Kupnja AIRBRUSH-a

pupe said:
Treba pazit na buku koju proizvode. neka bude maksimalno 60dB. i neka mu je kapacitet najmanje 25-30 litara. Primjetij san da su dosta teski oko 50-ak kila. i naka mu snaga ne bude prevelika. oko 1-2 kW. koliko su kvalitetni, ne znam. imaju hladenje, tako da nema problema sta se tice grijanja. i to je moje skromno misljenje.
pozdrav

Buka je ključni faktor... Ovi su isto većim dijelom oko 70 db. Nikako na zelenu granu. Trebat će airbrusheri nosit slušalice uz masku dok se radi. I šljem i pancirku za svaki slučaj :)

btw. nova tema - koje maske koristite vi koji radite malo više s AB? Ja sam uglavnom do sada isporučivao one polumaske (bez zaštite za oči) s filterima protiv isparavanja. Što kaže praksa, jeli možda dovoljan bolji filter protiv prašine (npr. prašina i dim)? Kolike su te čestice zapravo?

Nešto kao http://www.lacuna.hr/product_info.php?cat_num=22102
http://www.lacuna.hr/products_catalog.php?cPath=22_53



 
eo kad smo kod kompresora ja danas poludio sa svojim...tj radio sam nesta za sta taj kompresor nije namjenjen!
naime danas sam poprvi put u svom zivotu LAKIRAO i proslo je dosta dobro ali jo snisam gotov...stavio sam 3 lagane ruke
u razmaku od nekih 10 minuta...ali trebao bih jos par JACIH ruku prije nego kacigu budem mogao sa vodobrusnim (1000) papirom
presao...

E sad...u cemu je problem sa mojom kompresorom...radi on meni super-bez problema ALI ima samo 24 litre bocu i to je
PREEEEEEMALO! za lakiranje jer se koristi veca dizna-u mom slucaju 0.8 (kopija sata mini jet-a) i jednostavno ja mislim da kada bi imao
neki obrt i bavio se ovima da bi mi minimum bio nekih 100 litara boca...ko zna...mozda i vise!

zelio bih ovim putem cestati penny_lane na nabavljenoj opremi i na prvim uradcima...izgleda super...cak i za nekoga tko se bavi time
par mjeseci!
E sad---sto se tice kompresora...bojao sam se da ce se upravo to i dogadjati!
za sada imas samo jednu soluciju...i ona je najjeftinija...kupi si oko 10 metara crijeva!
kompresor na jednu stranu a ab na drugu!
ovjde nepricam o airbrush crijevu vec onom obicnom "vrtnom" koje se koristi i za vodu i za kompresore.
nadam se da sam se dobro izrazio...  :misli:

Tada bi tlak trebap biti postojaniji...nebi trebao bas toliko padati-mislim...padat ce on ali manje...jer ce crijevo glumiti
bocu...ako netko malo prelista stranice www.airbrush.com -a vidjet ce da nitko od uhodane ekipe ne preporucuje ove
"sminkerske" kompresore...sad znamo i zasto  :?

GSXRmanijak super je kaciga ali lik si nije dao ni sekunde truda da ju uslika kako treba...papK!
znaci to si radio sa basic akrilnim?
dali si i bazu ili samo airbrush?

Vanja
 
ja koristim ovu masku
22101.jpg


ali samo kada radim sa razrjedjivacem...iako BIH TREBAO non stop...

problem sa bojama je ovaj...ako radimo sa bojama na bazi vode tada ne koristimo razrjedjivac ali
pigment leti oko nas i mi ga udisemo...sve boje na bazi vode su zapravo akrilne boje...a akril je u biti
plastika...udisanjem pigmenata oni se taloze u nasim plucima-u pocetku nemogu uzrokovati nista, ali dugo trajnim koristenjem
mogu zacepiti alveole u plucima!!!

a ako radite sa razrjedjivacima onda direktno nagrizate sluznicu disnog sustava...od nosa - pluca!

