samo jedno lakirersko pitanje :)

grgaSH

Active member
ovako..radi se o metalik boji.. zanima me kak postići idealno oštar prijelaz sa jedne baze na drugu? radio sam sa raznim trakama-prvo sam oljepio jednu stranu, to se pofarbalo/posušilo zatim sam tu stranu zaštito i ponovio postupak na drugoj. nakon što se prijelaz obradi i zalije bezbojnim sve zajedno dosta solidno ispadne ali nije to 100% ono što bi ja htio :(   postoje kakve folije ili nešto slično koje bi nakon odljepljivanja za sobom ostavile poprilično oštar rub? ..ili sam ja skroz promašio postupak :misli: postoji kakav drugi način da se to izvede? unaprijed hvala na svim konstruktivnim sugestijama :mrgreen:


 
ja sam gledao jednom na orange county choperima..
jednu boju nasprica sa necim-zastiti(kolko sam skuzio nekaj slicno silikonu :misli:) i onda skalperom lagano zareze taj naspricani sloj u oblik koji zeli farbat drugom bojom pa ofarba samo izrezani dio..njima je ispadalo super..
nekaj slicno ko kad pisanice radis sa voskom :LOL:
 
grga,postoji bas posebna traka za takve stvari...
3M scotch tape 6mm
ili TESA fineline tape 4mm
obje su plasticne i vrlo tanke (ne siroke vec tanke  :mrgreen: ) i ostavljaju izvrsno ostar rub....
kad bojas "na crtu" prvo obojaj cjeli dio u jednu,kad se posusi,izmaskiraj i bojaj drugom bojom....
netrebas 5 puta izvlacit crtu(maskirat jednu pa drugu stranu)  (y)
 
flugo said:
ja sam gledao jednom na orange county choperima..
jednu boju nasprica sa necim-zastiti(kolko sam skuzio nekaj slicno silikonu :misli:) i onda skalperom lagano zareze taj naspricani sloj u oblik koji zeli farbat drugom bojom pa ofarba samo izrezani dio..njima je ispadalo super..
nekaj slicno ko kad pisanice radis sa voskom :LOL:
tekuci lateks  :mrgreen:
samo kod nas ti je 50% stvari nedostupno koje se koristi prilikom bojanja u americi(europi),tako da nemozes ni pomislit na neka sredstva ako nemas nekog vani  :mrgreen:
 
VooDoo said:
obje su plasticne i vrlo tanke (ne siroke vec tanke  :mrgreen: ) i ostavljaju izvrsno ostar rub....
kad bojas "na crtu" prvo obojaj cjeli dio u jednu,kad se posusi,izmaskiraj i bojaj drugom bojom....
netrebas 5 puta izvlacit crtu(maskirat jednu pa drugu stranu)  (y)

probat ću nabavit te trakice.. na ovakav način sam farbao zato da baze ostanu u istoj ravnini , da ne treba prijelaz zaljevat sa hrpom bezbojnog, al možda je ovak kak ti veliš čak i bolje-crta se radi jednom pa samim time ima i manje "neželjenih oštečenih prijelaza", a razlika u nivou se lako poravna bezbojnim..vidjet ćemo kak se ponašaju te trakice onda će bit lako dalje (y)
 
grgaSH said:
probat ću nabavit te trakice.. na ovakav način sam farbao zato da baze ostanu u istoj ravnini , da ne treba prijelaz zaljevat sa hrpom bezbojnog, al možda je ovak kak ti veliš čak i bolje-crta se radi jednom pa samim time ima i manje "neželjenih oštečenih prijelaza", a razlika u nivou se lako poravna bezbojnim..vidjet ćemo kak se ponašaju te trakice onda će bit lako dalje (y) grga firma se zove UNITON u ZG,kod njih ja uzimam ove od 3mm,fineline tape
ako smijem dodat... uz rub trake nemoj nalijevat boju vec prije ruba pocni zavrsvat,past ce ti dovoljno magle da prekrije a neces ima debeli rub...
dakle preprasuj (y)
rhythm said:
imaš tekuči lateks, ali se koristi u kazalištu kod make upa za izradu "rana" i sl. pitaj nekoga tko se bavi filmom ili kazalištem...
snasao sam se na drugi nacin PVA iliti odljepljivac u izradi poliestera,sjajna stvar samo moras vise puta prskat,bude tanko  :mrgreen:  (y)
 
VooDoo said:
poli-vinil-alkohol (PVA) odljepljivac ili odvajac kompozita od kalupa
sta te jos zanima? :mrgreen:

Jel on crveno-roza boje?
 
...kako fatboy rece sloj treba biti sto tanji, ako boja slabo pokriva dobro je zamagliti bijelom prije, obicno pristedi koji sloj kasnije.
...krza se jako ako je boja pregusta, rijedja se manje krza.
...foliju skidaj ili dok je boja skroz mokra (ne preporucam neiskusnima) ili kad se skroz osusi (polusuho je najgora kombinacija). Folija dok se skida nek bude pod sto vecim kutem, tako se manje krza rub.
...i pored svih kombinacija obicno se ipak nakrza, a tu onda pomaze sloj laka koji se dobro osusi, matiranje, retusiranje airbrushom, pa onda konacno lakiranje. Tako se izgubi i onaj "naljepnica" rub koji spominjes. Ako je frka
i oces sfusariti moze se samo lagano zamagliti krzotine airbrushom bez maske, vidi se izbliza, ali ne bode oci kao krzotina.
...nadam se da sam pomogao...
 
ovak..dobio si prilično dobre odgovore,a evo ti još dva pametna,onak iz iskustva  :mrgreen: ako ćeš sam špricati,stavi u metalic bazu malo učvrščivača..i kad špricaš , špricaj pod kutom..od strane trake (izoliranog djela) prema djelu kojeg ćeš farbati..i pusti da dobro osuši,pa onda kada skineš izolaciju lagano sa 1200 vodobrusnim preko spoja,i sveg ostalog..pa onda dobre 3 ruke laka..tako ćeš dobiti dobru dubinu farbe  (y)
 
grgaSH said:
probat ću nabavit te trakice.. na ovakav način sam farbao zato da baze ostanu u istoj ravnini , da ne treba prijelaz zaljevat sa hrpom bezbojnog, al možda je ovak kak ti veliš čak i bolje-crta se radi jednom pa samim time ima i manje "neželjenih oštečenih prijelaza", a razlika u nivou se lako poravna bezbojnim..vidjet ćemo kak se ponašaju te trakice onda će bit lako dalje (y)

trakice možeš nabaviti kod Ivičeka u Lučkom ili u 3m, nemaš kaj probavati, mudrost je u tome da lak ne otapa ljepilo kao kod drugih traka i ne podljeva se ispod, a rub ostaje savršen
 
Vukopas said:
ovak..dobio si prilično dobre odgovore,a evo ti još dva pametna,onak iz iskustva  :mrgreen: ako ćeš sam špricati,stavi u metalic bazu malo učvrščivača..i kad špricaš , špricaj pod kutom..od strane trake (izoliranog djela) prema djelu kojeg ćeš farbati..i pusti da dobro osuši,pa onda kada skineš izolaciju lagano sa 1200 vodobrusnim preko spoja,i sveg ostalog..pa onda dobre 3 ruke laka..tako ćeš dobiti dobru dubinu farbe  (y)
(y) (y) (y) (y)
najpametiji i najefektniji savjet...poslusaj covjeka :mrgreen:
 
DamirK said:
trakice možeš nabaviti kod Ivičeka u Lučkom ili u 3m, nemaš kaj probavati, mudrost je u tome da lak ne otapa ljepilo kao kod drugih traka i ne podljeva se ispod, a rub ostaje savršen
(y)

Vukopas said:
ovak..dobio si prilično dobre odgovore,a evo ti još dva pametna,onak iz iskustva  :mrgreen: ako ćeš sam špricati,stavi u metalic bazu malo učvrščivača..i kad špricaš , špricaj pod kutom..od strane trake (izoliranog djela) prema djelu kojeg ćeš farbati..i pusti da dobro osuši,pa onda kada skineš izolaciju lagano sa 1200 vodobrusnim preko spoja,i sveg ostalog..pa onda dobre 3 ruke laka..tako ćeš dobiti dobru dubinu farbe  (y)

(y) tako sam uglavnom radio i do sad, jedini mi je problem bila sama traka. ovaj nemaskirani dio je poprilično uzak i priča sa špricanjem pod kutom ne dolazi previše do izražaja..stavim slike kad bude gotovo, neće bit tak skoro ali bit će :mrgreen:
 
Alera Dugi said:
...kako fatboy rece sloj treba biti sto tanji, ako boja slabo pokriva dobro je zamagliti bijelom prije, obicno pristedi koji sloj kasnije.
...krza se jako ako je boja pregusta, rijedja se manje krza.
...foliju skidaj ili dok je boja skroz mokra (ne preporucam neiskusnima) ili kad se skroz osusi (polusuho je najgora kombinacija). Folija dok se skida nek bude pod sto vecim kutem, tako se manje krza rub.
...i pored svih kombinacija obicno se ipak nakrza, a tu onda pomaze sloj laka koji se dobro osusi, matiranje, retusiranje airbrushom, pa onda konacno lakiranje. Tako se izgubi i onaj "naljepnica" rub koji spominjes. Ako je frka
i oces sfusariti moze se samo lagano zamagliti krzotine airbrushom bez maske, vidi se izbliza, ali ne bode oci kao krzotina.
...nadam se da sam pomogao...
a gde ima da se kupi taj airbrush? Je li to u spreju ili u limenci.
 
minoa said:
a gde ima da se kupi taj airbrush? Je li to u spreju ili u limenci.
...po tvom pitanju savjetujem da se ostavis bojanja, pisanje ti bolje ide, a jednako je neprofitabilno...  :LOL:
 
Vukopas said:
ovak..dobio si prilično dobre odgovore,a evo ti još dva pametna,onak iz iskustva  :mrgreen: ako ćeš sam špricati,stavi u metalic bazu malo učvrščivača..i kad špricaš , špricaj pod kutom..od strane trake (izoliranog djela) prema djelu kojeg ćeš farbati..i pusti da dobro osuši,pa onda kada skineš izolaciju lagano sa 1200 vodobrusnim preko spoja,i sveg ostalog..pa onda dobre 3 ruke laka..tako ćeš dobiti dobru dubinu farbe  (y)

ako sam dobro razumio u bazu(metalik) stavljas harter(ucvrscivac) iako to nije predvidjeno tvornickim specifikacijama?  :shock: :shock: :misli:
vjerujem da si isprobao,dali ce doci kasnije do kemijske reakcije? bubrenje,napuhavanje boje?
kako se ponasa lak na tome? :misli:
Alera Dugi said:
...po tvom pitanju savjetujem da se ostavis bojanja, pisanje ti bolje ide, a jednako je neprofitabilno...  :LOL:

slazem se  :mrgreen: :LOL: