5 i pol dana do Slovačke i natrag

Harkonnen

Active member
5 i pol dana do Slovačke i natrag
Iako smo nedavno već imali putopis iz Slovačke, odlučio sam i ja napisati svoj. Rute su malo drugačije, pa možda nekom i ovo pomogne u planiranju svog putovanja. Izvorni plan je bilo 6-to dnevno putovanje, koje sam na kraju htio skratiti za jedan dan, ali je sve skupa ispalo nešto između (o tome malo više kasnije). Putovao sam sam. U „moto svijet“ sam ušao u „zrelim godinama“ (da ne napišem kao „stari konj“), pa i nisam stekao neku moto družinu, a i nisam od onih koji baš uživaju u beskonačnim pregovaranjima kad i gdje će se stati, jesti i spavati, što se zna često događati kad zajedno putuje veća grupa ljudi. Sve skupa, nekako se snalazim i ovako.
Dakle, želja je bila vidjeti i ovaj srednji dio našeg kontinenta. Nisam se baš nešto do sada kretao sjevernije od Budimpešte, a gradovi i priroda su mi na telki uvijek izgledali zanimljivo. Put je isplaniran u turama od 300-njak km dnevno i isključivo po nekakvim lokalnim i magistralnim cestama. Da s ovim iskustvom ponovo planiram isto putovanje, ipak bi jedan dosadan i zamoran dio puta kroz Mađarsku zamijenio autoputom. Ne bih se toliko navozio uz kamione, sve bi bilo brže, pa bi mi ostalo više vremena za neke druge zanimljivije stvari. Drugi put ću biti pametniji :).
Za put od 6 dana imam 2 vikenda i radni tjedan između, pa mogu malo kalkulirati s vremenom polaska, s obzirom na prognozu. Sve sam svoje kućne zadatke obavio, supruga je udobrovoljena :), pa pratim Yr i odlučujem da ću krenuti u ponedjeljak, 18. lipnja. Vozim ponekad po kiši (pogotovo kad se vraćam s posla), ali nisam baš siguran kako bi se snašao da moram npr. voziti cijeli dan po kiši, 300 km. Zato sam pokušao izbjeći takvu prognozu, ali naravno da nijedna dugoročna prognoza nije pouzdana…
PRVI DAN
Bilo kako bilo, došao je ponedjeljak. Osam ujutro i spreman sam za polazak. Drugo višednevno putovanje motorom u životu i iako ne idem u neke velike avanture, van civilizacije, malo me pere putna groznica. U svoju obranu moram reći da sam kao klinac imao putnu groznicu i prije odlaska u „Pionirac“ (za one koji nisu iz ZG, to je „Pionirski grad“, par km od centra Zagreba, gdje su generacije zagrebačke djece išle na izlete, slično današnjoj „školi u prirodi“), a sad ipak samo iznimno, u ovakvim prilikama :).

* današnja ruta

1obmpIX.jpg


* "pila" pred polazak

KiQFdzX.jpg


Put me vodi starom cestom preko Varaždina.

* jedna "prigodna" i usputna, budući je Svjetsko prvenstvo u nogometu

ttx7s58.jpg


U Varaždinu se ovaj puta ne zadržavam. Vozim dalje do Čakovca, gdje sam planirao kavu. Vrijeme je i dalje prekrasno, jedino vjetar malo pojačava. U Čakovcu mi je palo na pamet da bi mogao kupiti kakve forinte. U banci saznajem da to baš i neće ići, jer oni forinte ne drže, navodno zbog malog interesa. Naime, nitko više ne ide u Mađarsku po kobasice :). Malo švrljam gradom. Ponedjeljak ujutro je, a Međimurci su vrijedni ljudi, pa se sve doima pomalo pusto. Šećem malo i do utvrde Zrinski i perivoja. Kava, Cola i gibam dalje.

* Čakovec i utvrda Zrinski

9FwagGN.jpg


nry1cu3.jpg


Uxm8BYb.jpg


nmf0vn9.jpg


tds7rVB.jpg


jywdWwr.jpg


CmHwDy6.jpg


0IOjgeV.jpg


Prelazim u Mađarsku na GP Letinja i vozim dalje prema jugoistočnoj obali Balatona. Balaton sam prvi put vidio kako klinac, početkom osamdesetih na prvomajskom izletu s roditeljima. Bilo je neko ružno vrijeme, kiša i zima. Spavali smo u nekakvom motelu i smrznuli se. Dućan prazan, odnosno u njemu samo par redova kiselih krastavaca i paprika, ono, k'o Kuba. U današnje doba, ipak „ponešto“ drugačije. Centar mađarskog turizma. Lijepe kuće, stare vile, turisti i skoro da bi čovjek zaboravio da se radi „samo“ o jezeru. Vrijeme se malo kvari. Puše, naoblačilo se i počinje neka sitna kišica.

