Oko Svijeta 2010/11/12 - PANAMERICANA

einstein said:
davor mislio sam da je tvoje pitanje sarkastično, sry  (y)

Ne trebaš se ispričavat, dobro si mislio. A vidim da Petar zna bit duhovit, pa se nadam da mi neće uzet za zlo. A i kupio sam, i podjelio, par knjiga, pa su ovce i vuk zbrinuti. Tema je predobra da puno seremo po njoj, pa nebi dalje. Nek se Petar i dalje vozi po svijetu, uživa i izgrađuje kao osoba, neka nađe vremena da i nas obvještava i napiše koju knjigu. Samo da se ne pogubi.

(y)
 
Iako uz par gramatičkih grešaka, ovaj vrhunski i posljednji članak o ekspediciji 'Misija Amazona' svakako bi trebalo pročitati da se kompletan put zaokruži. Pa evo prosljeđujem ga vama ekipo!

http://www.24sata.hr/putovanja/iscekujuci-ulazak-na-teritorij-cudesnog-plemena-kayapo-394304

Živili!
 
einstein said:
Hočemo knjigu a ne tu neke članke!  :jesus:

Drago mi je vidit na vise mjesta da postoji interes za iducu knjigu. Usput i zahvalan sam ovom forumu jer je dao doprinos dok je trebalo podrzati projekt. U vise navrata bilo je bitno da se ima za natocit.

Vrlo osjetljiv trenutak bio je nakon dolaska u Buenos Aires kad su nas u dolasku sluzbenici pristojno opelješili. Pitanje je bilo kako uopce krenut, eto sve je ispalo dobro. Iako vec radim na dijelu teksta, imam u pripremi jos par putovanja u vrlo zabacene krajeve iz kojih ce uz kontakte s odredjenim plemenima nastati jos materijala sto ce doprinijeti sadrzajnosti price.

Mada vrlo je slozeno kad covjek treba odlucit koje dijelove reducirat ili izostavit jer stvarno je toga dosta. Iako ispocetka nije bio tako opsezan plan eto sacekat cemo jos neko vrijeme a onda jamcim zadovoljstvo pri listanju.
 
Uvijek bio i ostao pravi čovjek! Petre sretno i dalje!  (y)

Evo svi članci da nam skrate vrijeme do iduće knjige
http://www.24sata.hr/autor/petar-rikic-1631

:D
 
Pozdrav ekipa!

Evo u narednih par javljanja može se ovdje pojavit i pokoji metkić il stvarčica koje nisam stavio u članak a koje nećemo spominjati ni na fejsu, jer u ovim složenim vremenima lako vas doživotno i bez prava na žalbu proglase grubijanom.

Čekajući s nekoliko nativaca iz plemena Kayapo da se poglavica Raoni vrati s razgovora na kojima je bio s ''EU uglednicima'' po pitanju zaštite Amazonije, razmišljao sam, osim par kila dobrog duhana koji sam već spremio za poglavicu, šta da im još uzmem? Šta će njima biti korisno? Nisam pitao ove mlađe jer tko zna što bi oni izamislili da im treba.

Nakon desetak dana Raonijev pogled susreo se s mojim. Prepoznao me jer smo zajedno sudjelovali na prosvjedima u Braziliji. Znao je da ćemo se ovdje naći jer tako smo se i dogovorili. Nakon što je u gradu obavljeno sve što je trebalo, dan prije polaska u zajednicu, u šumu, upitao sam ga što bi bilo korisno za pleme.

Poglavica Raoni zagledao se u mene, nasmijehnuo se i rekao:

''Meci. Trebaju nam meci!'' – gestikulirao je rukama po zraku pokazujući u smjeru dućana.
''Koji kalibar?'' – upitao sam ga, jer metaka ima raznih
''Ma, samo spomeni moje ime, Raoni, znat će oni tamo što treba.''



 
einstein said:
:misli: zanimljivo, samo nemoj u buksi završit  :police:  :mrgreen:

Ma da, u pravu si, vrag je u ovom vremenu ušo u čovjeka... a svijet totalno poludio. Sve je preumreženo, pa bolje da vatrene štapove ostavimo po strani i kako je vrijeme darivanja skrenemo prema darovima. Već sam spomenuo da su mi primarne namjere koliko uspijem, stvaranje pozitivnijih odnosa i konkretnih oblika zaštite zajednica koje žive u Amazoniji.