Ako koriistite vodene boje dovoljna zastita bi bile i one polumaske za jednokratnu uporabu-jer nema kemijskih
spojeva koji vam steta-treba vam samo mehanicka zastita od akrilnog pigmenta u zraku...

ja kada sam radio kacigu koju sam stavio ovdje na forum nisam imao masku!
radio sam ju 9 sati...i zavrsio sam ju oko 3 u noci...a taj dan sam izasao iz nocne  :shock: ...

kada sam zavrsio osjetio sam da mi je nos zacepljen...posto sam seljo-beljo poceo sam prckat po nosu...
JA SAM IZVLACIO CRVENE BALCE 3 DANA IZ NOSA!

nije bila krv nego boja!!!

Necu ni da pomislim koliko je toga zavrsilo u plucima!

PAMET U GLAVU!

Vanja
 
tnx vanja, ovo s nosom je bitno za ljude da ne uce na vlasitim greskama... cuvajte pluca, trebat ce vam jos.

Maska je investicija od 200-300 kuna, i to sam previse napisao (ovisno jel jednostruka ili dvostruka, te koji je filter gore bla, bla) sto mislim da nije prestrasno dugorocno gledajuci.

Većina ljudi airbrushira po doma, tako da kompresor od 30 litara i 50 kila treba imat gdje smjestit, buku da i ne spominjem. Kad bi si svatko mogao organizirat atelje ili radionicu to bi bilo A1.

btw. ovo s obrtom ti i nije losa ideja - bas su me trazili iz jedne firme da im preporucim nekoga da im oslika zid. Neki bageri i kaj ti ja znam - franšiza su i moraju napravit kako im gazde nalažu. Veliki posao, ali preko računa. Poslao sam ih u devil design jer mi nitko drugi nije pao na pamet.  :misli:

Jakov
 
V_max said:
E sad---sto se tice kompresora...bojao sam se da ce se upravo to i dogadjati!
za sada imas samo jednu soluciju...i ona je najjeftinija...kupi si oko 10 metara crijeva!
kompresor na jednu stranu a ab na drugu!
ovjde nepricam o airbrush crijevu vec onom obicnom "vrtnom" koje se koristi i za vodu i za kompresore.
nadam se da sam se dobro izrazio...  :misli:

Tada bi tlak trebap biti postojaniji...nebi trebao bas toliko padati-mislim...padat ce on ali manje...jer ce crijevo glumiti
bocu...ako netko malo prelista stranice www.airbrush.com -a vidjet ce da nitko od uhodane ekipe ne preporucuje ove
"sminkerske" kompresore...sad znamo i zasto  :?

Vanja
mislim da to crijevo nece bas puno pomoc. izracunaj koliki je volumen tog crijeva. ako mu je promjer 1cm volumen je veoma mal. slobodna procjena je oko 3 litre. to je izracunato napamet pa mozda postoji greska. a takvi kompresori pune na odreden tlak pa ce visak ispustit na ventil. tako da on ne moze to crijevo napunit na 5-6 bara. ja mislin da taj kompresor radi na 2.2 bara.
pozdrav
 
moja je kostala oko 95kn samo maska i filter je bio 45...

ako bih radio lakiranje u zatvorenom...mislim da bih onda mjenjao filtere nakon svakog lakiranja!
tako rade ljudi vani...mislm...oni uracunaju cijenu filtera i svegau posao i onda sve 5!

a m obicni koristimo dok ne zakasljemo :(

smrc

vanja
 
2 PUPE:

ma sve to stoji...ali rekao sam da glumi bocu nece on puzmpat crijevo samo ce imat vise zraka da povuce kada krene airbrushirat...
kompresor non stop radi i baca na ventil visak...samo sam rekao da ce ovako tlak biti konstantniji!!!

Vanja
 
V_max said:
moja je kostala oko 95kn samo maska i filter je bio 45...

ako bih radio lakiranje u zatvorenom...mislim da bih onda mjenjao filtere nakon svakog lakiranja!
tako rade ljudi vani...mislm...oni uracunaju cijenu filtera i svegau posao i onda sve 5!

a m obicni koristimo dok ne zakasljemo :(

smrc

vanja

Dobro je dok nije standard krpa preko nosa umjesto maske. Napredujemo.  (y)
 
thx..da akrili baciscs ,nisam isao sa bazom, nisam znao...boja se jedva drzala dotaknes ju, ostane na prstima...obavezno primer ubuduce...nakon lakiranja sve je bilo u redu...

Sto se tice zastitnih maski.... moje prve boje koje sam utrpo u AB su bile uljane dobro razrijedjene u terpentinu....poslije toga experimenta bez naravo maske((don"t try this at home"))kao da sam sa Marley-em ružio cijelu noc na plantaži....:)lol.. kod ovoga preporucam vojnu gas masku...
obavezno bilo kakva zastita,zavisi od kolicine i materijala s cim radis..pomogne cak i medicinski rubac...
 
nisam isao sa bazom, nisam znao...boja se jedva drzala dotaknes ju, ostane na prstima...obavezno primer ubuduce...

moje iskustvo sa platikom je da cim puknes auto lak na nju on drzi odlicno!kasnije samo presmirglas i airbrushiras-sve drzi!

moje prve boje koje sam utrpo u AB su bile uljane dobro razrijedjene u terpentinu...

takodjer probao na metalu...kako je boja fina i tecna! detalj perfektan!!!
ali kad sam presao prstom preko linije obrisao sam ju :(

neznam dali se moze s necim drugim razrijediti ali ovako neide...a cekao sam i po sat vremena da se osusi-opet se obrise!
a stvarno je super detalj!

bavezno bilo kakva zastita,zavisi od kolicine i materijala s cim radis..pomogne cak i medicinski rubac...

pa da...ako radis sa bojama na bazi vode samo stavis naojobicniju masku koja stiti od prasine jer pigment ce se poljepit
na masku...i to je to...a pluca cista!

I...oces radit one bubnjeve?

vanja
 
da..naravno...tolke silne pare sam dao za boje..ali prvo cu je isprobati...

impregniro sam laneno platno..canvas,jel...i pofarbo sa ivory crnom..onom dubinskom crnom...samo sto je uljana i mora se susiti 2 tjedna...polako...
 
uh...kako ce meni PUKNUT placa sljedeci mjesec...
krecem na vozdacki za A...gledam si uzet jos jedan airbrush kod Hrvoja...a hocu i da probam te basic boje, jer vec mi je
dosta ljudi reklo da su dobre za airbrushiranje...puknut ce placa za dan a ja ostat bez para!

krivim sve VAS OVDJE!  :D  :LOL:  :D  :LOL:

Vanja
 
GSXRmanijak said:
da..naravno...tolke silne pare sam dao za boje..ali prvo cu je isprobati...

impregniro sam laneno platno..canvas,jel...i pofarbo sa ivory crnom..onom dubinskom crnom...samo sto je uljana i mora se susiti 2 tjedna...polako...

Mozes u uljanu boju dodat sikativ koji dosta ubrzava sušenje. Ili kupiš crnu impregnaciju za slikarske podloge.
 
V_max said:
uh...kako ce meni PUKNUT placa sljedeci mjesec...
krecem na vozdacki za A...gledam si uzet jos jedan airbrush kod Hrvoja...a hocu i da probam te basic boje, jer vec mi je
dosta ljudi reklo da su dobre za airbrushiranje...puknut ce placa za dan a ja ostat bez para!

krivim sve VAS OVDJE!  :D   :LOL:  :D   :LOL:

Vanja

Basic boje? Ove obične slikarske akrile od Lukasa ili Winsora? Ili postoji jos koji Basic? Neces nas krivit kad okreneš prvi miliun od airbrushiranja  :mrgreen:
 
static said:
Basic boje? Ove obične slikarske akrile od Lukasa ili Winsora? Ili postoji jos koji Basic? Neces nas krivit kad okreneš prvi miliun od airbrushiranja  :mrgreen:

ma koje pare...kazem ti vec godinu dana se zezam s tim i svi djabalezare...pa de nekostaju boje puno, ja cu ti dati boje
ti SAMO NACRTAJ...nista od toga...

svi koji krenete se ovime baviti nemojte da vas ljudi omalovazavaju!
kod mene je lik bio proslo vikend da se raspita za cijenu bojanja i airbrushiranja njegovog quad-a...i ja sam mu rekao cijenu 2000kn bez lakiranja!
on se slozio sa cijenom i jos se kasnije nasli i malo pricali o motivima koje zeli na svom quad-u.

da bi saznao da je otisao i kod mog kuma i on mu je rekao da ce raditi za manje...sve ok...nije kum znao da je lik kod mene bio ali opet
nezamjeram mu jer i on to radi!

e sad...ja sam bio spreman liku skice napravit, cak i u P_Shopu mu par skica slozit na njegovom modelu motora...naravno nebih to napatio
iako se to vani radi...sad sam malo ljut na tog lika...jer on je otisao tamo da meni rusi cijenu-to je ciganluk i ja to nepodnosim!

da mi se sada vrati i kaze ajd za 2000kn mi prefarbaj motor...ja iz principa nebi uzeo posao...to je skoro kao moja placa ali prije bih gladan ostao!

nedajte se kad krenete s ovim! izvucite makar materijal..s tim da vam ostane za kasnije jos!
to je minimum po kojem krenite radit! VAS TRUD VRIJEDI PUNO VISE!!!

Vanja
 
Svaka cast V-max. ko ih j..., neka idu u pozara ako in je bolje. cim nisi poznat svi te je..u. tili bi za pivo da in cili motor nacrtamo  :stupid:. Ma radije cu sam kupit pivo i crtat po papiru. (y)
Nego šta je sa forumom. Niko nista ne govori. nemojte da to sad propadne. ako ikako mogu pomoc...
pozdrav
 
V_max said:
ma koje pare...kazem ti vec godinu dana se zezam s tim i svi djabalezare...pa de nekostaju boje puno, ja cu ti dati boje
ti SAMO NACRTAJ...nista od toga...

svi koji krenete se ovime baviti nemojte da vas ljudi omalovazavaju!
kod mene je lik bio proslo vikend da se raspita za cijenu bojanja i airbrushiranja njegovog quad-a...i ja sam mu rekao cijenu 2000kn bez lakiranja!
on se slozio sa cijenom i jos se kasnije nasli i malo pricali o motivima koje zeli na svom quad-u.

da bi saznao da je otisao i kod mog kuma i on mu je rekao da ce raditi za manje...sve ok...nije kum znao da je lik kod mene bio ali opet
nezamjeram mu jer i on to radi!

e sad...ja sam bio spreman liku skice napravit, cak i u P_Shopu mu par skica slozit na njegovom modelu motora...naravno nebih to napatio
iako se to vani radi...sad sam malo ljut na tog lika...jer on je otisao tamo da meni rusi cijenu-to je ciganluk i ja to nepodnosim!

da mi se sada vrati i kaze ajd za 2000kn mi prefarbaj motor...ja iz principa nebi uzeo posao...to je skoro kao moja placa ali prije bih gladan ostao!

nedajte se kad krenete s ovim! izvucite makar materijal..s tim da vam ostane za kasnije jos!
to je minimum po kojem krenite radit! VAS TRUD VRIJEDI PUNO VISE!!!

Vanja

U ovoj branši nema puno ljudi koji to rade i lako vas je sve obić i sakupit ponude, a s obzirom da je veći dio posla odrađen kao freehand mislim da će uskoro kvaliteta biti u prvom planu a ne cijena... i zato, mislim da trebaš ici na kvalitetu (što detalja, što samih boja) da se afirmiraš i da ljudi kažu VAU! kad vide tvoj rad, makar u početku samo pokrivao troškove materijala. Glavno da se prikupi dobrih referenci.

Barem ja tako shvaćam stvari s obzirom da su ovi radovi prvenstveno umjetnička djela, a moraš priznat da ti je i gušt radit s AB.
Ispravi me ako griješim.

btw još ne znam koja je to vrsta Basics boja koje koristite :(
 
Liquitex akrilne boje...

Ja sam imao tako nesto malo posla,dobro je da za jeftinije radis na pocetku toliko da si vratis materijal i da se
promoviras...nakon nekog vremena radovi ce ti postati kvalitetniji,a sa kvalitetom raste i cijena...
ali ne dzabe...:) slabo ima postova nesto...
 
nisam skroz u toku ,ali danas sam kupil zračni kist u Gradecu srednja kvaliteta 1350 kn.Inače bil sam među prvima prije nekih 25 godina nekoliko auta i motora .a onda sam prešel u kalsično slikarstvo.Važne su i samostalne izložbe sa zračnim