* Balaton i kosa kuća negdje po putu

DI1TX8c.jpg


xAtzyGH.jpg


Ništa strašno uostalom, već sam nadomak Siofoka. Nisam „guglao“ nikakve podatke o Siofoku, ali rekao bi da je to jedno od turistički jačih mjesta na obali Balatona. Šetnice, hoteli, lijepe stare vile i more štandova, reklo bi se, za svakog ponešto. Tražim banku u kojoj mogu kupiti forinte. Saznajem da ni jedna banka ne mijenja novac, kod njih to tako ne funkcionira. Kako se radilo o razgovorima na engleskom i uz pomoć pantomime, ostavljam mogućnost da sam nešto krivo razumio. Na kraju forinte kupujem u nekakvoj turističkoj agenciji, koja je valjda ovlaštena i za kupoprodaju deviza. Malo protežem noge do obale.

* Siofok i Balaton

AmzdN7D.jpg


PH5OAQb.jpg


72p45xb.jpg


BAHxpyH.jpg


Vrijeme se poboljšava i ja sam na putu u Szekesfehervar, iliti Stolni Biograd, moje današnje odredište. Google navodi da je to grad od 100-njak tisuća stanovnika, 65 km jugozapadno od Budimpešte i središte Bile županije (treba provjeriti da li se možda radi o gradu prijatelju Splita :)). Drevna je prijestolnica mađarskih kraljeva i krunidbeni grad. Meni osobno prelijep grad. Stari grad je čist i ulickan, a u gradu vlada neka smirenost, valjda tipična za sve ravničarske gradove u srednjoj Europi. Parkiram blizu centra i idem odmah u kratki obilazak.

* Szekesfehervar

7TbdqqR.jpg


LVdGdMi.jpg


N51IbMs.jpg


D4jAo9Y.jpg


JAVXrJg.jpg


E9h1JVX.jpg


ThKyXXj.jpg


gtXD0La.jpg


GKag7Ch.jpg


dOAtx7s.jpg


5wZvpJ8.jpg


8ygRbzv.jpg


Vruće je pa sjedam u hlad na kavu i Colu i tražim na Booking.com gdje ću prespavati. Prije polaska na put odlučio sam da ću spavanje rješavati po putu, tako da mi bude lakše ako budem morao prilagođavati rutu. Pronalazim smještaj i nakon hlađenja odlazim do apartmana. Smještaj je iz kategorije „ništa posebno“, ali nisam zahtjevan po tom pitanju, pa se nakon kraćeg odmora vraćam do grada na ručak/večeru.

* apartman

mZoEgNF.jpg


XiTiuqa.jpg


Planiram nešto lokalno, ali naravno ne mogu naći ništa takvog. Na kraju u Mađarskoj sjedam na meksičku klopu (ajde, ljuto bi trebalo biti to što spaja te dvije nacije i kuhinje, pa smo tu negdje :)). Nakon klope pokušavam posjetiti Bory-Var. Dvorac je to iz 20. stoljeća kojeg je izgradio mađarski arhitekt i kipar Jeno Bory tijekom 40 ljeta, prema svojim nacrtima i mašti, a kao spomen na vječnu ljubav prema svojoj supruzi (bome, bio je stvarno jako zaljubljen :)). Nažalost, muzej je zatvoren, pa slikam par slika s ulice i vraćam se do grada. Još se malo vrtim po gradu i gibam u krpe. Prvi dan je prošao.

* gospon Bory i njegov Bory-Var

eCW8tRj.jpg


QhZ25m7.jpg


PlXDJQ3.jpg
 
DRUGI DAN

D'ošo je i taj dan,…Veselim se ovom danu zbog Višegrada, skele preko Dunava i ulaska u Slovačku. Na kraju je bilo i malih razočaranja, ali sve u svemu je prošlo super.

* današnja ruta

e90kdqO.jpg


Idemo redom. Ustajanje, doručak i obavljanje manje veselih stvari, dakle plaćanje. Doručak standardan, putar, pekmez i kava, salamu se ne usudim dirati. Plaćanje, može se preživjeti. Ne sjećam se cijene, ali kako se kasnije ispostavilo, nigdje spavanje s doručkom nisam plaćao više od 40,00 €. Palim dalje.
Jutro je pomalo sivo, a na cestama su gužve jer ljudi idu na posao. Put me vidi kroz Budimpeštu. Ovaj put se tu ne zadržavam (zadnji put sam tamo bio nekoliko dana, prije kakvih 2-3 godine), ali sam rutu namjerno tako isplanirao, da prođem kroz Budimpeštu, uzduž Dunava. Koštalo me to malo više vremena, ali neka.

* zgrada parlamenta

itdtgGF.jpg


Uspijevam se izvući iz grada i vozim paralelno s Dunavskim rukavcem/kanalom (Szentendrei Dunaag), uz par stajanja za slikanje. Malo prije Višegrada taj kanal i glavni tok Dunava se spajaju (kako idem uzvodno, tako je to zapravo mjesto gdje se Dunav i taj kanal razdvajaju :))

* na putu prema Višegradu

xkr3Ft6.jpg


zkYdAXV.jpg


Polako dolazim i do Višegrada. Na samom Dunavu je mjesto Višegrad, a na brdu ponad mjesta dominira stari grad Višegrad. To je srednjovjekovna utvrda i rano-renesansni ljetni dvorac hrvatsko-ugarskog kralja Matije Korvina. Prije posjeta dvorcu odlazim do skele i provjeravam vozni red. Do dvorca vodi kratka cesta koja malo podsjeća na uspon na Medvednicu (šljunak na zavojima i loš asfalt). Vruće je i puno je turista. S parkinga do dvorca treba još malo „nanoge“ uz brdo, pa znoj kreće u potocima. Nosim mali ruksak i jaknu u rukama (tad sam odlučio da ću nabaviti onu sajlu za vezanje jakne i kacige za motor) i topim se. Ipak dvorac, a još puno više pogled na okolicu nadoknađuje sve „muke“.

* dvorac Višegrad

vikA4Gk.jpg


* dvorac Višegrad i pogled na okolicu

PsrMypg.jpg


D583Drm.jpg


1iJW717.jpg


bTkzdpm.jpg


ZsT1f6Q.jpg


Xzg9o7n.jpg


IxszebN.jpg
 
Nakon uživanja u pogledu krećem do skele. Vozio sam se par puta skelom, ali nikad preko ovako široke rijeke i nikad uz motor. Bojao sam se malo kako će to izgledati, budući se motor ne veže tj. osigurava, ali je na kraju sve ispalo odlično. Do polaska je još 20-ak minuta, pravo vrijeme za kavu i Colu. Kreće ukrcavanje, sve ide bez strke. Vožnja je mirna i taman malo osvježavajuća, jer nad rijekom uvijek ima nekakvog strujanja zraka.

* skela

5O7PaW2.jpg


Sq95Hd3.jpg


l3AJtdn.jpg


V0H3aiM.jpg


vq7FctW.jpg


DhYPrU7.jpg


KLVJfeV.jpg


Iskrcavanje i krećem prema Miškolcu. Sad kreće onaj razoračavajući dio današnjeg dana. Vruće je, promet je gust. Gomile kamiona koje je zamorno pretjecati, a još je gore iza njih se voziti. Kad se tome doda neatraktivan krajolik i ravne ceste dobijem taj dio koji sam trebao gledati mijenjati autoputom. Uglavnom, nekako sam se dovukao do Miškolca. Treba mi kava, Cola i malo odmora, baš tim redosljedom. Google kaže da je to 4. po veličini grad u Mađarskoj, poznat po teškoj industriji. Ime duguje imenu Miško, slavenskom obliku imena Michael. Navodno je Miškovo pleme bilo jedno od prvih stanovnika tog kraja…:). Kako god bilo, Miškolc puno bolje izgleda od ceste koja me je njemu dovela. Malo švrljam gradom i otud ove slike…

* Miškolc

5sgWJup.jpg


8mV3yLO.jpg


SGPwCnY.jpg


* ona

BtA9vrx.jpg


* čeka

oUNXtrI.jpg


* u

2qsRsDi.jpg


Napuštam Miškolc i krećem prema Košicama, mom današnjem odredištu. Promet je i dalje sličan, ali valjda kako se bližim kraju današnje vožnje i Slovačkoj, sve mi je malo lakše. Zanimljivo da se uopće ne sjećam kad sam prešao granicu između Mađarske i Slovačke. Samo sam u jednom trenutku skužio promjenu jezika na jumbo plakatima uz cestu (valjda zato jer ovdje barem svaku 10-u riječ razumijem, dok mi je ugro-finska skupina jezika totalna nepoznanica…o.k., znam ipak da „nem tudom“). Napokon, evo me na kraju današnjeg puta. Parkiram gdje i lokalna zajednica parkira, i nadam se najboljem (izostanku nekakve kazne).

