Fasada

OldBoy said:
    ...u to ne ulazim, velim da je izolacija dobra ako u zimske mjesece trošiš 250m3 za 130m2

Kaubojska kuca, htio sam samo usporediti sa klasicnom gradnjom. Iako mi se cini da je od izolacije puno vazniji sustav grijanja.  :wink: Da ne bude zabune, izolacija je bitna, ali ako sustav grijanja nije dobar, novci na stiropor su baceni
 
OldBoy said:
    ...ti onda (po računu) imaš najbolju izolaciju.

a :neznam:

- igra puno ulogu valjda kako je sve odrađeno, prozori, vrata ( i to mi je sve od drveta)

... nisam baš stručan po tom pitanju, ali ja zadovoljan  (y)
 
... možda mali OFF, ali evo vidim susjed ima šindru, a ja biber c.

i sad ono kao garancija ovo/ono godina, a već mu se vidi ljepenka,
a onaj granulat već davno izlazi na rinu i ludi čovjek svaki dan ;)


edit:
stavio je šindru prije 10tak godina, a ja biber osamdesetih i ako sam zamijenio tek neki koji je pukao  8)
 
DADO+ said:
... možda mali OFF, ali evo vidim susjed ima šindru, a ja biber c.

i sad ono kao garancija ovo/ono, a već mu se vidi ljepenka, a onaj granulat već davno izlazi na rinu i
ludi čovjek svaki dan ;)

Imam i ja sindru i nikakvih problema za sada. Ako je postavljena kako treba biti postavljena, ne bi smjeli biti problema. Sumnjam da bi netko dao 30 godina garancije za nesto sto ne vrijedi  :wink:
 
Skripter said:
Ta šindra je bila ko i pjesme za Euroviziju, ništ ne valja a popularna do boli.  (y)

... tješi se čovjek svaki dan, kaže; to su pravili za Kanadu,
    a ne kad kod nas upekne 7-14 dana skoro i 40c ;)
 
DADO+ said:
... tješi se čovjek svaki dan, kaže; to su pravili za Kanadu,
    a ne kad kod nas upekne 7-14 dana skoro i 40c ;)

A u Kaliforniji su temperature nize?  :LOL:
 
DamirK said:
Imam i ja sindru i nikakvih problema za sada. Ako je postavljena kako treba biti postavljena, ne bi smjeli biti problema. Sumnjam da bi netko dao 30 godina garancije za nesto sto ne vrijedi  :wink:

:neznam:

čovjek ima love, sve radili profi ljudi, gledao sam kako je rađeno krovište, odzračnici, ma sve po PSu  (bakrene rine)

a sad gore bez dvije klime nema života  :?
 
Vjerujem da šindra kao takva nije loša ali sumnjam da je najbolje od nje kod nas završilo. I naravno, postavljanje i kvaliteta izrade ima važnu ulogu.  (y)
 
Skripter said:
Vjerujem da šindra kao takva nije loša ali sumnjam da je najbolje od nje kod nas završilo. I naravno, postavljanje i kvaliteta izrade ima važnu ulogu.  (y)

... može biti da ga je netko zeznuo za kvalitetu materijala - u to ne ulazim  :?
 
Koliko znam, na ovim se prostorima i pofarbana ljepenka prodavala pod šindru. I svi distributeri su imali onu najkvalitetniju vrstu, a ne one druge.  :?
 
Skripter said:
Vjerujem da šindra kao takva nije loša ali sumnjam da je najbolje od nje kod nas završilo. I naravno, postavljanje i kvaliteta izrade ima važnu ulogu.  (y)

Ili je kanadska sindra, ili nije. Trece ne moze biti. Sindra mora ispod krova imati sloj za prozracivanje. Ne smije se postavljati na jelove daske koje rade i vazan je kut krova. Ako je sve napravljeno kako treba, nema razloga da ne traje koliko je predvidjeno.
Ako nesto funkcionira u americi na +40 i -40, nema razloga zasto kod nas ne bi. Bar se nadam, inace sam najebo  :mrgreen:
 
tema je fasada a ne šindra.


