towarsaki i njegova uvrnuta mašta

strasilo said:
ok ok ... strojno bušenje bloka.... strojno frezanje rupe.... tokarenje pikse... uprešavanje pikse i ručno "rajbanje" na mjeru ...  :jesus: :jesus:
znači da si koristio ŠTEL - RAJBER čim si rajbao na "mjeru"  :jesus:
 
strasilo said:
ok ok ... strojno bušenje bloka.... strojno frezanje rupe.... tokarenje pikse... uprešavanje pikse i ručno "rajbanje" na mjeru ...  :jesus: :jesus:

A pošto ima ljudi koji bi htjeli znati o čemu se radi iz prve ruke, a ne od gugla, jel bi napisao što je što.

a) frezanje rupe - što je to i zašto?
b) rajbanje - što je to i zašto? Ako postoji ručno, pretpostavljam da postoji i strojno, razlika?

Hvala!

M.
 
najjednostavnije i najlakše za objasniti je da je to ustvari završno bušenje rupe fine obrade na točnu dimenziju ... ili ti ga razvrtanje... (neznam kako se još kaže)

a ovo ti je alat ... ;)

Nepodesivi (strojni)

razvrtac-oslash18-S-1506_1.jpg


i podesivi..

podesivi-razvrtac-bez-vodilice-445-500-m-S-1840_1.jpg


ali za to je trebalo ići u školu, a ne čuvati ovce ...  :jesus: :LOL:

i ovo je tema o preradi, a ne školski sat ...  :jesus:
 
makazica said:
A pošto ima ljudi koji bi htjeli znati o čemu se radi iz prve ruke, a ne od gugla, jel bi napisao što je što.

a) frezanje rupe - što je to i zašto?
b) rajbanje - što je to i zašto? Ako postoji ručno, pretpostavljam da postoji i strojno, razlika?

Hvala!

M.
a)  osovina mjenjača je poderala kućište ili piksu kroz koju prolazi i rupa je postala ovalna  :shock:, pa sve treba provrtati na veću mjeru da rupa opet bude okrugla  8)

b) kad se na tvrdo (tvrdi dosjed da ne ispadne iz kućišta) upreša nova piksa u kućište, smanji joj se unutarnji promjer  :shock:, onda se fino uzme rajber (glodalo sa uzdužnom oštricom promjera točno kao osovina koja će prolazit kroz piksu) i prorajba se rupa tako da osovina mjenjača fino klizi kroz piksu a nema lufta  :wink:
 
Hvala! Jasno!

BTW Išao sam ja u školu, ali u toj školi se nisu predavale takve stvari............ :jesus: :jesus:
 
makazica said:
Hvala! Jasno!

BTW Išao sam ja u školu, ali u toj školi se nisu predavale takve stvari............ :jesus: :jesus:
                   
Kod nas taj alat zovu trivela.                 
Mislim ,ne zovu ga ,  :LOL: :LOL: on je stalno u kutiji .
 
danas opet malo strojna obrada...... tj. .... pravio sam nosač za nosač satova ....  :mrgreen:
 
A i sic je malo žuljav  :mrgreen:
Nego, od ćega je prednja vilica  :misli: Sory ako je to već rečeno...ne da mi se kopat po cijeloj temi.
Vilica mi je pravo dobra  (y)
 
xx-SB said:
A i sic je malo žuljav  :mrgreen:
Nego, od ćega je prednja vilica  :misli: Sory ako je to već rečeno...ne da mi se kopat po cijeloj temi.
Vilica mi je pravo dobra  (y)

superduke
 
limit said:
Far ti je malo preblizu vilicama a blatobran gumi  :mrgreen:  sorry ali cijela stvar estetike je u detaljima

√ mob

far još čeka pozicioniranje.... vidiš da je "uhvaćen" pvc vezicom i na komadu flaha od nosača bojlera...  :jesus: :LOL:

a na ovoj slici blatobran zaista izgleda malo blizu .... ali nije... no i to se može podesiti ... ostavljena je mogućnost.. ;)
 
e nabijem te na kimbalu ....  :jesus:

kad stavljam slike, onda se buniš... kad ne stavljam, opet se biniš ...  :LOL: :LOL:
 
strasilo said:
i eto ga na motoru ....  :mrgreen: :mrgreen:
Hmmmm, meni je pak far malo predaleko od vilica?!?!? :misli:
Prevelika mi je rupa od ispod.
Na ovoj zadnjoj slici gdje si ti straško na njemu mi se čini da ti je točno kontakt brava viška.
Tj. na ovoj vrsti urica i fara, da bi sve u kompletu trebalo biti bliže volanu.
Što znači da bi kontakt bravu trebalo prebaciti na drugu stranu volana (do rezervara i vozača) ili ju baciti ono...sastrane na neko pervezno mjesto.
 
Ovako kada te gledam skoro mislim da sam malo i ljubomoran na tebe...živiš moj san.
Imaš sve alate i materijale koji ti trebaju za igru i igraš se...sve što napraviš izgleda jako blizu originala.
Ja radim od 7-17. dođem kući, dvoje male djece...žena...obaveze. Sve skupa do 22-23h navečer i onda bi tek išao u garažu šarafiti po svojoj Suzi - do 1-2 poslije ponoči. Ali nisam smio bučiti, rezati ili variti jer se sve čuje gore u stanu starcima i djeci pa ne mogu spavati. I onda to sve u nekim pauzama ili rupama.
A ti to smiješ i možeš raditi preko dana i još ti netko i PLATI za to... :shock:  :shock:  :shock: Blago tebi!
 
Ma šala, naravno...rekao sam ''...skoro mislim..''
Znam da je ovo sve izvučeno iz konteksta tvog života. Ali radiš super  (y)
 
jota said:
Ja mislim da bi tu željezariju trebalo malo olkašat, karbonom .

Meni nekako ne ide karbon na ovako klasičnu stariju liniju motora. Sve je krom i malo boje. Više mi paše ova ''željezarija'', kako ti kažeš.
 
strasilo said:
e nabijem te na kimbalu ....  :jesus:

kad stavljam slike, onda se buniš... kad ne stavljam, opet se biniš ...  :LOL: :LOL:
Samo stavljaj ja se zadubio u onu "stojku"  :auuu:
..radi i guštaj  (y)