Sprej za podmazivanje lanca

Zapru said:
tvoje misljenje, s cime "ispires" prilikom ciscenja ostatke starog sloja spreja za podmazivanje i necistoce?

Podmazujem lanac sa IPONE Chain grease spray pa onda i za pranje lanca koristim IPONE Chain cleaner spray jer mislim da proizvođač mazivnog sredstva može napraviti i najbolji čistač (otapalo) tog sredstva.

Nafta i petrolej (keroznin) bile bi prihvatljive i jeftine alternative.

WD40 malo skuplji od nafte ili petroleja. Njime našpricam lanac nakon pranja motora ili duže vožnje po kiši, odlična stvar jer ima svojstvo "istjerivanja" vode ili vlage sa teško dostupnih mjesta. Lanac podmazujem nakon par sati od primjene WD-a kako bih bio siguran da je ovaj posve ispario.

...i još nešto...cijelo vrijeme se provlači misao kako se lanac podmazuje da bi se produljio njegov životni vijek no to je zapravo tek od sekundarne važnosti.
Lanac se primarno podmazuje kako bismo smanjili trenje i time spriječili razvoj vrlo visokih temperatura na mikrolokacijama lančanih elemenata. Visoke temperature koncentrirane u jednoj točki između tarnih elemenata dovesti će do promjene strukture istih-otvrdnuće ili mikrozavarivanja. Mikrootvrdnuća se mogu karakterizirati kao koncentratori naprezanja (dakle kao potencijalne "virtualne" pukotine na lančanom elementu) koje će kod prenosa snage uzrokovati puknuće elementa...a nastavak prepuštam vašoj mašti.

Ja lanac podmazujem isključivo zato da mi ne bi pukao...picajzliranje...opsesija...nekad je bolje što manje znati-manje brineš  :)



 
vaad said:
Podmazujem lanac sa IPONE Chain grease spray pa onda i za pranje lanca koristim IPONE Chain cleaner spray jer mislim da proizvođač mazivnog sredstva može napraviti i najbolji čistač (otapalo) tog sredstva.

Nafta i petrolej (keroznin) bile bi prihvatljive i jeftine alternative.

WD40 malo skuplji od nafte ili petroleja. Njime našpricam lanac nakon pranja motora ili duže vožnje po kiši, odlična stvar jer ima svojstvo "istjerivanja" vode ili vlage sa teško dostupnih mjesta. Lanac podmazujem nakon par sati od primjene WD-a kako bih bio siguran da je ovaj posve ispario.

...i još nešto...cijelo vrijeme se provlači misao kako se lanac podmazuje da bi se produljio njegov životni vijek no to je zapravo tek od sekundarne važnosti.
Lanac se primarno podmazuje kako bismo smanjili trenje i time spriječili razvoj vrlo visokih temperatura na mikrolokacijama lančanih elemenata. Visoke temperature koncentrirane u jednoj točki između tarnih elemenata dovesti će do promjene strukture istih-otvrdnuće ili mikrozavarivanja. Mikrootvrdnuća se mogu karakterizirati kao koncentratori naprezanja (dakle kao potencijalne "virtualne" pukotine na lančanom elementu) koje će kod prenosa snage uzrokovati puknuće elementa...a nastavak prepuštam vašoj mašti.

Ja lanac podmazujem isključivo zato da mi ne bi pukao...picajzliranje...opsesija...nekad je bolje što manje znati-manje brineš  :)
definitivno  :mrgreen:
 
vaad said:
Podmazujem lanac sa IPONE Chain grease spray pa onda i za pranje lanca koristim IPONE Chain cleaner spray jer mislim da proizvođač mazivnog sredstva može napraviti i najbolji čistač (otapalo) tog sredstva.

Nafta i petrolej (keroznin) bile bi prihvatljive i jeftine alternative.

WD40 malo skuplji od nafte ili petroleja. Njime našpricam lanac nakon pranja motora ili duže vožnje po kiši, odlična stvar jer ima svojstvo "istjerivanja" vode ili vlage sa teško dostupnih mjesta. Lanac podmazujem nakon par sati od primjene WD-a kako bih bio siguran da je ovaj posve ispario.