* parking

vDNeyRF.jpg


Košice, druge po veličini u Slovačkoj, leže na rijeci Hornad, na jugu Košicke kotline. Wikipedia kaže, a ja potvrđujem iz prve ruke da grad ima dobro očuvan centar s puno gotičkih, renesansnih, baroknih i art-nouveau građevina i najvećom katedralom u Slovačkoj (katedrala svete Elizabete). Prisežem da je katedrala tako velika da je jedva stala u moj mali Panasonic DMC-TZ7 fotić. Šalu na stranu, centar grada je stvarno lijep i dalo bi se tu izgubiti puno više vremena, no što ga ja imam. Moram uostalom i zadovoljiti neke primarne potrebe kao što je unos kalorija u krutom i tekućem stanju. Ovdje na sreću uspijevam naći neki restaurant s domaćom klopom i pivom i tu sam sasvim solidno namirio rečene potrebe.

* Košice

aGmTRuc.jpg


3sZ5jNY.jpg


Pwa60gD.jpg


NgrbTVS.jpg


3NG6w3J.jpg


0TgnExv.jpg


dlvWLSI.jpg


* katedrala Sv. Elizabete

xEafCtK.jpg


* Zlatni fazan

BazHX0E.jpg


Nažalost, internet im šteka (to je još bilo dok nismo mogli koristiti svoj „domaći“ internet u stranjskim zemljama EU), pa rezerviram prvi smještaj koji uspijevam pogledati i „zalokati“.
Smještaj je malo van grada u mjestu Budimir i s tim nemam problema. Kad sam došao bio je već sumrak, pa nisam previše zagledao dvorište, mislim, niš strašno, samo onako malo sliči na neko mafijaško gnijezdo, s niskim zgradama i tim visokim betonskim zidom. Soba ko soba, sve ok. Tuširanje, punjenje svakovrsnih baterija i već spavam snom pravednika. Sutra su na redu Tatre :).

* soba i dvorište u Budimiru

7ynDpEC.jpg


FW9qg1p.jpg

 
TREĆI DAN

* današnja tura

OM9fWcy.jpg


Budim se oko 7 i kako u ovoj „ustanovi“ nemam doručka, a ni kave, ubrzo sam ponovo u pokretu. Krećem u pravcu Prešova. Prešov zapravo samo okrznem, možda i neopravdano, ali još nisam jako gladan, a na prvi pogled ne vidim ovdje ništa zanimljivo. Tako se mirno kotrljam dalje prema Popradu i u jednom trenutku ugledam ovo:

* Spišsky hrad

TaAcTKQ.jpg


p9NqxkI.jpg


I što sad dalje da kažem. Koje opravdanje ponuditi kao razlog što nisam otišao gore do dvorca i pogledao malo bolje. Tatre? To mi jedino pada na pamet. Inače, za Spiški dvorac se kaže da se radi o jednom od najvećih dvoraca u srednjoj Europi. Gradnja je počela u 12. stoljeću, a tada je tamo bila Mađarska. Mene osobno malo podsjeća na onaj bijeli dvorac iz Gospodara prstena.
Nažalost po mene, tu nije kraj današnjim promašajima. Naprotiv, prvi sljedeći dolazi već nakon nekoliko kilometara u Levoči. U gradu koji se diči romaničkim zidinama u središtu grada, mnogim renesansnim građevinama i najvišim drvenim izrezbarenim oltarom u Europi, ja sam slikao i vidio ovo :misli::

* Levoča i nekakva poliklinika u Levoči

KrYR39X.jpg


NLkZqY6.jpg


...sve ostalo sam promašio. Dakle, napomena za sljedeći put je da se treba ipak malo bolje pripremiti, u smislu gdje i što malo bolje pogledati.
Tako sam prozujao kroz Levoču i ubrzo se našao u Popradu. Sunčano je, a već sam pomalo i ogladnio, pa stoga kratka šetnja zgodnim središtem grada i sjedam na okrepu. Naravno, kava, Cola i sendvič s pršutom. To Slovaci sigurno ne mogu složit, ali nema ništa drugo primamljivo, pa ćemo riskirat. Dolaze dvije tople ciabatte s lukom, punjene pršutom, sirom, crvenim lukom…jesam, bio sam mušterija, ali ipak je to bilo jako fino. Čak drugog nisam mogao ni eliminirati u tom trenutku, ali je svoj „grande finale“ doživio sat-dva poslije, na planini.

* Poprad

dYxW58L.jpg


lmxUd4n.jpg


vSrc9uB.jpg


hYLLKPs.jpg


U Popradu je i dalje vedro, ali nad planinom su niski oblaci koje ne obećavaju ništa dobro. Nemam želje voziti i upoznavati Visoke Tatre po kiši, pa „letim“ dalje. Kilometar-dva i već se penjemo uzbrdo. Radni je dan, vrijeme nije super-turbo, pa je barem cesta skoro pa prazna. Gdje koji auto i biciklist i to je to. Ne žalim se. Jedino pogled nije savršen zbog oblaka, al' nomoš imat baš sve.

* negdje na putu prema Zakopanima

eFxLtgb.jpg


PrM26pN.jpg


AyHBHAu.jpg


Tatranska Lomnica, Tatranska Kotlina i već sam nadomak Zakopanima.

* drvena kapelica malo prije Zakopana

i9I0cd6.jpg


U neka davna doba, oni malo bolje stojeći među nama, išli su zimovati u Zakopane, Priče su bile da je tamo stanje još tri puta gore nego u Jugi. Sa sto „dojč“ maraka si mogao kupiti sve, ali zapravo ničeg nije bilo, pa su neki moji frendovi iz srednje tamo priređivali utrke taksija (Lade protiv Zaporožaca i sl.) i kupovali indijanske lukove i strijele i takve gluposti, samo da potroše ostatke zlota, prije povratka kući. Nisam siguran koliko je bilo pretjerivanja u tim pričama, ali danas to sigurno nije tako. Zakopane se grade na veliko. Svako bi svoj dio turističkog kolača. Moj je dojam da je sve kičasto, ali to očito ljude ne smeta. Ako ne smeta druge, ne smeta ni mene. Prošetao malo centrom mjesta, sjeo na piće i sretan krenuo dalje. Sad mogu reći da sam bio i u Poljskoj.

* Zakopane

3r5u7mG.jpg


LNrrNbC.jpg


w2zMtWc.jpg


qO128iK.jpg


F9OdyD4.jpg


WD6fGep.jpg


* Zakopanski Hundertwasser ili možda ipak Antoni Gaudi

DxBQDJ4.jpg


* na kraju jedna onako više po mom ukusu...:)

ueOrKrX.jpg
 
Hajde, vrijeme je da se krene…pjeva Bare, a tko sam ja da proturječim. Spuštam se prema Slovačkoj i Tvrdošinu. Iz brdsko-planinskog ulazim u nekakav Teletubbies krajaolik. Blage padine i travnati pašnjaci, raj iz perspektive prosječnog preživača.

* ...fale samo Tinkie Winkie, Lala i ekipa

1D2o98p.jpg


e3RoO9t.jpg


SVmbIsR.jpg


Lijepa relaksirana vožnja, uz poneko stajanje i evo me u mom današnjem odredištu. Pa kaže, Liptovsky Mikulaš je grad u Žilinskom kraju, smješten kraj jezera Liptovska Mara, bla, bla… Nije to zapravo ništa posebno. Mjesto sam odabrao kao današnji cilj samo zbog blizine jezera, misleći na obali malo kontemplirati i uživati, ali od toga na kraju nije bilo puno. Kako god, parkiram u centru i krećem u obilazak. Uredno, čisto, ali ništa posebno, Sjedam na kavu i Colu i rješavam smještaj. Za kakvih 25 € dobivam dvokrevetni apartman, malo izvan grada. Rezerviraš, dobiješ šifru ormarića, uzmeš ključ, prespavaš, drugi dan ostaviš lovu na stolu, vratiš ključ u ormarić i zbogom. Nema nikakvog kontakta s iznajmljivačem. Zgodno.

* Liptovsky Mikulaš

DvzSTnh.jpg


jVqOMDn.jpg


Si25bRS.jpg


LJTFSrU.jpg


S3Kb5f4.jpg


Idem sad malo do jezera. Dijelom idem po putu kojim sam i došao. Tu je i taj čuveni Aquapark. Slikam i prolazim dalje. Mislio sam da jezero vrvi kupačima i rekreativcima, ali je sve zapravo bilo poprilično prazno. Radni je dan, valjda je to razlog. Zaustavljam se kraj jedne plažice i kontempliram, ali sasvim malo. Nisam se nekako uspio uživiti. Više sreće drugi put.

* aquaparki i  plažica

O3w2yTd.jpg


He4VjKv.jpg


nuZz9H9.jpg


Meiwxf3.jpg


7RFomFI.jpg


Idem do apartmana. Raspremanje, tuširanje, kratki odmor i natrag do grada na hladnog pivkana i toplu večeru.

* apartman

c9xedsx.jpg


Aktpano.jpg


d7uSQlZ.jpg


P.S. prije večere riješio Demanovku, gorku i slatku s medom (za gospona i gospoju). Spavale su zajedno u „frunku“, a dva dana kasnije će im se pridružiti i braća Unikum.

* Demanovka, bitter and sweet

n2pegyH.jpg


LSuceyA.jpg


...riješen je tako i treći dan...
 
(y) za putopis, podsjeca me odma na taj prelaz granice s vrlo kratkim i jednostavnim imenom-Tornyosnémeti, a i susjedni-Sátoraljaújhely, da jezik stržeš
 
ČETVRTI DAN

Za danas su u planu Niske Tatre.

* današnja tura

Y5Zkegs.jpg


Trebalo bi biti zanimljivo. Kako sam već u Zagrebu planirao povratak do Poprada, da „ulovim“ cestu prema Breznom, to mi se lijepo poklopilo s izostankom doručka u apartmanu. Dakle, opet sendvič u Popradu. Jutarnja „friškeca“, taman onako za razbuđivanje i dobrom cestom evo me začas u Popradu.

* pogled na Visoke Tatre s ceste prema Popradu

tBnEJGp.jpg


Ovaj put sam tu već domaći, pa ne gubim puno vremena na formalnosti. Jedna sengula u mene, druga u ruksak i Brezno, „here I come“. Prema Breznom vodi lijepa i ne odveć zahtijevna cesta. Predivne i mirisne šume i lijepi proplanci. Sve prava idila. Osobno, krajolik mi je još ljepši nego u Visokim Tatrama.

* krajolik

6vTq3kc.jpg


Putem nailazim i na Chmarošsky viadukt, ustvari željeznički most. Radi se o 113,6 m dugom i 18 m visokom mostu, izgrađenom tridesetih godina 20. stoljeća na liniji 173 Červenska Skala - Margecany, te je povijesno prva lučna struktura od armiranog betona u Čehoslovačkoj (ja bi naivac pomislio da je stvarno od kamena :)). Malo mi vuče na nešto preko čega bi se vlakom vozio Harry Potter, ono, kad mu krepa metla.

* Chmarošsky viadukt

TMsnC5G.jpg


Nakon Breznog, skrećem prema Bystri, pa opet prema Lyptovskom Mikulašu. Ovdje već nalikuje pravoj planinskoj cesti, ali asfalt je većinom pristojan i nema gužve, pa sam začas na prijevoju kraj ski-centra Čertovica.

* Čertovica

sWGpPKd.jpg


nYxioLJ.jpg


Tu se i nema Bog zna što vidjeti, pa nakon stajanja za te 2-3 slike idem dalje. Odavde je sve nizbrdo do Mikulaša. Uopće mi nije bed :). U okolici Mikulaša krajolik se opet mijenja u one travnate padine.

* okolica Mikulaša, opet!

AzGRnCX.jpg


DfzQTNq.jpg


Tako ostaje sve do iza Ružomberoka, u koji inače nisam ulazio. Pokušavao sam na karti naći nekakav stari centar, ali mi nije uspjelo. Rekao bi da je to neki industrijski gradić, a i ako se varam, nema veze jer me čeka Banska Bystrica. Nakon Ružomberoka cesta ponovo ulazi u brda, ali se većinom radi o širokoj magistralnoj cesti blažih zavoja, pa brzo napredujem. U jednom trenutku se situacija malo gužva, nailazim na nekoliko tegljača u konvoju, pa sam sretan što taman nailazim na ski centar Donovaly. Naravno, koristim priliku za kavu i malo odmora. Ovo me malo podsjeća na Zakopane, doduše ne toliko po kiču i gužvi koliko po tome što se gradi naveliko. Dojam je da su Slovaci otkrili turizam i koliko se tu potencijalno može zaraditi. Kako se sad čini, u opasnosti su i da pretjeraju.

