odgađanje plačanja god. poreza...

a meni su odbili da nema na polovna vozila odbijanje nego samo nova a polovna vozila ako su bila registrirana na taj dan kad je bilo preuzimanje podataka od mup-a, da se mora platit cijelu godinu drugim ricima moraces platit.
 
mario045 said:
a meni su odbili da nema na polovna vozila odbijanje nego samo nova a polovna vozila ako su bila registrirana na taj dan kad je bilo preuzimanje podataka od mup-a, da se mora platit cijelu godinu drugim ricima moraces platit.
napisao si u pismenom obliku žalbu  :misli:
pozvao si se na članak 17  :misli:
 
GSX 1402 said:
pozoveš se na članak 17 u kojem piše da porez ide na registrirana vozila
znaći vozilo si odjavio i potvrdu priloži žalbi sa  obrazloženjem odjave  :mrgreen:
prije par godina sam isto napravio i dobio povrat poreza za dane od odjave do kraja godine :wink:

kako glasi članak 17 ? kojeg zakona ?
 
strasilo said:
kako glasi članak 17 ? kojeg zakona ?

Evo stavci 17. 18. i 19. iz Zakona o financiranju jedinica lokalne i područne (regionalne) samouprave
2. Porez na cestovna motorna vozila

Članak 17.
(1) Porez na cestovna motorna vozila plaćaju pravne i fizičke osobe koje su vlasnici registriranih osobnih automobila i motocikla.
(2) Osobni automobil, u smislu ovoga Zakona, motorno je vozilo namijenjeno prijevozu osoba koje, osim sjedala za vozača, ima najviše osam sjedala i čija nosivost tereta ne prelazi 250 kilograma.
(3) Motocikl, u smislu ovoga Zakona, motorno je vozilo na dva kotača, s bočnom prikolicom ili bez nje i motorno vozilo na tri kotača, ako njegova masa nije veća od 400 kilograma.
(4) Porez na cestovna motorna vozila plaća se godišnje prema snazi motora iskazanoj u kW i godinama starosti vozila i to:

Članak 18.
(1) Porez na cestovna motorna vozila ne plaća se na vozila Republike Hrvatske i jedinica lokalne i područne (regionalne) samouprave, na vozila tijela državne uprave i tijela jedinica lokalne i područne (regionalne) samouprave, na vozila zdravstvenih ustanova, vatrogasnih jedinica, diplomatskih i konzularnih predstavništava i stranoga diplomatskog osoblja te na posebna vozila kojima vlasnici obavljaju registriranu djelatnosti za prijevoz umrlih i taksi službu.
(2) Porez na cestovna motorna vozila ne plaćaju osobe koje su u cijelosti bile oslobođene plaćanja carine i poreza na dodanu vrijednost (poreza na promet) pri nabavi vozila.

Članak 19.
(1) Porez na cestovna motorna vozila plaća se prema rješenju o utvrđivanju poreza koje donosi nadležno porezno tijelo.
(2) Pri promjeni vlasništva cestovnoga motornog vozila tijekom kalendarske godine novi vlasnik ne plaća porez na cestovna motorna vozila ako je taj porez bio utvrđen prijašnjem vlasniku.
(3) Ako je tijekom kalendarske godine nabavljeno novo motorno vozilo, vlasnik toga vozila plaća godišnji porez umanjen za dio godine prije nabave vozila.
(4) Porez na cestovna motorna vozila plaća se u roku od 15 dana od dana dostave rješenja o utvrđivanju toga poreza.
(5) Županija može svojom odlukom propisati da se porez na cestovna motorna vozila plaća pri registraciji vozila.
(6) Porez na cestovna motorna vozila prihod je županije u kojoj je sjedište ili prebivalište obveznika toga poreza.
 
GSX 1402 said:
pozoveš se na članak 17 u kojem piše da porez ide na registrirana vozila
znaći vozilo si odjavio i potvrdu priloži žalbi sa  obrazloženjem odjave  :mrgreen:
prije par godina sam isto napravio i dobio povrat poreza za dane od odjave do kraja godine :wink:
I meni je motor odjavljen pa ćemo malo piskarati... :mrgreen:
Nego, šta sa onim dijelom u UPUTI O PRAVNOM LIJEKU koji kaže da se na žalbu plača 50,00kn upravne pristojbe...?
 
maRRio 8 said:
I meni je motor odjavljen pa ćemo malo piskarati... :mrgreen:
Nego, šta sa onim dijelom u UPUTI O PRAVNOM LIJEKU koji kaže da se na žalbu plača 50,00kn upravne pristojbe...?

Napišeš žalbu u dva primjera (jedan za poreznu, a drugi za sebe koji će ti u poreznoj ovjeriti da imaš dokaz da si predao), priložiš žalbi biljeg od 50 kuna i predaš u nadležnu poreznu upravu. I onda ti ostaje čekati rješenje o istom da vidiš kako će ti rješiti tvoju žalbu.
 
Hvala svima ,

samo još jedno pitanje da li porez platiti pa se žaliti ili - žaliti se, pa pričekati novo rješenje
:misli:
 
neven said:
Hvala svima ,

samo još jedno pitanje da li porez platiti pa se žaliti ili - žaliti se, pa pričekati novo rješenje
:misli:

Plaćanjem iznosa iz rješenja, priznaješ da je utvrđeno činjenično stanje kakvo je...
Moj savjet ti je napisati žalbu i čekati što brže rješavanje iste, bez obzira na sitne kamate...
 
GSX 1402 said:
napisao si u pismenom obliku žalbu  :misli:
pozvao si se na članak 17  :misli:
nisam ocito sam napravio gresku, ali dobro je znat za drugi put ,a koliko triba tacno za zastaru poreza dali znas ima li koji clanak o tome.
 
prodo motor doso porez  :?
 
damir_zgb said:
prodo motor doso porez  :?
i meni je tako bilo,ako ti je taj blizu kome si prodao samo mu uruči uplatnicu ,ako nisi odi u poreznu sa prijepisom i oni ce poslat sadasnjem vlasniku  (y)
 
DANE~VK said:
i meni je tako bilo,ako ti je taj blizu kome si prodao samo mu uruči uplatnicu ,ako nisi odi u poreznu sa prijepisom i oni ce poslat sadasnjem vlasniku  (y)

da,samo kaj sam ja i jucer prodao drugi motor..meni na uplatnicu doslo za nexusa a ja prodo bandita  :?  :mrgreen:
 
damir_zgb said:
da,samo kaj sam ja i jucer prodao drugi motor..meni na uplatnicu doslo za nexusa a ja prodo bandita  :?  :mrgreen:
isti ti je recept bez obzira jel skuter ili motor ili bandit  :mrgreen:
 
DANE~VK said:
isti ti je recept bez obzira jel skuter ili motor ili bandit  :mrgreen:

znaci makar ja promjenio dva motora u meduvremenu uplatnicu saljem sadasnjem vlasniku bez obzira koji motor u pitanju??
 
DANE~VK said:
i meni je tako bilo,ako ti je taj blizu kome si prodao samo mu uruči uplatnicu ,ako nisi odi u poreznu sa prijepisom i oni ce poslat sadasnjem vlasniku  (y)
Nisam baš siguran da će u poreznoj poništiti važeće rješenje i donijeti novo, nemaju osnova za to. A to da se meni pojavi bivši vlasnik sa njegovim poreznim rješenjem, glatko bi se vratio od kud je došao  :LOL:


mario045 said:
a meni su odbili da nema na polovna vozila odbijanje nego samo nova a polovna vozila ako su bila registrirana na taj dan kad je bilo preuzimanje podataka od mup-a, da se mora platit cijelu godinu drugim ricima moraces platit.
100% ispravno  :mrgreen:
 
jbt kad sam vidio ovu temu sam se sjetio da sam dobio uplatnicu u 8 mjesecu,skroz sam zaboravio :?
 
monstrum said:
da ali apsolutna zastara... kao što ti je Hrvoje napisao brkaš pojmove relativne i apsolutne zastare..
Apsolutna zastara ti znači da je nakon proteka roka od 6 godina nastupila zastara na utvrđivanje i naplatu duga u svakom slučaju, dok ti relativna zastara iznosi 3 godine, i nastupa nakon tri godine računajući od dana kada je zastara počela teći, ukoliko nije bilo nikakvih poduzimanih radnji od strane porezne (sa svakim prekidom, zastara počinje ponovo teći)

Napominjem, da zastara prava na utvrđivanje poreza počinje teći tek nakon isteka godine u kojoj je trebalo utvrditi poreznu obvezu.  :wink:
Ja sam 2009-e dobio da platim za 2004, 2005, 2007 i 2008. Platio za 2007 i 2008 i to napisao na uplatnici da je za 2007 i 2008. Napisao zahtjev za otpis duga radi zastare jer niti jednom nisam ništa primio od porezne. Slali na adresu boravišta koja je XXX XXX BB i uredno im se vraćalo. za 2009 sam sam otišao u poreznu podigao uplatnicu i samo platio za 2009 a ne i dug.

Neki dan dobio da bude ovrha na plaću ak ne platim u roku 8 dana zbog neplaćenog poreza. Uplatio za auto za 2010 godinu i zvao poreznu da pitam što je sa ovrhom. Kaže ženska da ak sam tražio zastaru da to ignoriram ( a tražio prije godinu i pol i još nikakvog riješenja i ona kaže to inače dugo traje). Provjerim u poreznoj i kažu da što god uplatim na račun oni prvo skidaju kamatu pa onda zadnji dug i na kraju ispadne da više nisam dužan za 2004, 2005, 2007 nego kamate i ostale godine. Wtf? A ništa, sad čekam da mi skinu sa plaće pa da opet neku žalbu pišem. Al čini mi se da mogu zaboraviti na sve nego šuti i plati.
 
malaga said:
jbt kad sam vidio ovu temu sam se sjetio da sam dobio uplatnicu u 8 mjesecu,skroz sam zaboravio :?
Dokaz da nam te uplatnice nisu bitne  :LOL:
 
Medo said:
Neki dan dobio da bude ovrha na plaću ak ne platim u roku 8 dana zbog neplaćenog poreza. Uplatio za auto za 2010 godinu i zvao poreznu da pitam što je sa ovrhom. Kaže ženska da ak sam tražio zastaru da to ignoriram (a tražio prije godinu i pol i još nikakvog riješenja i ona kaže to inače dugo traje). Provjerim u poreznoj i kažu da što god uplatim na račun oni prvo skidaju kamatu pa onda zadnji dug i na kraju ispadne da više nisam dužan za 2004, 2005, 2007 nego kamate i ostale godine. Wtf? A ništa, sad čekam da mi skinu sa plaće pa da opet neku žalbu pišem. Al čini mi se da mogu zaboraviti na sve nego šuti i plati.

Dobro ti je rekla. Ako se pozivaš na zastaru duga i misliš da je ona nastupila, nevezano da li za cijelo dugovanje ili samo dio duga, nemoj ništa uplaćivati, jer kako ti je rečeno, od svake uplate se prvo naplaćuju kamate i to počevši od najstarijih, a tek nakon što se sve kamate naplate počinje se naplaćivati glavnica po istom principu. Prema tome od iznosa koji si uplatio pretpostavljam da ti se naplatio dug za 2004. i 2005.godinu.  :(
Da nisi ništa uplatio bila bi ti utvrđena relativna zastara za te dvije godine, jer ako nisi ništa potpisao kao što navodiš, za 2004.godinu ti je s 01.01.2008.godine nastupila zastara, a za 2005. s 01.01.2009.godine.
A zašto sam proces donošenja rješenja traje toliko dugo neznam..Trebao si se svako malo otići informirati u poreznu upravu i pitati di je zapelo..stvar je u tome da ta rješenja uglavnom donosi jedna ili eventualno dvije osobe u ispostavama, a s obzirom na količinu zahtjeva vjerojatno sve ne stignu u neko "normalnije" vrijeme donijeti.
 
Medo said:
Ja sam 2009-e dobio da platim za 2004, 2005, 2007 i 2008. Platio za 2007 i 2008 i to napisao na uplatnici da je za 2007 i 2008. Napisao zahtjev za otpis duga radi zastare jer niti jednom nisam ništa primio od porezne. Slali na adresu boravišta koja je XXX XXX BB i uredno im se vraćalo. za 2009 sam sam otišao u poreznu podigao uplatnicu i samo platio za 2009 a ne i dug.

Neki dan dobio da bude ovrha na plaću ak ne platim u roku 8 dana zbog neplaćenog poreza. Uplatio za auto za 2010 godinu i zvao poreznu da pitam što je sa ovrhom. Kaže ženska da ak sam tražio zastaru da to ignoriram ( a tražio prije godinu i pol i još nikakvog riješenja i ona kaže to inače dugo traje). Provjerim u poreznoj i kažu da što god uplatim na račun oni prvo skidaju kamatu pa onda zadnji dug i na kraju ispadne da više nisam dužan za 2004, 2005, 2007 nego kamate i ostale godine. Wtf? A ništa, sad čekam da mi skinu sa plaće pa da opet neku žalbu pišem. Al čini mi se da mogu zaboraviti na sve nego šuti i plati.
Država nam još i dobro stoji, kad svi izbjegavamo platiti porez, a onda samo naivci plačaju, a ostali izvrdavaju 8)
Treba platiti svoje obveze, onaj tko nemože nek ne uzima ono kaj nemre održavati, jedva čekam taj OIB koji bi trebal popraviti situaciju u naplati poreza :shock: