Vozačka kultura

Sunseeker

New member
Poštovani kolege,

Iako sam obišao skoro cijeli svijet dok sam plovio ipak nisam imao iskustvo kao vozač dvokotača u tim zemljama. Oke, vozio sam se u rikši, u Indiji isto nešto sl. i takvim prometalima, doživio sudar u taksiju u Alexandriji i tako to ALI nisam imao autohtono iskustvo sve do ovog ljeta kad sam skutericom obišao dobar dio Europe. Pošto su mi neki zamjerili da sam putopis napisao neobavezno i zajebantski ( što je čista istina  :mrgreen:  ) ovdje ću,ipak malo ozbiljnije.
  Naime,danas sam prisustovao  par opasnih situacija na cesti vozeći se iz smjera Zadra ka Pagu.U jednom je kreten sa velikim dostavnim kombijem skoro ubio čovjeka iz suprotnog smjera jer je preticao kolonu i upao u zavoj, a nezna cestu jer nisu ZD tablice, u drugoj se nitko nije htio maknuti BMW motociklu iz Zagreba i trećem - šlag na tortu i zbog toga pišem ovo - tri R1 iza mene, voze 80 km/h kao i ja u automobilu, cesta ravna ali sa brdima. Instiktivno se mičem skroz u starnu da se dečki ne voze iza mene, sve do jedan me prođe uredno i sve do jedan mahne rukom da zahvali na propuštanju. Naravno i nažalost, tablice nisu bile naše, Austrijske su. Naprijed ih idiot u Audiju nije htio propustiti, dapače, pojačao je gas kod njihovog preticanja i dečki su skoro stradali.
  I to mi je dali misliti o našoj vozačkoj kulturi i kulturi zapadnjaka. Molio bih Vas kolege koji se više vozite po Europi ili čak izvan nje same od me da malo ubacite svoj komentar, ja ću ukratko opisati što sam doživio u ovih 9 zemalja ovo ljeto.

1. Slovenija - brzo sam je prošao  :mrgreen:  pa ne mogu ni stvoriti neki doživljaj kakvi su ali generalno je mišljenje da ne voze oprezno radi sebe ili njihove vozačke kulutre nego radi policajaca.

2. Italija ( sjeverna,jako bitno naglasiti! ) - miks. Ima ih koji voze super,paze na motoriste a ima i idiota. Ne mogu dati neku konkretnu ocjenu.

3. Zapadna Austrija - Oduševljen. Skoro zaspao vozeći. Ne pamtim niti jednu opasnu situaciju.

4. Lihtenštajn -Isto kao zap.Austrija.

5. Zapadna Njemačka - Isto kao zap.Austrija.

6. Francuska - Voze glupo al ne mogu reći da sam se osjećao u opasnosti.

7. Luxemburg - Nešto između Francuza i Zap.Njemačke.

8. Istočna Njemačka - Ovo sam namjerno stavio kao odvojenu državu. Oni NEMAJU VEZE sa Zapadnom, ni po ponašanju, ni kulturi ni ničemu osim po jeziku. Nemogu reći da me bili izričito strah na cesti, ipak su to Njemci ali da voze blesavo i brzo to da. Infrastruktura - užas. Mi smo za njih Europa odavno.

9. Češka - Nigdje toliko kamiona i loših vozača ne vidjeh kao tamo. Par opasnih, zbilja opasnih situacija po život. Jedva sam se čekao izgubiti od tamo.

10. Istočna Austrija - puno gore nego zapada ali opet puno bolje nego Češka.

11. Mađarska - Njih bi usporedio s nama ali sa puno,puno gorom infrastrukturom.



Eto, volio bih od iskusnijih dobiti mišljenje a naravno i od sviju vas o kulturi vožnje kod nas i u svijetu.
 
Ja bih  stanje u HR opisao kao zemlju u kojoj dominira vozacko neobrazovanje i neinteligencija a vozacku nekulturu bi stavio poslije toga, daleko poslije toga po hijerarhiji.

Jucer idem iz Splita prema Zg. Zena iz suprotnog smijera pretice, vidi me ali i dalje misli da ce se nekako provuci i nastavlja stiskati gas i dalje a na faci panika. Sva sreca, sa desne strane ugibaliste za autobus i ja se provucem.

Idem iza traktora i znam da nema greske da ne skrene lijevo preko trake kojom bi ja trebao krenuti u preticanje ali ipak si mislim valjda nije toliko glup i pogledat ce.
Naravno da nije uopce pogledao i presjekao mi je put da bi usao u dvoriste svoje kuce (ili na sporedni put). Srecom, to je toliko tipicna situacija da sam gotovo stao prije nego sto sam dosao do njega pa nije bilo problema.

Vozim kroz okolicu Drnisa i tip ulazi prebrzo u zavoj sa nekakvom stojkom ili Fiatom 128. Naravno, nemre izvuci zavoj i ulazi u moju traku do pola uz skripu guma. Srecom, ja jos nisam dosao do dijela gdje je uletio a on je uspio vratiti auto u svoju traku.

Preticem oko Tusilovica i frajer odjednom krene isto u preticanje, uopce ne provjerivsi da li netko mozda vec pretice. Sva sreca opet sam ocekivao tako nesto pa sam prolazio k'o po jajima pa sam zakocio na vrijeme.

