Odabir GPS Navigacije

Vukopas said:
dali netko koristi google karte za izradu ruta ? i ako da,kako ih ubaciti u garmin ?

A što fali?

4289b1369868205c9877de213341ef30.jpg


 
ništa ne fali,al mi malo komplicirano...tražim po netu al nema nekakvih objašnjenja
 
Vukopas said:
ništa ne fali,al mi malo komplicirano...tražim po netu al nema nekakvih objašnjenja

Base Camp je nepotrebno kompliciran. Stari MapSource je bitno jednostavniji. Samo route tool i piči. Evo primjer https://www.youtube.com/watch?v=ZUz1LvV2dsI .
 
Pa i u BaseCamp-u imaš route tool i pičiš, ne mora biti kompliciran ako to ne želiš, a sa druge strane, nudi opcije koje MapSource nije nudio...
 
lb said:
Pa i u BaseCamp-u imaš route tool i pičiš, ne mora biti kompliciran ako to ne želiš, a sa druge strane, nudi opcije koje MapSource nije nudio...

Princip jest isti, ali nema sejvanja. Drukčija je organizacija podataka, a te nove opcije su, barem meni, nepotrebne i ne rade kako treba.Npr, ako sejvaš trackove kroz Adventure kod updatea, a i svako malo se sjebe baza pa sve ode.  Ne briše dnevne trackove, sve prikazuje na ekranu istovremeno..
I dalje mislim da je MapSource jednostavniji, ali ima tu i navike na MapSource rješenja. Koristim BaseCamp ipak kod prebacivanja ruta jer moj uređaj i MapSource se ne prepoznaju.
 
zokx said:
Princip jest isti, ali nema sejvanja. Drukčija je organizacija podataka, a te nove opcije su, barem meni, nepotrebne i ne rade kako treba.Npr, ako sejvaš trackove kroz Adventure kod updatea, a i svako malo se sjebe baza pa sve ode.  Ne briše dnevne trackove, sve prikazuje na ekranu istovremeno..
I dalje mislim da je MapSource jednostavniji, ali ima tu i navike na MapSource rješenja. Koristim BaseCamp ipak kod prebacivanja ruta jer moj uređaj i MapSource se ne prepoznaju.

Kako to misliš "nema sejvanja"? Pa čim napraviš rutu, ona je automatski "sejvana" u "my collection"(ili neki od podfoldera ili lista). Dodatno, ako od rute želiš napraviti GPX ili GDB ili KML file - označiš ju, pa stisneš "file", i onda export. I to je to.
 
Nema spremanja u file pa da kasnije otvaraš što hoćeš, nego sve sprema automatski i sve spremljeno je na ekranu što mi stvara nepotrebnu zbrku.
 
zokx said:
Nema spremanja u file pa da kasnije otvaraš što hoćeš, nego sve sprema automatski i sve spremljeno je na ekranu što mi stvara nepotrebnu zbrku.

Ima spremanja u file - napisao sam ti gore točno kako to možeš napraviti.

Što se tiče "sve spremljeno je na ekranu" - samo si napraviš listu za svaki set ruta/track-ova koji želiš - i viola, onda više nije sve odjednom na ekranu i ne stvara nikakvu zbrku, a ZNAČAJNO olakšava upotrebu u (čestim) scenarijima kada sklapaš neki višednevni đir u kojem želiš kombinirati recimo 5 ruta/trackova koje si u povijesti odvozio + 3 rute/track-a koje si skinuo sa interneta + 2 koje ćeš crtati sam.
 
lb said:
Ima spremanja u file - napisao sam ti gore točno kako to možeš napraviti.

Što se tiče "sve spremljeno je na ekranu" - samo si napraviš listu za svaki set ruta/track-ova koji želiš - i viola, onda više nije sve odjednom na ekranu i ne stvara nikakvu zbrku, a ZNAČAJNO olakšava upotrebu u (čestim) scenarijima kada sklapaš neki višednevni đir u kojem želiš kombinirati recimo 5 ruta/trackova koje si u povijesti odvozio + 3 rute/track-a koje si skinuo sa interneta + 2 koje ćeš crtati sam.

Sve okej, samo mi takva (vjerojatno Mac orjentirana) logika spremanja podataka ne odgovara. Više puta mi se sjebala baza u kojoj su ti podaci spremljeni, i problem je čitanja/editiranja na više kompova. U njihov cloud pak ne idu folderi niti liste i opet je sve na jednom mjestu. Da nema Mapsourcea i pješke spremanja već bi trackovi odavno nestali.
Kako brišeš dnevne trackove koje radi uređaj? Ja ih ne mogu ubiti niti kroz Basecamp niti kroz uređaj..
 
zokx said:
Sve okej, samo mi takva (vjerojatno Mac orjentirana) logika spremanja podataka ne odgovara. Više puta mi se sjebala baza u kojoj su ti podaci spremljeni, i problem je čitanja/editiranja na više kompova. U njihov cloud pak ne idu folderi niti liste i opet je sve na jednom mjestu. Da nema Mapsourcea i pješke spremanja već bi trackovi odavno nestali.

O njihovom cloud-u kao i o Garmin Adventures ne znam nista i ne koristim to.
Ovo sto ja pricam je "My Collection" koji je spremljen na lokalnom disku, a tu mi se nikada nisu dogodili nikakvi incidenti u smislu gubitka podataka. Kad se navikneš - nije ništa sporije/kompliciranije od MapSource-a(i njega sam godinama koristio, a postoje značajni benefiti u pogledu planiranja višednevnih đireva koje sa već spominjao).

Dodatno - mozes si raditi backup vrlo jednostano:  File -> Backup, i cijeli će se "My Collection" backupirati.

Osim toga - ja si neke trackove još dodatno arhiviram u file, procedurom koju sam negdje u prethodnim post-ovima opisao, i oni su tada potpuno neovisni o "My Collection".  Ovo radim vise iz razloga da se osiguram od samog sebe - da greskom ne obrisem nesto.

zokx said:
Kako brišeš dnevne trackove koje radi uređaj? Ja ih ne mogu ubiti niti kroz Basecamp niti kroz uređaj..

Sve što dalje pišem vrijedi za uređaj(e) s kojima sam ja radio, a to su planinarski uređaji (GPSMap i Oregon).

Sa uređaja:

1) main menu -> track manager, pa stisnem tipku "menu" i tamo ima "delete all archived", "delete current" i "delete saved", ovisi koje trackove zelim brisati
2) main menu -> route planer, pa stisnem tipku "menu" i tamo ima "delete all"
3) main menu -> waypoint manager, pa stisnem tipku "menu" i tamo ima "delete all"

Iz BaseCamp-a:

U lijevom dijelu ekrana, ispod "My Collection" imas "My Device". Unutar toga je "internal storage" i/ili SD storage. Tu uđeš, selektiraš što želiš i stisneš delete.

Ručno preko PC-a, bez ikakvog dodatnog softvera:

Spojiš uređaj USB-om na računalo. U Windows Explorer-u ćeš vidjeti jedan drive za "internal storage" i opcionalno još jedan za SD karticu ako ju imaš u uređaju. Nađeš  X:\Garmin\GPX folder i u njemu imaš podfoldere "Archive" i "Current". Izabereš što želiš i obrišeš kao i bilo koji drugi file na bilo kojem USB storage-u.


 
Refrešanje baze koja je na OneDrive-u radi ako sa jednog kompjutera kreiraš i editiraš trackove a na drugima ih gledaš. Ako na nekom drugom nešto mijenjaš velike su šanse da se na onom prvom to ili ne vidi ili se bez nekog znanog razloga sve izgubi. Ma nebitno. Navikao sam ovako raditi sa MapSourceom a prebacivati sa Basecampom. I inače, ne znam za još neki software koji radi na principu kreiranja ovakve samo njemu čitljive baze umjesto normalnog sejvanja fajla koji i gdje hoćeš.

Uređaj je BMW Navigator V iliti Zumo valjda 660 o ovo sa bisanjem i procedurom nažalost ne radi. Na uređaju možeš sve izbrisati "clear travel history", ali dnevne trackove generira i pamti svejedno i prenosi na BaseCamp, a u BaseCampu nema opcije brisanja za te fajlove. Može se isključiti opcija "travel history" ali onda ne pamti track niti ga možeš pretvoriti u rutu.. Ovo sa "Archive" i "Current" brisanjem ću probati.
 
zokx said:
Refrešanje baze koja je na OneDrive-u radi ako sa jednog kompjutera kreiraš i editiraš trackove a na drugima ih gledaš. Ako na nekom drugom nešto mijenjaš velike su šanse da se na onom prvom to ili ne vidi ili se bez nekog znanog razloga sve izgubi.

Aha, pa to je onda neki issue sa OneDrive-om, nema to ama baš nikakve veze sa samim BaseCamp-om. On jadan ni ne zna što je OneDrive, vidi taj "disk" kao da mu je lokalni...

zokx said:
Ma nebitno. Navikao sam ovako raditi sa MapSourceom a prebacivati sa Basecampom.

Sve 5, samo ćeš si, a obzirom da će ti MapSource u nekom trenutku jednostavno prestati raditi, jer ga Garmin više ne support-a, jednom morati naći neki workflow u BaseCamp-u koji ti odgovara.

zokx said:
I inače, ne znam za još neki software koji radi na principu kreiranja ovakve samo njemu čitljive baze umjesto normalnog sejvanja fajla koji i gdje hoćeš.

To je jedini način na koji se može osigurati postojanje nekih već spomenutih feature-a koji su meni omogućavaju puno jednostavniji workflow nego je to bio slučaj dok sam radio u mapsource-u...

