Fotografija općenito

SM Blade said:
se smije znat po koliko se otkupljuju takve slike (pleyboj je vjerovatno bolje plaćen)?  :mrgreen: :mrgreen:

odnosno, netko koga to toliko zanima, da li može živit od toga (a da ne radi direktno u nekom časopisu) ?

nepomena: ni na kraj pameti mi nije da se time bavim... :mrgreen: :mrgreen:

uros modlic zivi od toga odi mu vidit fotke na web stranicu :)
 
SM Blade said:
se smije znat po koliko se otkupljuju takve slike (pleyboj je vjerovatno bolje plaćen)?  :mrgreen: :mrgreen:

odnosno, netko koga to toliko zanima, da li može živit od toga (a da ne radi direktno u nekom časopisu) ?

nepomena: ni na kraj pameti mi nije da se time bavim... :mrgreen: :mrgreen:

Kod nas casopisi ne kupuju vise obradjene fotke, samo originali iz aparata  :wink:
 
Mocippaldi said:
Kod nas casopisi ne kupuju vise obradjene fotke, samo originali iz aparata  :wink:

pa originali su u lightromu...

ja sam dao obrađene fotke iz off roada pa su izasle u 2 strana casopisa ...

zasto nasi onda posebni :misli:

 
diesel power said:
pa originali su u lightromu...

ja sam dao obrađene fotke iz off roada pa su izasle u 2 strana casopisa ...

zasto nasi onda posebni :misli:

Ja kazem kako je u NL a da nije istina ne bi objavljivali na vijestima  :wink:
 
Mocippaldi said:
Kod nas casopisi ne kupuju vise obradjene fotke, samo originali iz aparata  :wink:

http://petapixel.com/2015/11/18/reuters-issues-a-worldwide-ban-on-raw-photos/

mislim sad je tu puno filozofskih pitanja ;)
npr svaki jpeg je obradjena foografija, a u samom aparatu mozes sa postavkama lijepo frizirat izlazni jpeg
 
Only send us the photos that were originally JPEGs, with minimal processing (cropping, correcting levels, etc).

pa i ja sam ih malo cropao, malo clarity i contrast i wb pomjerio i to je to nes ti obrade :mrgreen:

http://photographyconcentrate.com/10-reasons-why-you-should-be-shooting-raw/

mislim da je najveći problem jer moraju čekat malo duže za fotke kod raw-a :)
 
Je al ako imas 15 min iskustva vidis jel fotka obradjivana, valjda oci za to sluze  :mrgreen:
 
Mocippaldi said:
Je al ako imas 15 min iskustva vidis jel fotka obradjivana, valjda oci za to sluze  :mrgreen:
ako postaviš postavke u samom aparatu: landscape, vivid, monochrome .... jeli to obradjena ? ;) jos ukljucis active d-lighting...

agencijama je brzina bitna

jos davnih dana cim je izisao eyefi sd kartica, imao ideju da slike automatski idu na mobitel i odmah u redakciju
a u redakciji prije objave naprave sitne korekcije, za to je dovoljno i jpeg od 1Mpix
 
fjaka said:
ako postaviš postavke u samom aparatu: landscape, vivid, monochrome .... jeli to obradjena ? ;) jos ukljucis active d-lighting...

agencijama je brzina bitna

jos davnih dana cim je izisao eyefi sd kartica, imao ideju da slike automatski idu na mobitel i odmah u redakciju
a u redakciji prije objave naprave sitne korekcije, za to je dovoljno i jpeg od 1Mpix

tako je wb mozes stimat po kelvinima ili oblacno sunce, zarulja itd

boje normal, vivid more vivid, portrait itd

sharpening fotke  isto mozes stimat...
 
Ja ne znam nisam strucnjak a ljudi koji placuju fotke placaju i strucnjake koji to kontrolisu  :mrgreen:
 
ae, ono ostane ti krivi wb i sto, bacit slike ;)

ja sam jedno vrijeme slikao u monochromu više da malo bolje naucim, naravno u raw pa kasnije ako ti treba boja i vratis je...
 
Mocippaldi said:
Ja ne znam nisam strucnjak a ljudi koji placuju fotke placaju i strucnjake koji to kontrolisu  :mrgreen:

ti strucnjaci su na olimpijskim igrama :mrgreen:

fotograf samo fotka i posalje njima pa nek se oni zajebavaju s obradom kasnije
 
Misli se na obradu koja mijenja stvarnost tj. koja onda ne spada u domenu dokumentarne fotografije,ali znate vi to nego prduckate  :jesus:

Crop je digitalna ekvivaletnost zoomu na aparatu,to je kadriranje a ne obrada fotografije,i ovdje i u NL i nema toga strucnjaka koji ce to otkrit,isto kao i lagane promjene u setupu koje se mogu napravit i idealnim postavkama aparata na terenu,a posto to nije moguce,onda se to radi u lightroom-u i ne smatra se mjenjanjem fotografije...

Odgovor za cijenu :

Zavisi koliko se puta koristi fotografija,dali je na naslovnoj,nije itd...
Maksimalne cijene se krecu do oko 800 kn po fotografiji ako ides na naslovnicu, a ostalo oko stotinjak ako nije ekskluziva,ovakve stvari nisu ekskluziva,ima vise forografa i veca je ponuda,i dobijes za sve tipa 100e i to je super... To se ne odnosi na kupovanje prava nego na samo na koristenje... Dok otplatis opremu,put,sate rada na kompjuteru itd. nema tu love velike...jedino ako upadnes u semu ko lupino i takvi gmazovi....

Stock necu ni spominjat jer financijski pogotovo nema smisla,pokuso sam i velika je tu konkurencija...

Edit : radi se preko ugovora o autorskom djelu tako da onaj ko ti placa snosi odgovornost za porez i bla bla bla,ti trazis bruto,ostalo neka on misli...
 
pa crop se lako skuzi ako je dosta cropana jer ima manju velicinu...

ja sam dao 10 fotki( 3 dobre, 7 malo manje dobrih ugl sve njegove sta sam ulovio) za 200kn jednom nasem liku...

nemam oformljen cjenik :mrgreen:

al da je stranac bi pitao barem 300 :)

http://www.foto-modlic.si/galerija/2015/11/6-rally-show-santa-domenica-2015

evo ovaj zivi samo od toga navodno :)

da ocu zaradivat isao bi vjencanja fotkat al to mi nije interesantno :)
 
Osigurac said:
Misli se na obradu koja mijenja stvarnost tj. koja onda ne spada u domenu dokumentarne fotografije,ali znate vi to nego prduckate  :jesus:

govorim da smo spominju jpeg, a raw zabranjen, za mjenjenj stvarnosti u PS obicno se koristi jpeg/tiff/psd, a ne raw :p


Photographers must now only send photos that were originally saved to their cameras as JPEGs.

If you want to shoot raw images that’s fine, just take JPEGs at the same time. Only send us the photos that were originally JPEGs, with minimal processing (cropping, correcting levels, etc).
 
evo ovu sam prodao englezu za 15 eura i jos sam dobio hard disk od 500 gb na foto natjecaju tako da ova je bila cca 800kn :)

pred 3 god fotkano, sad bi je malo manje i bolje obradio u photoshopu...
 
Aha,ne agenciji nego tipu osobno,pa dobro dok je kes na ruke  (y)

Meni su poslovi uglavnom vrte oko 2000 kuna,ali to ukljucuje fotografiranje,obradu,graficku pirpremu za tisak i sam tisak,gdje mi tisak pojede nekih 500 kn od toga svega ne kontajuci vrijednost same opreme... Godisnje bude desetak takvih poslova,zavisno o vremenu koje imam,vecina ide na ruke,jedan dio preko ugovora i to se uvjek ceka lova jbg tako da izbjegavam...

Poslovi su uglavnom dizajniranje grafickog indetiteta i popratnih sadrzaja,foto za web i marketing...
Fotke iz zraka naplacivam malo vise,tj. krajnja cijena je nesto veca i oduzmu mi u prosjeku 10 dana...

Uglavnom,ne moze se zivit od toga ali se da stavit nesto sa strane na godisnjoj razini  (y)

 
fjaka said:
govorim da smo spominju jpeg, a raw zabranjen, za mjenjenj stvarnosti u PS obicno se koristi jpeg/tiff/psd, a ne raw :p


Photographers must now only send photos that were originally saved to their cameras as JPEGs.

If you want to shoot raw images that’s fine, just take JPEGs at the same time. Only send us the photos that were originally JPEGs, with minimal processing (cropping, correcting levels, etc).

To ti zavisi od magazina/novina ...

Npr. The Sun ti trazi jpg za review a ako se fotografija prihvati onda traze raw ;)

Edit : to za format kod ps ili gimpa... Meni je puno lakse radit na raw-u , uvezes u lightroom,odradia sto trebas i desni klik-edit in gimp-kad odradis u gimpu-file-overwrite i onda ti se mjenja raw u lightroom-u ,i tako vrtis dok ne zavrsis bez gubitka konverzije tj fotka cijelo vrijeme stoji na ram-u ajmo rec,ne exportas je na HD
 
Osigurac said:
To ti zavisi od magazina/novina ...

Npr. The Sun ti trazi jpg za review a ako se fotografija prihvati onda traze raw ;)
ma glavno je kako gazda kaže, tako i radi... :)

nego ja malo filozofiram,
npr jeli hdr manipulacija ili "stvarnost", ja bi prije reko da je to stvarnost, jer aparat nikad ne moze uhvatiti toliki dinamicki raspon, ko ljudsko oko
(naravno govorim o vruhunskim HDR na kojima na prvu i ne primjetis, a ne od onih od kojih ti se povraca)

e sad samo treba definirati što je stvarnost :D

"stvarnost je iluzija izazvana nedostatkom alkohola"