To stvaranje odnosa s ljudima koji su, desetljećima a neki i stoljećima VARANI a i danas ih se na razne način VARA, osim dobrih namjera, zahtijeva bitno veći angažman od samih putovanja (dulji boravci, ponovno vraćanje njima, bavljenje problematikom...) a i veću odgovornost kako prema tim ljudima, prema sebi, prema vama, a i našoj javnosti koja ima sklonost prikucavanja na križ katkada i bez razloga, nazovimo to... preventivno

Kako volim čitav svijet, volim i svoju zemlju i držim do nje, a držim i do sebe i svojih prijatelja a i vas koji pratite, pa tako iz svih tih razloga općenito na putovanjima, uz ono što radim, sve koje sam nabrojao nastojim predstaviti na koliko je moguće doličan način. Da bi ljudi, poglavice, šamani, katkada uglenici ili poslovni ljudi, jer srećem razne profile ljudi, moje namjere svatili ozbiljno, potrebno je ostavit i određeni DOJAM. Ne možeš govorit o ozbiljnim stvarima a držat se i ponašat nedolično i neodlučno.

Iako sam na putu naučio više jezika oni koji me poznaju, znaju da ne spadam baš u ljude sklone predstavama i velikim govorima, medjutim, ono što kažem naglas, trudim se da ima značenje. E a ako se te riječi upotpune i dobrom gestom onda je to još potpunije. Ono što i kod nas i svagdje u svijetu povezuje ljude i što uvijek oplemenjuje odnose je, dakako, prigodan dar. I kralj je kralj, ima što poželi, al darovima se svejedno raduje. A šta poklonit poglavici? Šta plemenskom šamanu, a šta počasnom konzulu?

Kako to što nosim treba biti povezano s zemljom iz koje dolazim i ljudima koji me okružuju a ne smije zauzimati puno prostora u ruksaku pa tako uglednicima je namijenjena originalna hrvatska KRAVATA, koja ima svoju priču svjetske snage, ponekad darujem svoju knjigu, koja isto nosi vrijednu priču i isto svjetski karakter i mogu reći, ostavlja dobar dojam. Šamanima obično na dar ide metalna, lijevana, u rukom tkanom platnu umotana VUČEDOLSKA GOLUBICA koja ima vrlo jaku simboliku, a čak i izgleda kao obredna posuda, a poglavicama... eeeee njima... njima ide ono što većina muškaraca, rado na dar prima, a to je DOBAR NOŽ.

Kako dolazim iz okruženja u kojem se dio prijatelja, bavi izradom visokokvalitetnih noževa, oni, osim što su mi prenijeli djelić znanja, za te posebne ljude, izradili su par primjeraka. Što je još zanimljivo, ti noževi zbog tvrdoće i žilavosti, oblika sječiva, te specifičnosti načina oštrenja vrlo dugo zadržavaju vrhunsku oštrinu (iznad oštrine britve, za upućenije). Osim što se poglavice prilično obraduju daru, primijetio sam da što je nož oštriji to i mene više cijene, tako da, dok sam recimo bio s Kayapoima čitavo vrijeme, preko mjesec dana, bio sam kao gost, prijatelji, suborac, smješten upravo u domu poznatog poglavice Raonia.

Pored svega to su trajni predmeti koji čovjeka pri svakom pogledu na njega i dodiru podsjeća i povezuje sa mnom a i daju važnost da se čuju riječi koje uputim e a TO JE BITNO, kad već nešto radim da moja riječ čuje.


Evo par primjeraka:












U ovoj godini, pored svih obaveza koje imam, čeka me još 2 ili čak 3 vrlo jaka područja za obići:
- naći se s određenim ljudima,
- kasnije ćemo prokomentirati još neke vrijedne dijelove opreme,
- objavit ću nekoliko VRLO zanimljivih situacija koje zbog specifičnosti vjerojatno neće u knjigu a zaslužuju da ih vi pročitate...

A i javit ću se s još kojim tekstom, kojim ću onima kojim se ne da razmišljati o tome kroz par rečenica napraviti, da lakše raspoznaju šta je turističko putovanje, šta je tura a šta avantura, šta je ekspedicija šta proputovanje, kako to nekad funkcionira na terenu...... jer vidim da neki ljudi miješaju te pojmove, ne baš nešto striktno ni kao iz knjiga, već onako iz usputnog iskustva... zašto sam se nedavno onako malo oštrije izrazio o nekim ljudima zatim, kako dio ljudi osim samog puta više zanimaju i financijska konstrukcija, i tog ću se dotaknut, pa o kvazihumanitarnosti.... o pisanju i zašto sam još u knjizi napisao da se ne osjećam piscem... o motorima i budućim nekim turama ...... biće i još nešto fotki, dakako

eto, sve vas na motorima neka Bog blagoslovi
i da se svi koji ovdje komuniciramo negdje i sretnemo.
I VOZITE U MIRU

Petar
 
Dobro si odabrao poklone, nema šta  (y)
Nisi se osramotio
Usput da pitam, šta ja trebam učinit da dobijem nesto tako, recimo onaj prvi bi bilo sasvim ok za mene :)
 
WAYNE said:
Dobro si odabrao poklone, nema šta  (y)
Nisi se osramotio
Usput da pitam, šta ja trebam učinit da dobijem nesto tako, recimo onaj prvi bi bilo sasvim ok za mene :)
Nešto slićno , ručni rad , nisu skupi https://www.facebook.com/zeljko.zido?fref=ts  jedino što je stranica na faceu  (y)
 
putnik said:
I pored zanimljivih igara na hrvatskoj granici koje su valjda dio moje sudbine, iako je bilo manje ljudi nego prije, kako su Bojan i Lana rekli, ovaj susret pretvorio se kulturnu manifestaciju.

Prijatelji su postavili binu, svirali, vodili program, izradili originalan smjerokaz, fotografije za buducnost.

Zbog Željana Rakele koji je uspio naci vremena i doci pred mene čak u Ljubljanu, Irene i Petra koje sam sreo u Ekvadoru, te Snjezane Frketic docek se pretvorio i u susret putnika na duge staze.


Zahvalan sam svima koji su našli načina da dođu i svima koji, svatko na svoj način, podržavaju projekt OKO SVIJETA

posebna zahvala:

Dadi - što me poučio važnim stvarima i bio najbolje društvo na dugom putu
Grad Koprivnica - na financiskoj potpori i otkupu knjiga
Županja Kc - Kž  - na financiskoj potpori i otkupu knjiga
Zajednici sportskih udruga grada KC - na financiskoj potpori
Tiskara Baltazar - na tiskanju 2 izdanja knjige koja mi je omogućila financiranje puta
Knjižari Nova Stvarnost - na značajnom  otkupu knjiga
KTM - Špica VŽ - na motoru po specijalnim uvjetima
Dens - CO comercu - na donaciji za svako putovanje i vjeri kad su mnogi sumnjali
Knjižara Šareni dućan - na donaciji i uspješnoj prodaji knjige
Turističkoj zajednici - na donaciji
Agenciji DA, DA, DA, želim putovati - na otkupu knjige i kartama za avion
Eriki - na uspješnom prijevodu knjige OKO SVIJETA
Mladenu  Rušaku - Legendi - na pomoći u svemu što treba
Sabini - na odličnoj  promociji knjige OKO SVIJETA '09
Željanu Rakeli - na donaciji i društvu
Nivenu, Luki, Guillermu, - na najboljoj glazbi na dočeku
Juri - za binu, tehniku i sve što treba
Lani i Bojanu - na vrhunskom vođenju programa
Draženu -  na originalnom rješenju i izvedbi smjerokaza
Borisu - na odličnim fotkama
Mišku, Franji, Romanu, Aleksandru, Dejanu, Borisu, Ivanu ....
svim gradskim knjižarama u Hr, jer su otkupile knjigu OKO SVIJETA,
svim motoristima a pogotovo s Foruma jer su nabavom knjige i donacijama odigrali bitnu ulogu u potpori
prijateljima iz Kanade, SAD a, Kolumbije, Ekvadora, Perua, Bolivije, Argentine i Čilea, našim iseljenicima koji su podržali projekt
te svim neznanim junacima koji su narudžbom knjige i dobrom vibracijom podržali projekt OKO SVIJETA


i zato, osim što ću ekspediciju PANAMERICANA oživjeti u obliku knjige
potrudit ću se u nekoliko tekstova približiti:


1. Kako sam popio kavu u Kanadi sa izdavačem koji će uskoro knjigu OKO SVIJETA objaviti na engleskom,
2. Zašto Panamericana još nije zavrsena i u što se pretvara projekt OKO SVIJETA


Evo video Panamericane još jednom da se podsjetimo!

Put Oko Svijeta - Panamericana '11

tek sam sad videl temu i pogledal na youtube-u film svaka cast san svakoga bajkera, svaka cast!  (y) (y) (y)
 
pošto sam sad otkril temu treba mi vremena da sve procitam al me zanima na takvome putu kak si servise radio? za ulje i to lako a stelanje ventila i neki veci zahvat? ili taj ktm ima vec hidraulicke al opcenito servisi???