* ski centar Donovaly

BqfYHVg.jpg


PLZKxoP.jpg


UZXmvj9.jpg


J3KYszy.jpg
 
Krećem i par okreta guvernala poslije, evo me u Banskoj Bystrici. Mislio sam da je to moje današnje odredište, ali na kraju je ispalo drugačije. Idem sad prvo malo u obilazak. Banska Bystrica je grad u središnjoj Slovačkoj, nastao na rijeci Hron koja izvire u Tatrama. Osnovali su je njemački naseljenici, ali na ostatcima slavenskog naselja. Svoj današnji slikoviti izgled duguje bogatim građanima u kasnom srednjem vijeku. Tako nešto piše u Wikipediji, a ja ću samo reći da mi je to uz Szekesfehervar, najljepši gradić na ovom putovanju. Slike naka kažu svoje...

* Banska Bystrica

DfpVggY.jpg


u6gRhU1.jpg


UAb8oqf.jpg


Nn6UO3q.jpg


rgtnlI1.jpg


C6p0E6S.jpg


jDUldgf.jpg


4IsgpPv.jpg


z0HufAX.jpg


Sjedam na piće i pokušavam naći nekakav smještaj. Malo me zeza internet, a i nekako ne nalazim ništa privlačno. U jednom trenutku se sjetim nekoga tu s foruma tko je preporučio hotel Tatran u nedalekoj Kovačovi. Upišem u bookmark.com i hopla, smještaj je rezerviran. Nakon još nekog vremena, pada odluka da prvo produžim do Zvolena, a onda natrag u smještaj. Kratko vrijeme poslije i evo me u Zvolenu. Grad Zvolen smješten je u okrugu Zvolen, a zapravo na ušću rijeke Slatine u Hron. Najzanimljivija stvar vezana uz Zvolen je da ga je nama dobro poznati „belosvetski hohštapler“ Bela the 4th, proglasio slobodnim kraljevskim gradom. Bome, prava inflacija tih i takvih gradova :). Zvolen ima malo i lijepo staro središte grada i poznati zvolenski dvorac kao najistaknutiju gradsku vedutu.  Dvorac je izgradio Ludovik Veliki, kralj Hrvatske i Ugarske, okrunjen a gdje drugdje nego u Szekesfehervaru.

* Zvolen i zvolenski dvorac

mIv0eiJ.jpg


oUOWOZO.jpg


wK8uA1q.jpg


KWCzbt0.jpg


ejKjDRP.jpg


Ukl09dI.jpg


vVR64Zh.jpg


Sad mi je polako dosta. Okrećem prema Kovačovi i zasluženom odmoru. Soba je trokrevetna, hotel okružen prirodom i teško da može biti bolje. Gazda Slovak, a jugonostalgičar. Neprocjenjivo :)! Malo me davi, ali pak odustaje nakon nekog vremena, a moje „duševne boli“ nestaju pod utjecajem dobre večere, dva hladna i gaženja Argentine 3:0 (Rebić, Modrić i Rakitić)!
Večeras ću spavati kao beba.
P.S. malo mi je ipak žao onog argentinskog klinca s tribine kojeg ni tata ne može utješiti...

* hotel Tatran

OLlSEct.jpg


TIVj0m9.jpg


YE4vBuI.jpg


HBMOA4h.jpg


56FDrYp.jpg


P.S. na jednoj od slika (pogled s prozora) mi je u kadar uletio Gulaš. Gazda ga optužuje za protupravne radnje na štetu svog cvijeća i već puni duplenku...
 
Tatransky čaj nisi probal? :mrgreen:

(y) (y)
 
Region Tatri je lepa i povoljna destinacija , u kojoj se, za promenu, bas moze uzivati!  (y)
 
Kiki_Rotten said:
Tatransky čaj nisi probal? :mrgreen:

(y) (y)

...sram me priznati, ali nisam. Tek sam sad za to od tebe saznao. Malo sam "guglao" i još mi je više žao zbog tog propusta :(. Pozdrav!