Sve ovo sto se desilo nema veze sa kulturom nego neznanjem i nesposobnoscu za upravljanje vozilom. Ti ljudi pojma nemaju niti sto su ucinili niti da su mogli komotno nekoga ubiti. To je jos opasnije od vozacke nekulture jer ovi bez kulture ipak znaju sto cine al im se zivo jebe pa mozemo reci (nadati se) da bi u kriticnim situacijama ipak popustili jer su ipak sposobni sagledati posljedice.

 
Maestral said:
Sve ovo sto se d esilo nema veze sa kulturom nego neznanjem i nesposobnoscu za upravljanje vozilom. Ti ljudi pojma nemaju niti sto su ucinili niti da su mogli komotno nekoga ubiti.

Potpis!
 
A zanimljivo kako se naši ljudi brzo discipliniraju čim uđu u Sloveniju ili Austriju,nema neopreznih i nepotrebnih preticanja,nema 140 kroz centar i slicno
 
Nama koji stanujemo u blizini Bosne ili na granici sa istom i koji imamo kontakt sa vozačima automobila starijih godišta i tablicama brojke i slova kad se odaljimo od naših gradova sve nam je kultunije i bolje  :LOL:  :mrgreen:




A po meni što se tiće kulture vozača i same vožnje prednjaći Švicarska  (y)
 
milanche said:
A zanimljivo kako se naši ljudi brzo discipliniraju čim uđu u Sloveniju ili Austriju,nema neopreznih i nepotrebnih preticanja,nema 140 kroz centar i slicno

Kad te opali po đepu a nemaš rođaka ili kuma ili brata u policiji da ti to sredi  :palacdolje: onda ipak malo i razmišljaš  :mrgreen:
 
Po nekom mom mišljenju Dalmatinci su jedni od najboljiih vozača na daleko. Stotinu sam se puta uvjerio u to jer živim u turističkom gradu i bavim se turizmom.Pa vidim sve  i svašta. Svakom petom gostu ja parkiram auto ispred moje kuče jer nije sposoban a dodje iz Litve,Poljske.....
 
Rajić said:
Kad te opali po đepu a nemaš rođaka ili kuma ili brata u policiji da ti to sredi  :palacdolje: onda ipak malo i razmišljaš  :mrgreen:
znaci nije da ne znamo ili nemamo kulturu,mozemo mi kad hocemo,pitanje je a bogami i odgovor jako banalan (y)
 
poštar said:
Po nekom mom mišljenju Dalmatinci su jedni od najboljiih vozača na daleko. Stotinu sam se puta uvjerio u to jer živim u turističkom gradu i bavim se turizmom.Pa vidim sve  i svašta. Svakom petom gostu ja parkiram auto ispred moje kuče jer nije sposoban a dodje iz Litve,Poljske.....
:lolcry: :lolcry: :lolcry: :lolcry: :lolcry:
 
Mene zanima kako okarakterizirati vozačku kulturu kad mi u Minkenu izleti taksist Turčin? Jel to minus Turcima ili Nijemcima?
 
sve što si vozio je mačiji kašalj prema ateni i kosovu. ne da si suvozač nego da ti voziš. brrrrrr koji džumbus i nekultura :?
 
Skoro RIP.

:mrgreen:

Šta bi rekla Nevenka Bečić: Čuvaj se, i Bog će te čuvat, krtissovu.


Sent from my toilet seat using HTC FartPhone

 
milanche said:
znaci nije da ne znamo ili nemamo kulturu,mozemo mi kad hocemo,pitanje je a bogami i odgovor jako banalan (y)


Ooooo da itekako  (y)
 
Vozačka kultura u nas ne postoji. To kao prvo i osnovno. A uz taj problem, imamo i druge - nepoznavanje (osnovnih) prometnih propisa i prometne signalizacije, vožnja "napamet", sama inteligencija prosječnog vozaca je upitna, te kao šlag na kraju, imamo brdo sebičnih i bahatih u prometu. Sve to se jednostavno vidi na cesti, iz dana u dan.

Nema smisla previše opisivati konkretne primjere, jer bih mogao pisati do sutra. Ukratko, neki od najsvježijih (zadnjih par dana) su vožnja u rikverc po autocesti (Istarski Ypsilon, kod odmorišta Mirna) i vožnja u suprotnom smjeru dvotračnog kružnog toka (promjera kruga 150 metara) u Šijani u Puli.

Evo i nekih video uradaka iz spomenutog kružnog toka (nisu moje snimke, slučajno sam ih našao na YT):
Fićo koji je totalno "retro"

Tragedija se nastavlja....

xgYf4ND.gif
 
Također bi i kod West Gate-a trebalo staviti kamere kod ona 3 rotora i snimati kako se ljudi voze, jednostavno ne možeš vjerovati kakvih debila ima.
:palacdolje:
 
biker4life said:
Vozačka kultura u nas ne postoji

Postoji, itekako. Pitanje je samo na kojem je nivou  :mrgreen:

Globalno gledajuci, bolja je od prosjeka. Ali gledajuci razvijenije zemlje od nas - nije.