Fotografija općenito

Ma moze,sto ne....

Samo da znas na pocetku,LR nije facebook filter program gdje biras efekte i nije photoshop te ti zavisno od zelje i formata snimanja moze bit i bezkoristan...

Idemo na library,import i uvezemo sto zelimo...

Nakon sto odradi import proces,biramo fotografiju i idemo u sekciju Develop...

Sa desne strane imamo razne slidere sa kanalima (kontrast,ostrina,boje,svjetlost itd)
Za fino podesavanje drzi Sift,promjene na sliderima ce biti manje...

Odmah iznad toga imas alate za selektiranje tj :
Radialno
Kvadratno
Slobodne ruke

S njima biras kako ces i gdje primjenit postavke,prvo oznacavas podrucje pa tek onda radis postavke...nakon sto primjenis select tool sa desne strane ce se pojaviti nova "ekipa"slidera koja ce raditi samo na selektiranim podrucju,dok u koliko zelis raditi na cijeloj fotografiji moras odslajdat na dno liste gdje ce ti biti slajderi za cjelokupnu fotografiju... I u toj grupi mozes birat neke preset-e tipa : izostravanje, isticanje ociju itd... Sve ze selekcije su "maske" tako da svaku mozes izbrisati u bilo kojem trenutku a i primjeniti vise njih na isto podrucje...

Sa lijeve strane je nekoliko preset rjesenja koje mozes iskoristit za brzinsko stelenje kanala,tj primjenu "efekta" ajmo rec...

Preporucam ti pogledat po internetu kako "rijesiti" fotografiju u LR, tj sto se dogada kod podesavanja odredenih kanala...

Ako zelis fotograiju dodatno obradivati u gimpu ili Ps-u onda nemoj exportat foto nego desno klik na nju i edit in gimp(ps) ...posto su programi kompatibilni,foto se nece exportat i kompresirar vec ce se samo prebacit u drugi program,tj ostat ce na radnoj memoriji i nece izgubit na kvaliteti...kad smo s tim gotovi,idemo u file (u gimpu ili ps-u) i stisnemo overwrite,fotografija ce se pojavit u LR sa svim izmjenama...to mozemo ponovit bezbroj puta...

Nakon sto smo zavrsili,file -export i rucno upisemo ekstenziju u koju zelimo izvesti fotografiju..

Toliko mogu iz glave ovako  (y)

 
Kad smo krenuli s ovima odozgo  :mrgreen:

12027296_905922259492238_902638660782640564_o.jpg


11892475_897868306964300_4015550622068959017_o.jpg


11856529_886704361414028_3179780840477714566_o.jpg


FB kompresija napravi svoje 
 
Sredju said:
Nasao sam na youtube, bas ima dosta turtorijala na temu fotografija.

moja preporuka Julieanne Kost

trebas pocet od starijih jer su tu osnove
http://www.jkost.com/lightroom2.html

i prati je preko FB, pa si uvjek azuran :)
https://www.facebook.com/pages/Julieanne-Kost-Photoshop-and-Lightroom-Evangelist/129931140392650

i sluzbeni tutorial
https://helpx.adobe.com/lightroom/tutorials.html
 
Osigurac said:
To je to  (y)

S cime je snimano sasa ?

Ovo je i poprilicno visoko  :mrgreen:

Phantom 3 profesional... razlika nebo i zemlja u odnosu na Phantom 2+ koji sam imao prije njega.

Nije nesto previsoko.. bilo, Skradin mozda 100injak metara.. (trebao bi pogledat logove sa letova), a Telascica je bila nesto vise mislim oko 300.

S cime ti letis ?
 
S tim sto si ti imao prije  (y)

Zelja mi je imat nesto sto ce mi podignut dslr gore,ali to mi je nedostizno jer su cijene,kao sto i sam znas,nekih 30 tisuca kuna...sve do toga mi je isto,imao 15 minuta ili pola sata leta,potpuno svejedno,baterija svakako kosta 200 kn tako da lako dobijem ekstra vrijeme....
 
Sredju said:
Hvala Fjaka, to je ono sto mi treba i vise o toga.
S cime si bio u Crnoj gori, Beta?

evo upravo postao sve slije
http://bit.ly/EJZ_2015

ktm freeride 350, za onoliko koliko ja imam vremena ovo mi je najbolja opcija rentat i miran :)
https://www.facebook.com/monteguide/?fref=ts
 
Sredju said:
Nasao sam na youtube, bas ima dosta turtorijala na temu fotografija.

Zajebavas  :shock: :shock:
 
Pokusaj dobrog osvjetljavanja kucnog softbox-a ...

Jos treba poradit na tome,a i na samim postavkama, tako da imam sto radit kisne dane  (y)

3 izvora svijetla sam koristio, gore i strane, LED baterijice koje se mogu kupit u butigama za 20 kuna komad...
Sa prednje strane sam radio klasicni light painting da eliminiram sjenu...
Malo imam odsjaja gore i nije to cisto kako ja zelim i kako treba bit ali za 60 kn materijala je ok sto se svijetla tice...
 
Eto nabavih napokon i ja fotić - Canon 400d - meni trenutno uređaj sa druge planete  :mrgreen: - iskusnijima od vas vjerojatno igračka...gotovo nov sa ruksakom i za sada standardnim 18-55 objektivom.

Danas opako nabrijan nabacih ruksak na leđa i krenem fotkati neke panoramske slike grada...nakon što sam sat i kusur vremena bezuspješno tražio rupu u ogradi napuštenog tvorničkog kompleksa iz kojega je najbolji pogled na grad, razočaran sam se vratio kući, uzeo auto i otišao slikati na drugi kraj grada gdje sam bacio par fotki...u povratku skužim da je sunce na zalazu i odem na portu onog istog kompleksa smišljajući šta da kažem portiru (čuo sam da inače nikoga ne pušta unutra) i skužim da je kapija otvorena bez portira. Dolaskom na željenu poziciju skužim da je ipak možda predaleko za ovaj objektiv al bacam par fotki...u povratku skužim da je portir, koji se u međuvremenu odnegdje pojavio, zaključao kapiju ograde visoke 2 metra i otišao kući s posla  :shock: :shocked: :eek:pakoljut:
Na kraju prvo fotografsko iskustvo završilo je na način da sam ko provalnik preskakivao ogradu, ostavivši skoro jaja na istoj a istovremeno zahvaljujući bogu što sam barem auto ostavio vani  :0648:

Uglavnom, nabacit ću koju sliku čim napunim bateriju fotića i pogledam što mi se uopće sviđa...zaboravih napomenuti da sam za sada totalni laik i panj što se tiče fotkanja, al to ste do sada vjerojatno već skužili  :mrgreen: Al željan sam učenja od vas iskusnijih  (y)
 
Borinjo said:
Eto nabavih napokon i ja fotić - Canon 400d - meni trenutno uređaj sa druge planete  :mrgreen: - iskusnijima od vas vjerojatno igračka...gotovo nov sa ruksakom i za sada standardnim 18-55 objektivom.

Danas opako nabrijan nabacih ruksak na leđa i krenem fotkati neke panoramske slike grada...nakon što sam sat i kusur vremena bezuspješno tražio rupu u ogradi napuštenog tvorničkog kompleksa iz kojega je najbolji pogled na grad, razočaran sam se vratio kući, uzeo auto i otišao slikati na drugi kraj grada gdje sam bacio par fotki...u povratku skužim da je sunce na zalazu i odem na portu onog istog kompleksa smišljajući šta da kažem portiru (čuo sam da inače nikoga ne pušta unutra) i skužim da je kapija otvorena bez portira. Dolaskom na željenu poziciju skužim da je ipak možda predaleko za ovaj objektiv al bacam par fotki...u povratku skužim da je portir, koji se u međuvremenu odnegdje pojavio, zaključao kapiju ograde visoke 2 metra i otišao kući s posla  :shock: :shocked: :eek:pakoljut:
Na kraju prvo fotografsko iskustvo završilo je na način da sam ko provalnik preskakivao ogradu, ostavivši skoro jaja na istoj a istovremeno zahvaljujući bogu što sam barem auto ostavio vani  :0648:

Uglavnom, nabacit ću koju sliku čim napunim bateriju fotića i pogledam što mi se uopće sviđa...zaboravih napomenuti da sam za sada totalni laik i panj što se tiče fotkanja, al to ste do sada vjerojatno već skužili  :mrgreen: Al željan sam učenja od vas iskusnijih  (y)

http://www.index.hr/lajk/poster/151500/nocni-fotograf-snimio-uzas-na-napustenom-polju-uhvatio-sliku-neceg-jezivog
:mrgreen:
 
to su pravi fotografi,koji ne gledaju sta su snimili dok ne dodu doma...ja gledam,i ta druga fotografija nebi nastala,a vjerovatno bi moro kupit i novi aparat...i stativ,i daljinski i sve sto bi ostavio tamo da budem laganiji za trcanje  :cool:
 
..dvije kratke crtice ufotkane onako usput, za upomenu i privatni album, ali evo da ih podijelim i s vama :)

 
Safety said:
..dvije kratke crtice ufotkane onako usput, za upomenu i privatni album, ali evo da ih podijelim i s vama :)

Volim kontrastne fotke (a gdje i dalje ima detalja), tako da  (y)
(i kompozicija mi se svidja)
 
Safety said:
..dvije kratke crtice ufotkane onako usput, za upomenu i privatni album, ali evo da ih podijelim i s vama :)

Lijepo  (y) (y)
Ne lajkam stavljanje watermarka na fotografije, ali to je samo moje mišljenje.