Slovensko primorje

smarty

Active member
Rano nedjeljno jutro, buđenje u 6:00, mora da se nešto opako sprema!

Đir naravno... Dan je kao stvoren, sunce se lagahno sprema izaći, a bura danas neće pretjerano puhati.  :D

U planu je vožnja i obilazak:
--> Rijeka--> Tunel Učka--> Plovanija--> Portorož--> Piran--> Izola--> Kopar--> Kozina--> Rijeka




Lagano se oblačim, spremam stvari u tank torbu, idem na šetnjicu da se razbudim i krećem.

Treba još skoknuti po benzin (idem odmah da poslije ne zadržavam), naći sa prvim dijelom ekipe, i pokupiti, pa onda na Vrata Jadrana od kuda je službeni polazak u 9:00. Čekanja nema. Ajde dobro, do 9:15 jer neki stvarno nisu stigli...
Opa Bato, čini se da nas ima dosta, 10 motora.




Krećemo i pičimo prema Tunelu. Prvi put ove jeseni vidim da je cesta posoljena, dakle nije pretoplo. Na ulazu u tunel pokazuje +4. Nije ni zima, navukao sam zimske podstave na hlače i jaknu i zimske rukavice. Pametna odluka.


S istarske strane Učke, vrijeme je za jednu „umjetničku“ sliku:



Nastavljamo vožnju „starom cestom“ za Buzet, pa uz dolinu Mirne prema Ponte Portonu i Bujama, do Plovanije gdje idemo u Sloveniju. Uživancija, netko sporije, netko brže, ali uglavnom svi skupa. Prema Istarskim Toplicama nije baš toplo (zanimljivo), pa idem sporije da se suvozačica ne smrzne jer je u trapericama.

I tako polako prolazimo kroz Buje, pokraj zgrade nakadašnjeg Digitrona, tu je jednom zavoju prvi put u životu čizmom (koja to nije, to je „škarpon“ za planinarenje, ne znam hrvatsku riječ, ja ih tako zovem) zastružem po asvaltu, neznam kako, ali dobro... 

Dolazimo do granice, naši ništa, Slovencima treba skinuti kacige da nas bolje vide. Svi osim naše jedine vozačice koja je toga bila pošteđena. Ljubazni slovenski policajac mi govori da se nada da me neće sutra gledati u crnoj kronici, pitao sam ga da mi objasni što je time mislio, ali nisam saznao. Bit će da sam izgledao divlje. Bo...


Vozimo dalje za Portorož, stajemo, neki idu jesti, većina samo na kavicu i tako.
Ima tamo još ljudi, nije gotova sezona  8)

Sve uređeno i sređeno, mjesto me s hotelima i šetnicom podsjeća na neka francuska obalna mjestašca.

Pa evo malo Portoroža  slikama:

24uvr49.jpg




2q30ol1.jpg




qzhbq0.jpg



Slovenska trava je najbolja:



Nastavljamo prema Piranu, kojeg prolazimo bez zaustavljanja. Izgleda mi simpatično mjesto, onako pravo primorsko, a opet nekako posebno. Iskreno, žao mi je što nismo bar malo prošetali, ali dobro... Ne mogu utjecati na odluku  10-tak ljudi... Onako na brzinu, mislim da bi se mogao vratiti do tamo, nekako mi romantično djeluje, kao šta ja znam...

Slična stvar i sa Izolom, jerbo je drugi prestigao prvoga i prošli smo svi skupa ravno. Opet šteta, jer kad sam već tamo, trebalo je bar 5 minuta stati i pogledati. To je bar moje mišljenje, jer na đir ne idem samo zbog vožnje, već i zbog destinacije, koju bi onda trebalo pogledati. 

Drago mi je da sam poslije saznao da nisam jedini, pa će se valjda u budućnosti to promijeniti.


Evo nas u Kopru, nemam pojma kad sam zadnji put bio tamo.

