Fasada

Apropo grijanja....
Grijem se na plinsko centralno, obiteljska kuca sa fasadom (navodno neka dobra - pojma nemam kakva), stan je na katu, 75m2, drvenina klasicna drvena i bome osjeti se pod rukom da ne dihta najbolje, kuca izlozena vjetru (Remete). Bas danas gledao potrosnju plina. Od sredine 10. mjeseca do sad, prosjek 700kn. Najvisa potrosnja kad je vani debeli minus (prosla zima kad je par dana bilo dosta ispod -10) je 10-11 kubika plina dnevno.

Bojler radi konstantno, a temperaturu reguliram termo ventilima na svakom radijatoru. Preko pola stana je na 22-23C, a ostatak na 18-20

Sent from my HTC One X

 
E da, grije se cjelodnevno, ne gasi se kad nisam doma

Sent from my HTC One X

 
Nije da me posebno brine, samo znaš kak je, voliš se informirat da kad kreneš u realizaciju imaš konkretan plan jer improvizacija je put u sranje. Grijanje sam uzeo kao primjer, svi sve znaju i vrhunski su stručnjaci i onda kad ispadne pizdarija, zovi HAK. :mrgreen: Sad smo dotakli fasadu, izolaciju i krov, i opet sve isto. Šta će tek biti kod odabira WC školjki, rat?!? :mrgreen:
 
mate said:
Nije da me posebno brine, samo znaš kak je, voliš se informirat da kad kreneš u realizaciju imaš konkretan plan jer improvizacija je put u sranje. Grijanje sam uzeo kao primjer, svi sve znaju i vrhunski su stručnjaci i onda kad ispadne pizdarija, zovi HAK. :mrgreen: Sad smo dotakli fasadu, izolaciju i krov, i opet sve isto. Šta će tek biti kod odabira WC školjki, rat?!? :mrgreen:

To je Bukowski lipo opisa u jednoj svojoj knjizi. :misli: :LOL: :wc:
 
mate said:
Da, treba se raspitat ali opet ovisi u koji bubanj ćeš uletit. Ja kurca ne znam o građevini a sad me čeka prilično veliki zahvat, i raspitujući se opet dođem na početnu točku jer obično imaš dva "tabora" koji nešto znaju o poslu a mišljenja su im dijametralno suprotna. Primjer grijanja, frend buši zemlju za iskorištenje podzemnih voda i kažu mu da je minimalna temperatura vode u Zagrebu do 8 stupnjeva. Čovjek uloži masnu lovu i prije nekih mjesec dana ne radi grijanje. Dolazi serviser i veli da je sve u redu, da bi onda skužili kako je temperatura pala na nekih 5-6 stupnjeva što automatski isključuje grijanje. Znači, pali struju i zagrij od nule. Svima koji se kunu u "nove" tehnologije nije bilo ni na kraj pameti da mu tako nešto spomenu kao opciju. To je primjer, isto je kod svega. Jedino što ti daje koliko toliko osjećaj sigurnosti u ono što radiš su "stari" provjereni materijali i način rada ili drugim riječima, iskusni majstori. A to je opet kategorija za sebe, kao i tema o konačnoj cijeni kvadrata u izgradnji, ili barem visoki roh bau, jer tu se pliva od 500 da 1500 EUR. Naravno da može biti i puno više ali pričamo o nekim relativno skromnijim okvirima...

mate, izvođač ti mora pokazati koju referencu di je dobro obavljen posao i di je stranka zadovoljna
plati nekog (neovisnog i u kog imaš povjerenja) da ti složi dobar troškovnik (ne košta puno) i uštedit ćeš puno para
složi dobar ugovor za izvođenje, penali za probijanje rokova, sranja i sl.
pa da vidiš facu fušeru kad mu daš da pročita  :LOL:
i naravno, skoro svaki dan moraš bit na gradilištu s fotoaparatom, debljine, materijali...
ovu instalaciju kod frenda s dizalicom topline bi volio pogledat ako se može  :shock:
 
3alfa3 said:
Apropo grijanja....
Grijem se na plinsko centralno, obiteljska kuca sa fasadom (navodno neka dobra - pojma nemam kakva), stan je na katu, 75m2, drvenina klasicna drvena i bome osjeti se pod rukom da ne dihta najbolje, kuca izlozena vjetru (Remete). Bas danas gledao potrosnju plina. Od sredine 10. mjeseca do sad, prosjek 700kn. Najvisa potrosnja kad je vani debeli minus (prosla zima kad je par dana bilo dosta ispod -10) je 10-11 kubika plina dnevno.

Bojler radi konstantno, a temperaturu reguliram termo ventilima na svakom radijatoru. Preko pola stana je na 22-23C, a ostatak na 18-20

Sent from my HTC One X

zatvaraš li neke termostatske ventile do kraja?
jeli ti rikavala ekspanzija ili pumpa na bojleru?
 
bendix said:
mate, izvođač ti mora pokazati koju referencu di je dobro obavljen posao i di je stranka zadovoljna
plati nekog (neovisnog i u kog imaš povjerenja) da ti složi dobar troškovnik (ne košta puno) i uštedit ćeš puno para
složi dobar ugovor za izvođenje, penali za probijanje rokova, sranja i sl.
pa da vidiš facu fušeru kad mu daš da pročita  :LOL:
i naravno, skoro svaki dan moraš bit na gradilištu s fotoaparatom, debljine, materijali...
ovu instalaciju kod frenda s dizalicom topline bi volio pogledat ako se može  :shock:

Sve ja to znam i stvari su pod kontrolom, od troškovnika do nadzora, samo generalno velim da kako god okreneš moraš se priklonit jednom "lobiju". :mrgreen:

Instalacija je ona iz druge teme, u redakciji Moto Pulsa a znam i da je skala nešto slagao. Šta točno, to ne znam.
 
bendix said:
zatvaraš li neke termostatske ventile do kraja?
jeli ti rikavala ekspanzija ili pumpa na bojleru?

Ne zatvaram. Za sad jos nista nije riknulo, iako, kad je vani 15tak C, a grijanje radi, zna se strest bojler jer ne stigne prestat zagrijavat tako brzo kao sto bi trebalo. Ali to se desilo svega par puta u 4 godine. Trebao bi jedan radijator uvijek imat skroz otvoren, al onda bi bilo prevruce u toj prostoriji.



Sent from my HTC One X

 
kalimero said:
Daj reci nešto o ovome.... je li to samo za novogradnje i prvog kupca/iznajmljivača ili i za stanove, kuće stare 50 godina?

ukoliko ide financiranje preko banke znam da je energetsko certificiranje obavezno, za privat nemam pojma...

Mi u firmi napravili 5 urbanih vila s po 4 stana i morali ih certificirat prije prodaje...
 
Ako ste "vi u firmi napravili" onda je to novogradnja, on te pita za 50-tak godina stare a tamo nema nikakvih certifikata. Bar ih ja nisam vidio.  :mrgreen:
 
mate said:
Obični su ružni ali od ugradbenog mi se riga. :mrgreen:

Ma daj, ugradbeni ti osigurava puuuno zadovoljstva u budućnosti...Kad treba očistiti kamenac
npr....Da ne govorimo o većim zahvatima.... :mrgreen: :mrgreen:
 
mate said:
Ako ste "vi u firmi napravili" onda je to novogradnja, on te pita za 50-tak godina stare a tamo nema nikakvih certifikata. Bar ih ja nisam vidio.  :mrgreen:
gle to je stvar kupca, ali kad se bilokakav ozbiljniji kupac miješa ili financiranje ide preko banke obavezno je..

recimo ja nebi kupio necertificirano ništa...
 
zwer_1982 said:
gle to je stvar kupca, ali kad se bilokakav ozbiljniji kupac miješa ili financiranje ide preko banke obavezno je..

recimo ja nebi kupio necertificirano ništa...

Kupio sam mali stan u Petrovoj, stara zgrada zidovi pola metra, kredit u pbz, nitko me nije pitao niti tražio bilo kakve certifikate.
Gledao sam i recimo to certificiranu novogradnju na Sigečici, ali kada sam vidio da su svi pregradni zidovi od knaufa, može ta zgrada imati i certifikat za teleportiranje na Mars, nikada to ne bih kupio.
 
Kakve su murexinove zavrsne boje? Imaju neku akciju sad boje za cijenu bijele a i mogu neku kompenzaciju proturit.. :misli: