Provansa i Alpe 2017

Biker4life je sve lijepo detaljno opisao, ali bi naglasio dvije stvari koje je već rekao:
- dobra je šansa da će u to doba godine hrpa prijevoja biti zatvorena
- spust sa Gavie (u ovom smjeru vožnje) je širine za 1 auto, bez ograde i ne želim ga ni zamisliti sa snijegom na cesti :mrgreen:
 
Super Jura said:
Biker4life je sve lijepo detaljno opisao, ali bi naglasio dvije stvari koje je već rekao:
- dobra je šansa da će u to doba godine hrpa prijevoja biti zatvorena
- spust sa Gavie (u ovom smjeru vožnje) je širine za 1 auto, bez ograde i ne želim ga ni zamisliti sa snijegom na cesti :mrgreen:

Zanimljiv prijevoj, valjda rustikalniji od večine u ovom dijelu Alpa - a prilaz sa strane Bormia djeluje tako bezazleno, izuzev povremeno lošeg asfalta gotovo neizazovno, tek ona tabela na samom vrhu, "I DID THE GAVIA", okrenuta prema jugu naslučuje da južna strana razdvaja žito od kukolja. :mrgreen:
 
biker4life said:
Ja sam si sve složio preko Booking-a, i to dosta unaprijed (rizično na 2 kotača, sa autom je lakše).

Neznam točno kako slažeš rutu ali evo neki prijedlozi:
- (sjevero)zapadna strana (recimo to tako): Passo Giovo, Passo Rombo, Passo Resia (i Lago di Resia - potopljeno selo), Passo Stelvio, Passo Gavia, Passo del Tonale, pa dolje na Lago di Garda ("Gardine Alpe" i potopljeni dvorac na jugu su istaknutije znamenitosti)

- neznam kuda je planiran povratak ali isplati se proći potezom Passo Gardena, Passo Valparola, Passo Falzarego, pa prije Cortine d'Ampezzo skrenuti na Passo Giau (ova četiri uopče nisu problem sa autom jer je cesta sasvim solidna). Oko Cortine ima zanimljivih prijevoja, zavisi koliko imate vremena (Passo Sella, Passo Pordoi, Passo Fedaia).

Grossglockner isto ne treba zaobići, dapače, preporuka. S napomenom da se plača cestarina (motocikl 26€, auto još više).

odlično, bilježim sa štovanjem  :) za povratak je bitno samo da je prema DE i preko Grossglocknera :mrgreen:

Super Jura said:
Biker4life je sve lijepo detaljno opisao, ali bi naglasio dvije stvari koje je već rekao:
- dobra je šansa da će u to doba godine hrpa prijevoja biti zatvorena
- spust sa Gavie (u ovom smjeru vožnje) je širine za 1 auto, bez ograde i ne želim ga ni zamisliti sa snijegom na cesti :mrgreen:

koje su mi opcije ak je zatvoreno tj hoce negde ranije bit naglaseno il cu se morat vracat pun k nazad da uopce nađem put okolo?

da, Gaviu bi mogli preskočit :LOL:


edit: doslovno se radi o zadnjim danima 5. mjeseca pa se tješim da bi moglo bit dobro...
 
CroKick said:
koje su mi opcije ak je zatvoreno tj hoce negde ranije bit naglaseno il cu se morat vracat pun k nazad da uopce nađem put okolo?

da, Gaviu bi mogli preskočit :LOL:

Ako se sa ove "naše" strane popneš na Stelvio, uvijek se istim putem možeš vratiti, pa Merano-Bolzano-Trento via Lago di Garda (to je normalna cesta, kasnije i autocesta).

Stelvio je sa vozačkog aspekta puno zanimljiviji prema Bormiu, jer sa ove naše strane prevladavaju one poznate serpentine koje svi slikaju - doživljaj obično jest, ali užitak rijetko. Imaj na umu da između ostaloga sa ove strane vozi i autobus javnog prijevoza - skroz na vrh. :shock: Ako ga sustigneš u autu, bolje parkiraj negdje i uživaj u pogledu 20-30min.

Zašto sam ranije razdvojio one prijevoje - između ostaloga i zbog vremenskih prilika, naime ovi iz druge skupine imaju mnogo veću šansu da budu prohodni u odnosu na one prve. Razmisli dobro kako biš složio rutu, malo provjeri i prognozu prije puta, teoretski obje rute mogu biti odlazne i dolazne, svibanj je još uvijek "zimski" mjesec u brdima...

Slobodno neka iskusniji prokomentiraju, ja sam ipak početnik u Alpama u odnosu na neke. (y)
 
CroKick said:
odlično, bilježim sa štovanjem  :) za povratak je bitno samo da je prema DE i preko Grossglocknera :mrgreen:

koje su mi opcije ak je zatvoreno tj hoce negde ranije bit naglaseno il cu se morat vracat pun k nazad da uopce nađem put okolo?

da, Gaviu bi mogli preskočit :LOL:

edit: doslovno se radi o zadnjim danima 5. mjeseca pa se tješim da bi moglo bit dobro...

Po dolinama možeš obići sve (koji mi padaju na pamet) planine i prijevoje. Prati table na cesti i internet šta je otvoreno... i to je to :wink:
 
Kada se spustis sa prevoja na Gardu, onda uzjases autoput od Verone do Bologne, nista ne propustas, od Bolonje preko Passo della Futa do Firenze (sa svracanjem u Chalet Raticosa na pola puta-biker point), a dalje kroz Toscanu po zelji...jednom sam koristio ADAC-ove karte sa preporucenim putevima i odlicne su (ima na njihovom site-u).
 
Nevjerovatna je energija koju ulazete u ove putopise i detalje kojima nam pomazete i  u planiranju i nasih tura.
Nevjerovatna je kolicina informacija koju dobijemo od svakog vaseg putovanja.
Svatko tko to nije radio zna koliko to iziskuje vremena i svega ostalog.
Davno sam prestao s pisanjem putopisa....vama svaka cast...
 
Ovaj putopis ne zasuzuje da bude na drugoj a kamoli 3.stranici.
Evo nekome ako je preskocio ili nekome ,kao meni da jos jednom ponvi gradivo.