sa cijenama, a to ce se dodatno potvrditi kada odemo dalje na Sardiniju. Na primjer, pizza na Korzici je od 15 EUR pa navise, pive (male) nema ispod 3-4 EUR... Kod hrane, iako je preskupo, pozitivno je sto su porcije uvijek obilne i definitivno neces ostati gladan. Lokalna piva "Pietra" im je odlicna !  (y) Koriste kesten i njegovo brasno u svim lokalnim jelima pa i u pivi, sto im daje poseban smek. Smjestaje za 2 osobe smo placali minimalno 100 EUR po noci, i to smo sve lovili par mjeseci unaprijed, svi po najmanje 10-15 km udaljeni od gradova koje smo obilazili i turistickih zarista... Mislim, razumijem da je francuski standard visok, ali fakat pretjeruju.
Zato smo Korziku i skratili na samo 4 noci. Moglo bi se tu ostati puno duze, prelijepa je i ima se svasta za vidjeti. Za 5 dana, odnosno 4 noci smo samo okrznuli njene ljepote... Ali treba izdvojiti stvarno puno novca da bi se priustio boravak od nekih 10 dana npr. Ceste na Korzici su uglavnom jako dobro odrzavane, a ogranicenja brzine i preticanja prilicno fleksibilna. Sve je 90 km/h, po gradovima 50, a na njihovim rubovima 70. Sve je isprekidana linija. Nema onih italijanskih divljanja od 50 km/h pa 30, promjena 10 razlicitih ogranicenja u 1km i sve praceno sa hiljadama kamera i natpisima "controllo elettronico della velocita"... Na Korzici se definitivno moze opustenije voziti (y) Cijene goriva su slicne italijanskim i vrte se oko 1,7 EUR po litri.
Nastavak putopisa ide prelaskom na Sardiniju gdje smo proveli 11 dana istrazujuci lokalne plaze, ali i puteve, prirodne ljepote i lokalnu kuhinju :)
 
Dan 7, Bonifacio - Alghero (Sardinija)

w5Qw5qF.png


Za 75 EUR smo direktno preko Moby stranice kupili kartu za trajekt na Sardiniju. Iako se plovi samo sat vremena, karta je iz nekog razloga skuplja nego npr karta za 4h plovidbe iz Livorna za Bastiu.
Checkiramo se i ubrzo stize nase morsko prometalo

sQVmCRt.jpg


Dok napustamo Bonifacio, koristimo priliku da uslikamo stari grad i liticu ispod grada kojom ide stepeniste kojim smo prosli dan ranije (dijagonalna linija ispod gradske kule)

fInRgJ6.jpg


0lpijeh.jpg


Sat vremena poslije, vozimo se po Sardiniji koja je na ovom dijelu prilicno ravna, ali ima i zanimljivih dijelova i drvoreda pored ceste

Ogranicenja su naravno tu...
9plbk3T.png


K6oX4FF.png


ysQPpZ4.png


...i stizemo u nas simpaticni smjestaj,  "Rita B&B", nadomak Alghera, i preporucujemo ga svakome  (y) Domacini su simpaticni bracni par koji ce vam ispuniti svaku zelju. Nama su dali i suncobran da ne izgorimo po plazama  :D (y), a kada su skontali da smo mi bosanci teski ovisnici o kafi, svako jutro su nam pravili duple, jake espresso kafe, a ne ona americka filter sranja  :mrgreen:

xTZooBZ.jpg


FJZMFtA.jpg


Posto imamo jos pola dana, koristimo priliku da skoknemo do obliznje plaze "Spiaggia di Porto Ferro" da se brzinski okupamo

hlS1y0Y.jpg


XlugYsi.jpg


86BOVZI.jpg


Danas smo potrosili puno kalorija  :mrgreen: pa treba nesto i pojesti prije spavanja. Posto smo u morskom fazonu, izbor pada na hranu sa "morskim bajama"  :mrgreen:

LGPOKWR.jpg


pNCwBWl.jpg


Ove mrvice sto lice na kukuruzne bobice su u stvari lokalna pasta, i predobra je !
A ova pizza sa skampima je ujedno i najskuplja koju smo platili na Sardiniji i kostala je 11 EUR. Za te pare na Korzici ne mozes ni kiflu kupiti  :mrgreen:, a mislim da bi i na HR obali samo ove skampe toliko platio... Sardinija je drasticno jeftinija, cijene su odprilike kao na HR obali, u nekim slucajevima i nize. Posto cijene poredim sa HR obalom, moram reci da ono po cemu se ista, na zalost, ne moze porediti sa Sardinijom je ljubaznost domacina. Na Sardiniji su ljudi stvarno preljubazni, ugodni i otvoreni, i kao gost se uvijek osjecas pazeno i mazeno. Na HR obali ces to rijetko dozivjeti...
Sa finom vecerom zavrsavamo ovaj dan, a sljedeca 2 su hodanje po obliznjim plazama te obilazak Alghera  (y)
 
Dan 8 i 9 (12. i 13.08.2018.) provodimo na plazama oko Alghera

Spiaggia di Mugoni
Dyhl021.jpg


cWJwyoO.jpg


Spiaggia di Maria Pia
yJnLNXt.jpg


YTee6wG.jpg


Posljednji dan idemo sa plaze da obidjemo Alghero

Setamo malo po ulicicama i zidinama grada
fdjMYNF.jpg


ScozNKi.jpg


ajX7Zod.jpg


Preteca haubice u sluzbi odbrane grada. Tuci po okupatorima, pamet im razvuci  :mrgreen:

BP4ylMK.jpg


Zanimljiva gradska katedrala
xvFZFrX.jpg


sa jos cudnije postavljenim prozorcicem (ocito su angazovali nekog majstora varalicu  :LOL:)
DUBi9b2.jpg


I obilaskom Alghera zavrsavamo na ovom dijelu Sardinije, sutra idemo dalje prema jugu  :D
 
Dan 10, 14.08.2018, Alghero - Fluminimaggiore

NTJmfGd.png


Oprastamo se od nasih simpaticnih domacina i napustamo Alghero. Vozimo se cestama SP105 i SP49 koje nas uz obalu vode prema jugu

113PwyA.jpg


yhYFS0I.jpg


uzivamo u krajoliku

eAwH1Gh.jpg


ONVUYQu.jpg


VaNndWV.jpg


7MrAvu5.jpg


Posto nam je na ruti, zaustavljamo se u simpaticnom gradicu Bosa i idemo u obilazak.
Gradic je sav u veselim bojama  :D

tpMJRXp.jpg


uN98n9c.jpg


C9piNpL.jpg


JsmC9Bp.jpg


VfjVn5P.jpg


Jedan od prolaza u ulicicama
ID9IxhY.jpg


Jedna strana obale gradskog kanala i marine
uXFQCGF.jpg


Druga strana
jIlZmpf.jpg


Obje strane sa mostica koji ide preko kanala
MmC1OW9.jpg


i jedna panorama sa brda kojim se penje cesta kojom smo nastavili dalje
kYUxnYf.jpg


Brusimo malo gume  :D
WvvTeXL.png


oALcnYe.png


Ne, nisam postovao to ogranicenje  :021:
mmUEach.png


Skrecemo u sumu, dublje unutar otoka i nastavljamo prema gradicu Cuglieri
HcNDrjm.png


Koji se ubrzo pojavljuje ispod brda na kojem dominira katedrala pomalo sablasnog izgleda
gSZAHS8.jpg


Cuglieri nam nije uopste bio na originalnoj ruti i planu obilaska. Skrenuli smo na njega u posljednjem casu jer sam noc prije na google mapama skontao da tu cesta vodi preko nekog brda, ima dosta zavoja, a vjerovatno ce biti i nize temperature za voziti.
Uglavnom, ova cudna katedrala koja ima nesto strasno u svom dizajnu i podsjeca na horror filmove nam privlaci paznju pa pada odluka da se popenjemo i razgledamo je iz blizine.

Mislim da je oblik tornjeva cini strasnom.
8iXskYt.jpg


Otvoreno je pa koristimo priliku da udjemo i razgledamo unutrasnjost
dpDMOZ5.jpg


I onda opet strasni prizor  :shock: Ne znam latinski niti se razumijem pretjerano u religiju, ali ovo mi je bilo pravo cudno i sablasno
NALi9Jw.jpg


EwMPGeY.jpg


Natpis pored ovog "groba"
JeaUGVC.jpg


Zbunjeni izlazimo i sa stepenista katedrale slikamo pogled na okolna brda i ravnice

Ujn8qwc.jpg


r3uR0vb.jpg


I bjezimo dalje dok nije dosao Grof Drakula  :mrgreen:

Odluka da idemo u brda pored Cuglierija se pokazala ispravnom i ubrzo vozimo cestom SP19 koja dobrim dijelom vijuga kroz sumu, visina se penje iznad 600m, a temperatura pada na ugodnih 24 stepena

x9gbAvG.jpg


jQXP20l.jpg


V83xhYL.jpg


iokrzOI.jpg


0YMp8pC.jpg


Kod mjesta Paulilatino se ukljucujemo na brzu cestu i jurimo prema nasem odredistu. Kod gradica Guspini napustamo dosadne ravne ceste i opet se penjemo u brda i zavojitu cestu SS126 (meni jedna od zabavnijih koje sam vozio na Sardiniji)

UbH4ifh.png


k1VHTLo.png


L0nYPb9.png


hbLhIhG.png


VDdi7Eb.png


Ova cesta nas vodi do naseg smjestaja u selu Fluminimaggiore (dugo mi je trebalo da se naucim ovo pravilno izgovarati  :LOL:) gdje ostajemo 3 noci, a plan je kao i u Algheru - vozanje po lokalnim putevima, kupanje po lokalnim plazama i zderanje  :mrgreen:
 
Dani 11,12 i 13, 14 do 17.08.2018

Po dolasku u smjestaj, opet imamo jos malo dana za iskoristiti pa idemo do Pan di Zucherro plaze koja je poznata po prelijepim zalascima sunca.

P7mYi0q.jpg


I okolna priroda je stvarno prelijepa
TocrI8c.jpg


QDxhdgl.jpg


Sljedece dane koristimo za obilaske prelijepih lokalnih plaza

Spiaggia Le Dune di Piscinas

5bnCMKU.jpg


L2r6SLM.jpg


Ovaj nam je pravio drustvo  :mrgreen:
x8Qp4rO.jpg


TSQBOfm.jpg


Spiaggia di Scivu ova plaza je dobra za nauciti pameti one koji podcjenjuju snagu mora. Valovi od 2-3 metra koji te bacaju kao grancicu ako ne pazis, a jos lakse povuku u dublje more.

atjDUBP.jpg


Vs2BKIH.jpg


Kkq9wpV.jpg


Vkcsnci.jpg


Lokalna osvjezenja
vjPejTZ.jpg