...i još nešto...cijelo vrijeme se provlači misao kako se lanac podmazuje da bi se produljio njegov životni vijek no to je zapravo tek od sekundarne važnosti.
Lanac se primarno podmazuje kako bismo smanjili trenje i time spriječili razvoj vrlo visokih temperatura na mikrolokacijama lančanih elemenata. Visoke temperature koncentrirane u jednoj točki između tarnih elemenata dovesti će do promjene strukture istih-otvrdnuće ili mikrozavarivanja. Mikrootvrdnuća se mogu karakterizirati kao koncentratori naprezanja (dakle kao potencijalne "virtualne" pukotine na lančanom elementu) koje će kod prenosa snage uzrokovati puknuće elementa...a nastavak prepuštam vašoj mašti.

Ja lanac podmazujem isključivo zato da mi ne bi pukao...picajzliranje...opsesija...nekad je bolje što manje znati-manje brineš  :)
Pa to se podrazumjeva, zato nisam ni spominjal !! (y)
 
iluvatar said:
ja prvi put cujen da ce lanac puknit ako ga se ne podmazuje  :LOL: :LOL: :LOL:


Navikni se.
Još puno toga buš ti čul prvi put :wink:
 
Zapru said:
daj suti, ne moras sve rec  :LOL: :mrgreen:


:jesus:


BTW. ja ne podmazujem lanac  :mrgreen:
 
rajicsb said:
:jesus:


BTW. ja ne podmazujem lanac  :mrgreen:


i ja - u zadnje vrijeme mi postalo mrsko,  :mrgreen:


dok izvučem miniwash, kompresor, petrolej, četkicu, motul, :uff: :no:
uprljam moje male rukice  :shock: ( i još da mi se osjete na te sve agresivne kemikalije )  :misli: strašno
 ( a gdje još poslije očistiti felgu + sve udrekano dolje u garaži )

odeš kod profija, popiješ kavicu ili pivce i  :whistle:


   :LOL:

(edit: ili pitaš kad netko to radi sebi, pa se i ti ogrebeš  :mrgreen: )
 
DADO+ said:
i ja - u zadnje vrijeme mi postalo mrsko,  :mrgreen:


dok izvučem miniwash, kompresor, petrolej, četkicu, motul, :uff: :no:
uprljam moje male rukice 
:shock: ( i još da mi se osjete na te sve agresivne kemikalije )  :misli: strašno
 ( a gdje još poslije očistiti felgu + sve udrekano dolje u garaži )

odeš kod profija, popiješ kavicu ili pivce i  :whistle:


   :LOL:

(edit: ili pitaš kad netko to radi sebi, pa se i ti ogrebeš  :mrgreen: )

jesi ti uopće muško  :shock:


:LOL: :LOL: :LOL:
 
ja koristim valvoline-ov white...bijeli sprej,onako gušći...već godinama
 
Sarinjo said:
ja koristim valvoline-ov white...bijeli sprej,onako gušći...već godinama

I ja ga koristim, a osim za motor, koristim ga i za auto, kombi i za kamion, motokultivator....
za podmazivanje sajli - dobar je zato što ga špricaš u bužir dok ne izađe na drugu stranu,
i onda kad se stvrde (gelira) bude skroz OK za podmazivanje sajli

(y)
 
kmamic said:
I ja ga koristim, a osim za motor, koristim ga i za auto, kombi i za kamion, motokultivator....
za podmazivanje sajli - dobar je zato što ga špricaš u bužir dok ne izađe na drugu stranu,
i onda kad se stvrde (gelira) bude skroz OK za podmazivanje sajli

(y)
Još si samo zaboravil napisat, ko gel za kosu !! (y) (y) :lolcry:
 
Jel netko zna di se moze u ZG kupit sad Valvoline-ov White Synthetic sprej za lanac?

Jos od proslog ljeta ga ne vidim vise u intersparu(a ni plodinama), a bio je 50 kn.  :(
 
ima u Tokiću  (y)
 
Dac0908 said:
Ja kupio u njihovoj lokalnoj poslovnici http://topstart.hr

Zvao ZG poslovnicu na ribnjaku, kazu nemaju to na lageru, vec se moze naruciti preko web shopa. Posto je cijena? Ne znaju..

Dakle ostaje mi Tokic u kojem traze 68 kn za Valvoline White Synthetic. Gulikoze.