BTW - Adobe Lightroom (najpopularniji SW za obradu fotografija na svijetu) odnosno njegov Catalog radi na isti princip.

zokx said:
Uređaj je BMW Navigator V iliti Zumo valjda 660 o ovo sa bisanjem i procedurom nažalost ne radi. Na uređaju možeš sve izbrisati "clear travel history", ali dnevne trackove generira i pamti svejedno i prenosi na BaseCamp, a u BaseCampu nema opcije brisanja za te fajlove. Može se isključiti opcija "travel history" ali onda ne pamti track niti ga možeš pretvoriti u rutu.. Ovo sa "Archive" i "Current" brisanjem ću probati.

Hm... zanimljivo... to je high end model... i da pederi u garminu nisu to omogućili... baš pederski...
 
lb said:
Aha, pa to je onda neki issue sa OneDrive-om, nema to ama baš nikakve veze sa samim BaseCamp-om. On jadan ni ne zna što je OneDrive, vidi taj "disk" kao da mu je lokalni...

Da. Možda, iako OneDrive sinkronizira sve fajlove točno onako kako su kreirani, a mislim da BaseCamp zbuni što na neki način skuži da nije isti comp na kojem je recimo fajl kreiran/mijenjan

lb said:
Sve 5, samo ćeš si, a obzirom da će ti MapSource u nekom trenutku jednostavno prestati raditi, jer ga Garmin više ne support-a, jednom morati naći neki workflow u BaseCamp-u koji ti odgovara.

Znam. Nažalost su ukinuli podršku pred par godina i zato ne prepoznaje noviju generaciju uređaja :(

lb said:
BTW - Adobe Lightroom (najpopularniji SW za obradu fotografija na svijetu) odnosno njegov Catalog radi na isti princip.

Da.Genetski Mac smeće kao i ovo :)
 
luka737 said:
ne znam di drugdje pitat pa da tu probam...
garmin nuvi 2589LMT ,znaci cestovna navigacija ali svejedno ima opciju spremanja trackova u gpx.formatu. Zna li netko na koji nacin to funkcionira(arhiva u memoriji uredaja) ?? Nazovem majmune u garmin i jedini odgovor servisne podrske je : "Mi nemamo taj podatak-Doviđenja."  :shock:
Iako sam uredaj ima puno slobodne memorije sada mi je izbrisao track star 13 dana(tj,od 13 dana sacuvao je zadnjih 10 a prva 3 izbrisao ) a nekada mi u samo jedan fajl spremi 10 dana( a malo km) u komadu,negdje mi je jedan fajl samo 50 km ,negdje mi je put od 2000km spremio u jedan fajl a sada je put od 3500 km u 20 fajlova. Ono sto zelim reci je da nema nikakve povezanosti izmedu broja dana,kilometraze ili koliko memorije taj track zauzima.  Ima li tu neki IT-ovac koji kuzi tu njihovu logiku ili je taj uredj glupo programiran  :LOL:
Takoder,postoji li neka aplikacija za mobitel da se napravi backup podataka u toku putovanja ( znam za smartphone link ali preko nje se to ne moze)
eto da odgovorim sam sebi...i dalje ne znam zasto mi tako rezucka trackove ali je problem rijesen sa OTG kabliĆem  :mrgreen:  ,ako mi je bitan track isti dan ga prebacim na mobitel i miran sam na svakom duzem putovanju....nek garmin brise kolko god hoce  (y)
 
Uređaj standardno dobro izrađen, ko i cijela Zumo serija, 395 ima "real directions" (navigacija pomoću vidljivih orijentira) i praćenje tlaka u gumama.
Real directions malo upitan jer tražiš orijentire koji nisu baš uvijek upečatljivi ili su čudnih imena, ali u globalu koristan.
Senzori za tlak u gumama koštaju koliko i uređaj ali navodno dobro rade (uz uvjet da se tlakovi i tolerancije točno podese).

Pripaziš da su LM karte CIJELE Europe (da nemaš brigu s traženjem karata po netu), nemoj koristiti više karata koje se preklapaju, nemoj unositi preduge rute (do 1000km ili više od 20-tak waypointa) i nemoj kupovati ako je neki "Louis" edition ili slično jer im onda nedostaju opcije koje znaju učiniti navigaciju iritantnom  (y)
 
Getriba said:
Moze se naci novi Garmin Zumo 395LM za nesto manje od 3000kn.

Misljenja?

Samo pohvale, koristim ga na motoru i u auto jako sam zadovoljan LM odlična stvar spojiš napraviš update i nema više zezancije sa skidanjem i otključavanjem karata
 
Pozdrav svima,

imam molbu za pomoc ako netko zna kako natjerati navigaciju da se drzi rute koju isplaniras u baze camp-u.
Sto sam primjetio, ako slucajno "promasis" neko skretanje (ili vidis nesto sto nisi uplanirao u rutu), navigacija kasnije radi rekalkulaciju po drugoj ruti, tj. ne vraca se na sve zadane tocke.
Thx.