Unkulunkulu......Juzna Afrika '08.........

maff said:
još jednom, stvarno sjajan putopis! al jedna stvar mi upada u oko i traži pojašnjenje. kažeš par puta da imaju vrhunsko zdravstvo. kaj pod tim podrazumijevaš? s obzirom na epidemiju HIV-a i velike zdravstvene probleme vezane uz glad i neuhranjenost nije mi baš jasna ta konstatacija. jasno je jedino ako misliš da bogati bijelci imaju vrhunsku zdravstvenu uslugu, al to nije vrhunsko zdravstvo. po tom i ameri imaju vrhunsko zdravstvo...

još jednom plus za fotke i stil pisanja koji odskače!

zasto kazem odlicno zdravstvo. nije, kao ni svugdje odlicno u onoj socijalnoj varijanti da se mozes lijeciti bez osiguranja ali vrhunska oprema i bolnice su dostupne skoro svima. ne samo bijelcima. Recimo u Sowetu, koji je btw. proglasen najgorim, (po kriminalu), kvartom svijeta, nalazi se najveca i najopremljenija bolnica Afrike. Problem infekcije HIV-a je najveci u kampovima izbjeglica iz drugih Africkih drzava i kod velikog broja onih koji su ilegalno u JAR-i. A dosta njih jos uvijek vjeruje svojim vracevima :mrgreen: I zanimljivo je da u JAR-i nema gladi i neuhranjenosti kao u siromasnim Africkim drzavama  :)

Ima jedna zanimljiva prica iz te bolnice. :wink: Sreo sam jednog Njemackog doktora koji je na specijalizaciji u toj bolnici. Kaze da nema boljeg mjesta na svijetu za specijalizaciju. Nakon sto prebrodis pocetni sok. Prvi dan kad je usao u bolnicu na hitnom prijemu su lezala dvojica i cekala obradu. Jedan je imao mali noz ukoso u glavi, a drugi malo veci noz negdje u stomaku. Ni jednom ni drugom nije pogodjeno nista vitalno. Medjutim, njih dvojicu to nije sprijecilo da se prepiru cija je rana opasnija :mrgreen: Tijekom vikenda u toj bolnici zna biti i do tisucu ubodnih rana i propucavanja :shock:

 
Fala svima na komentarima :D Drago mi je da sam bar donekle uspio u namjeri da opisem ovu predivnu zemlju.
 
npanijan said:
Hm, ima li tam McDonaldsa? Neke fotke me tak podjećaju na Kinu, brrrr   :yikes:

:mrgreen:

Svaka čast  (y)

Mislim da ima i McDonaldsa al mi je od njih drazi cak i onaj "Zulu gulas" povise. :mrgreen:
 
Stvarno jedan od najboljih putopisa što sam dosad pročitao. Kako vidim JAR je raj za enduro motocikle.Najviše me se dojmila Vanova farma i samo uređenje iste,stvarno predobro. Sve pohvale za tekst i za slike koju su stvarno ludilo  (y)
 
MA-Zvone said:
Stvarno jedan od najboljih putopisa što sam dosad pročitao. Kako vidim JAR je raj za enduro motocikle.Najviše me se dojmila Vanova farma i samo uređenje iste,stvarno predobro. Sve pohvale za tekst i za slike koju su stvarno ludilo  (y)

Fala! Janova farma :wink: Ne samo za enduro motocikle. Imaju odlicne ceste i stvarno dobar asfalt. Bas se Jan cudi kad sam bio kod njega kako mi mozemo vozit po ovom nasem asfaltu. Naime, on i par prijatelja su bili ovde prije dvije godine i Ivan ga je prije dolaska upozoravao na asfalt al je ovaj mislio da se sali. Uvjerio se brzo. :mrgreen: Jedan od njih je proklizao u jednom Splitskom zavoju. Nista strasno, al se poblize upoznao s asfaltom :mrgreen:.


Evo i jedna friska prica. Sad sam se cuo s Ivanom. On i otac su prekjucer isli na kontrolu u bolnicu. Ivan je stao kraj nekog ducana kupit nesto, a stari je ostao u autu. Cim je usao u ducan, pojavila su se neka dvojica i otvorivsi oboja vrata, jedan je drzao Ivanovog oca, a drugi uzeo mobitel iz auta. Vjerovatno im je mobitel i bio cilj, posto su u autu bili i kljucevi.

Ovo je jedna od onih kriminalnih radnji koje su "pozeljne" u JAR-i. Bez nasilja. Nekad to ide po drugom scenariju. Kad prvo pucaju pa onda uzmu mobitel. Jebiga, to je dio zivota tamo. Jedan od ljudi koje sam upoznao doli kaze da je Joburg kao rjedje postavljeno minsko polje. Kad ga prodjes jednom male su sanse da pogodis minu, al kad ga prolazis svaki dan sanse su sve vece :mrgreen:



 






 
Evo i par filmica iz aparata da se ne izbrisu. Doduse neka losa rezolucija al se nesto ipak vidi.

Africki makadam. Steta sta se ne vidi dobro kilometar sat.
http://www.youtube.com/watch?v=eLw-L16MWWk&feature=channel

Off Road Academy. Dio staze.
http://www.youtube.com/watch?v=nlmQ2HBkkGc&feature=channel

Off Road Toy Run.
http://www.youtube.com/watch?v=u0LUPMRb96A&feature=channel

Stari CR u pogonu nakon nekoliko godina mirovanja.
http://www.youtube.com/watch?v=NIYLupddzcE&feature=channel
http://www.youtube.com/watch?v=GU44rRODHvs&feature=channel
 
Odlično si ovo napisao, kao kakav stari iskusni dokumentarist. Svaka čast.

Samo, većina slika se ne vidi :(
 
svakak said:
Samo, većina slika se ne vidi :(

sve sam ih uspjela vidjeti u exploreru.
a u mozilli onako, na parove razbroj.
 
svakak said:
Odlično si ovo napisao, kao kakav stari iskusni dokumentarist. Svaka čast.

Samo, većina slika se ne vidi :(

mislim da se vidi sve sa internet explorerom. s mozillom je izgleda problem, kao sto kaze okica.

fala. a, ona karta JAR-e sa rutom je "powered by svakak", tako da i ti imas neke zasluge. :wink:
 
bas sam neki dan gledo neku emisiju na discovery-u pa je bilo o burskom ratu i malo putopisa po tom juznom predjelu kugle zemaljske i stvarno je prekrasno.. stvarno si sretnik da si imao prilike otic dole i dozivit jedan dobar dio tih prostranstva  8) (y)