2j2t3th.jpg


20fxqpx.jpg


2yulef9.jpg


2mgo9yt.jpg




Nastavljamo prema Kozini, pet minuta straha po autocesti bez vinjete do prvog izlaza, pa napokon nalazimo "staru" cestu do Kozine. Tankamo na OMV-u i laganini prema nazad. Odluka za ručak pada putem, idemo na jesti u Hrvatskoj  :misli:. Najedosmo se mesa, poslije još na palačinke kod cure koja nije išla s nama i tako... Dođoh doma oko 22:00.

Sve u svemu lijepi đir. Motor izbrojao 288,9 km toga dana  :)


I to je to.


Još sam danas malo krepan, ali i onako nekako ispunjen kako čovjek može biti samo nakon dobrog đira.
(y)


Za dodatne informacije o turizmu i ostalome, bacite oko na:
http://www.portoroz.si/
http://www.piran.si/
http://www.izola.si/
http://www.koper.si/
 
IgorZ said:
fora. nikad nisam odradio tu rutu a stvarno izgleda super. je bilo hladno kroz sloveniju?

Nije, bilo je odlično.

Jedino što je bilo malo hladnije, bilo je ujutro od Buzeta do Ponte Portona, onom cestom uz Mirnu u dolini, između dva brda, i naravno navečer poslije večere, iz toploga nazad na motor... brrr....
Sve ostalo za 5  (y)
 
Lijepi đir,a i ima vas bome,kad bi ja moga skupit takvu ekipu za đir..,žena, djeca,ljubavnica uvijek nekom nešto..,tebi za reportažu a vama svakako (y)
 
Izvještaj za 5! Još da ti je suvozačica pa da fotka iz vožnje!  :wink:

(y)
 
miha_vg said:
Izvještaj za 5! Još da ti je suvozačica pa da fotka iz vožnje!  :wink:

(y)


E Miha, ja tebe uvijek hvalim, pa mi je stvarno lijepo kad me ti ovako pohvališ  (y)

Imao sam i suvozačicu toga dana  :jesus:, ali nisam je htio gnjaviti da se ne preseli na neki drugi motor  :mrgreen:


pozz Miha  (y)

 
..odlična reportaža..malo si se zafrknuo, jer ćeš morat i sledeću opet ovako storit..da sam samo znal da umeš..već biš storil sve ove do sada...svaka čast  (y) (y) (y)
 
lijepo. Na koliko ti je podešen stražnji amortizer kad si sa suvozačicom i prtljagom?

U Sloveniji su zimski uvjeti na snazi. Jesi imao lance?  :LOL:
 
..hej prijatelju pošto vidio nisi da ipak na slici barem vidiš... (y) (y) (y)
 
MadKec said:
Dobra reportaza, 5+  (y)

@ stras - "....izbrojao 288,9 km toga ...."

ma skužio sam, ali se nisam obrisao ... thx ...  (y)
 
dejvid said:
lijepo. Na koliko ti je podešen stražnji amortizer kad si sa suvozačicom i prtljagom?

U Sloveniji su zimski uvjeti na snazi. Jesi imao lance?  :LOL:

Podešen je na isto kao i bez suvozačice i bez prtljage, ilitiga samnom samim... A to je onaj srednji položaj, koji je bio na novome podešen...

Lanci... Naravno, i pesek za posipati i malu lopaticu u tank torbi  :mrgreen:
 
BLACK BEAST said:
..odlična reportaža..malo si se zafrknuo, jer ćeš morat i sledeću opet ovako storit..da sam samo znal da umeš..već biš storil sve ove do sada...svaka čast  (y) (y) (y)

Ma nema problema, ni mi teško storit, lepo je da i drugi vide, pa morda još ki gre na đir.

Vavek čitan tu drugi putopisi, pa zač ne bimo i mi napisali 2-3 besedi i stavili par slik, pa magar od jednodnevnega đira.



Do sad san stavil par puti neš malo ča san sam po Istre pejal, od ekipi nisan nikad, aš si ti vavek va teme "RRiječani..đir????" stavil par slik, i mislel san da misliš da je dovoljno, pa se nisan otel mešat  8)


(y)


Sad mi je još više žal za Piran i Izolu, kad vidin tvoje slike  :?