ZA dušebrižnike stari je gradio kuču 89-90 te evo ljušti nam se šindra sa cijelog krova jedna kanta od 5 litri na godinu ps. sad kad je stara 25 ko ja  :mrgreen:

Samo kaj ej stari plačao sto marki kutiju alu čavli i kaj su mu u fušu pokrivali prijatelji pa valjda zato traje, a u mene kad krenem u gradnju neće biti niti črep niti šindra, več ako bog da sreče sve pod solare za struju i mlefku vodu
 
Ostalo je pitanje u zraku - od kuda vlaga u stanu.

Od novogradnje,svakako,pa znate da u svaku mješalicu ide dobra kanta vode.Nakon ugradnje ta voda negdje mora i izaći - zato se u novogradnju ne treba prebrzo useljavati.
Ima ona stara - neprijatelja prvu godinu,prijatelja drugu - pa tek onda sebe ...

Međutim,i nakon što tu novu gradnju isušimo, vlaga svakodnevno ponovno nastaje,samim zagrijavanjem prostora.Jednostavno,što je temperatura zraka viša,on u sebi ima višu koncentraciju otopljene vodene pare.
Ta vodena para izlazi ( difuzira ) u vanjski prostor,na područje nižeg tlaka - kroz konstrukciju zida.

Kako su današnji otvori (pre)dobro zabrtvljeni plastičnom ili alu stolarijom, a stanovi se premalo ventiliraju - veliko je opterećenje na zidovima.
Ako nema toplinske izolacije,prilikom prolaska topline napolje kroz zid - u njemu će se kondenzirati vodena para , i nastajati vlaga ( voda ).
A to je onda savršeno stanište za gljivice,bakterije i ostale nezvane podstanare ...

Dakle izolacija , što više - to bolje ( ali naravno da ne treba pretjerati ) .
Materijali trebaju biti paropropustni a završni sloj paroproustan i istovremeno vodonepropustan.








 
PG said:
Ostalo je pitanje u zraku - od kuda vlaga u stanu.

Od novogradnje,svakako,pa znate da u svaku mješalicu ide dobra kanta vode.Nakon ugradnje ta voda negdje mora i izaći - zato se u novogradnju ne treba prebrzo useljavati.
Ima ona stara - neprijatelja prvu godinu,prijatelja drugu - pa tek onda sebe ...

Međutim,i nakon što tu novu gradnju isušimo, vlaga svakodnevno ponovno nastaje,samim zagrijavanjem prostora.Jednostavno,što je temperatura zraka viša,on u sebi ima višu koncentraciju otopljene vodene pare.
Ta vodena para izlazi ( difuzira ) u vanjski prostor,na područje nižeg tlaka - kroz konstrukciju zida.

Kako su današnji otvori (pre)dobro zabrtvljeni plastičnom ili alu stolarijom, a stanovi se premalo ventiliraju - veliko je opterećenje na zidovima.
Ako nema toplinske izolacije,prilikom prolaska topline napolje kroz zid - u njemu će se kondenzirati vodena para , i nastajati vlaga ( voda ).
A to je onda savršeno stanište za gljivice,bakterije i ostale nezvane podstanare ...

Dakle izolacija , što više - to bolje ( ali naravno da ne treba pretjerati ) .
Materijali trebaju biti paropropustni a završni sloj paroproustan i istovremeno vodonepropustan.

Sve je jasno. (y)
 
OldBoy said:
      ...daj primjer takvog materijala
pa ako se ne varam opet kamena vuna, samo sto ima na jednoj strani nekakvu foliju
ja stavljam kamenu i za fasadu i pod krov pa sta bude  :neznam:
 
loudpipes said:
pa ako se ne varam opet kamena vuna, samo sto ima na jednoj strani nekakvu foliju
ja stavljam kamenu i za fasadu i pod krov pa sta bude  :neznam:
Da je meni takvih kupaca :LOL: