Veni, vidi, vici - Italija 2010.

Bazilika sv. Petra, Vatikan
IMG_8941.jpg



IMG_8942.jpg




Detalj s Narodnog trga (Piazza del Popolo)
IMG_8949.jpg



Piazza Navona
IMG_8951.jpg




Rimski forum (Forum Romanum)
IMG_8953.jpg



IMG_8959.jpg



IMG_8968.jpg



Basillica di Massenzio i Koloseum
IMG_8969.jpg




Mercati Traianei i Torre delle Milizie, Rimski forum, Rim
IMG_8955.jpg




Fontana di Trevi
IMG_8979.jpg



Crkva i Skalinada Presvetog Trojstva na brdu, Rim
IMG_8984.jpg



Narodni trg (Piazza del Popolo), Rim
IMG_8990.jpg




Odlazak na obalu (Lido di Ostia)...
IMG_8915.jpg




I na kraju, malo prometa u Rimu...
IMG_8966.jpg



IMG_8886.jpg



IMG_8869.jpg



Uglavnom, vrlo, vrlo uspješan dan, u svakom pogledu... nije ga uspjelo pokvariti ni 60-minutno bauljanje po mraku Rimskih uličica u potrazi za autocestom i izlaskom iz grada... tip kojeg sam na semaforu pitao za autocestu, okrenuo je očima i lupio se dlanom po čelu.... to valjda dovoljno govori koliko duboko sam zaglibio...  :mrgreen:

Naravno, talijanske kamikaze i nedovoljna osvjetljenost prometnih znakova uzrokovali su ponovno skretanje na krivi izlaz autoceste i produžetak puta od centra do Nataly za 60ak km...  :mrgreen: Stvarno je umjetnost pratiti znakove, na vrijeme se prestrojavati i uz to izbjegavati talijanske aute oko sebe... Palo mi na pamet, auti u Rimu su ono što su skuteraši na Zelenom valu u Zagrebu... čas je iza tebe, čas pored tebe, čas je ispred tebe...  :shock:

Još jedna zanimljivost toga dana... kod Castel Sant'Angela prodaju sve i svašta... kako supruga i ja već godinama imamo dogovor da kupujemo knjige o gradovima koje posjećujemo, tako ja pametnjaković kupio knjigu o Rimu i Vatikanu... knjiga je na hrvatskom i super je, međutim, možda ste pročitali, kofer je 34L, a ja (bez knjige) nosim sa sobom 40L... jel potrebno išta više govoriti?  :mrgreen:
 
Utorak, 06.04.2010. - Rim - Colleferro - Frosinone - Cassino - Venatro - Isernia - Benevento

Doručak, spremanje, opet problemi s trpanjem stvari u kofer...  :? Ne ide pa ne ide... na kraju ostavljam bočicu vode i rezervne rukavice premještam u tank torbu... i jedva zatvorih kofer.... kasnije, tijekom cijelog dana pratim u retrovizoru što se događa s koferom, da se nije otvorio ili otpao...  :?

Autocestom izlazim iz Rima i vozim do Colleferra. Tu silazim i imam u planu voziti lokalnom ravnom cestom do Napolija... Jedno vrijeme je išlo odlično, vrijeme fenomenalno, krajolik odličan, ceste dobre, nema gužve...

IMG_8996.jpg


Dolazim u Frosinone, stajem na kratku pauzu...
IMG_8999.jpg


Glavna cesta kroz Frosinone prema Napoliu vodi kroz parking trg. centra...  :mrgreen:

Izlazim iz grada i opet uživam u pogledu....
IMG_9000.jpg



IMG_9005.jpg



IMG_9007.jpg



IMG_9011.jpg



IMG_9012.jpg


 
Promet postaje sve gušći, brzine sve manje, puno je sela i jako puno se vozi 40-50kmh... što zbog ograničenja, što zbog hrpe šlepera koji s se odjednom stvorili... puno njih do Napolija izbjegava autocestu pa je ova lokalna cesta puna puncata kamiona...  :palacdolje:

Dolazak u Cassino, kratki fotosešn i pada odluka - ne da mi se više do Napolija pretjecati nepregledne kolone šlepera i stalno pratiti jel ima policije sa strane... otkantavam Napoli i skrećem u unutrašnjost Italije, prema Venafru i Isernii...

Cassino:
IMG_9014.jpg



Venafro, grad maslina, pretpostavljam da je ovo uljara ili nešto slično....
IMG_9017.jpg



IMG_9021.jpg



Na putu za Iserniu, pogled u daljini pada na neobičnu građevinu usred ničega...
IMG_9025.jpg



Ispostavlja se da je to Santuario dell'Addolorata u Castelpetrosu
IMG_9028.jpg



Vozim dalje, nakon onih gužvi između Frosinonea i Cassina, uživam u prirodi, tišini i gotovo praznoj cesti do Beneventa... nije mi baš jasno zašto mi naglo postalo hladno kad sunce piči a nema još ni 16h... onda pogledam malo oko sebe i skužim da sam vrlo visoko...  :mrgreen:
IMG_9031.jpg



IMG_9034.jpg


Od Isernie do Beneventa prekrasna brza cesta sa dugim preglednim zavojima i nikakvim prometom... uživancija... vozi se 120-130kmh bez problema.... pravo osvježenje nakon onog gmiljenja iza šlepera...

U Benevento dolazim oko 17h, uočavam putokaz za neki hotel 4*... rekoh, idem tamo pa ću na recepciji pokupit neke turističke brošure o gradu, možda iskopam adresu nekog B&B... ulazim u hotel, pitam ženu na recepciji, ona bleji u mene i otkanta me u stilu "ako ne misliš ovdje spavati, odjebi..."  :?

Odlučih se malo provozat i snimit grad, možda naletim na nešto... nakon parsto metara primjetih putokaz za hotel 3*... ajd, rekoh, odoh tamo, ne može bit skuplje od ovog prvog...  :mrgreen: Hotel u nekoj uskoj uličici 20ak metara od nekog trga u samom centru grada... Noćenje s doručkom 45EUR... nisam se htio previše natezati i ići u potragu za drugim smještajem, možda bih samo izgubio vrijeme i živce i prošao 5EUR jeftinije... Uglavnom, bitno da ima prostor pod ključem u dvorištu u kojem je motor siguran... odlučih ostati... na trgu se navečer okuplja mladež (i hdza i sdpa  :mrgreen:) i lumpuju do sitnih sati. Naravno, to sam skužio kad sam već bio u krevetu...  :mrgreen:

Raspremam se, tuširam i odlazim u šetnju protegnuti noge da mišići ne atrofiraju...  :wink: Nakon kraće šetnje (nećemo pretjerivati, jel?) na povratku u hotel skužim restoran.... Fratelli la Bufala... sva jela na moguće i nemoguće načine od bika i bikovih proizvoda...  :mrgreen:
Odlučih se za pizzu i neki čokoladni desert... pizza ništa posebno, motana, unutra samo mozzarela, izvana malo pršuta (od bika, jel) i neke čudne nejestive trave... Desert bio odličan, u njemu je isto kao nešto bilo bikovo, nadam se da nije preljev...  :mrgreen:

Fotke iz restorana su čudne jer su slikane iphoneom uz neko čudno osvjetljenje...
IMG_9035c.jpg


IMG_9035d.jpg


IMG_9035e.jpg


Nakon večere, spavanac...
 
Srijeda, 07.04.2010. - Benevento - Apice - Ariano Irpino - Foggia - Troia - Lucera - Jelsi - Riccia - Campobasso - Castel di Sangro - Roccaraso - Sulmona

Doručak kroasan i marmelada, kava... nemaš izbora, ili to ili ništa...  :mrgreen:

Podmazivanje lanca, spremanje, za divno čudo, to jutro nemam problema sa zatvaranjem kofera... izgleda da je ipak sve stvar dobre organizacije... ili sam nešto zaboravio ponijeti...  :mrgreen:

Muke s garminom za naći izlaz iz grada... skužio sam da sam jednostavno prebrz za njega, uvijek je bio 20-50 metara iza mene... zbog toga me zeznuo i u Bologni i sad u Beneventu... na kraju odhebao g. Garmina i pratio putokaze...

Izašao iz grada, krenuh lokalnom cestom na drugi, istočni kraj Italije... Apice, Ariano Irpino, Foggia, Troia... U Troi točim najskuplje gorivo i ITA, 1.451EUR/L... Cijela ta pokrajina od Beneventa do Campobassa je puna mušica i puše dosta jak vjetar... tome svjedoče i brojne vjetroelektrane...

IMG_9037.jpg



IMG_9039.jpg



IMG_9041.jpg



IMG_9042.jpg



IMG_9050.jpg


Nastavak iz Troie prema Luceri, Jelsiu, Riccii, Campobassu... Red brzih, red sporih zavojitih cesti, napokon došao na svoje... :) 

Riccia:
IMG_9054.jpg


Nastavak kroz Iserniu, pa prema pokrajini Abruzzo...
IMG_9055.jpg


Prolazak pored Castel di Sangro, ulazak u nacionalni park Parco Nazionale della Majella...
IMG_9058.jpg


Krajolik kod Roccarassa i Contrada Ponte d'arce, brza odlična cesta, prelijep krajolik...
IMG_9060.jpg



IMG_9066.jpg



IMG_9072.jpg



IMG_9069.jpg



IMG_9076.jpg



Stigoh oko 17h u Sulmonu, skužio b&b, malo još prođirao gradom da vidim jel ima još koji... ništa drugo nisam skužio pa se vratih u ovaj prvi... noćenje s doručkom, 40€... Matermu, da ne bi ja slučajno ubo negdje smještaj za manje od 35€, nevjerojatno...  :?

Smještaj super sređen, ima i vrt, parking u dvorištu, sve super...  (y)
IMG_9081.jpg



IMG_9086.jpg


 
Četvrtak, 08.04.2010. - Pokrajina Abruzzo, obilazak nacionalnih parkova...

Prvi na redu je Parco Nazionale d'Abruzzo Lazio L Molise

Jedno manje jezero prije Lago di Scanno...
IMG_9098.jpg



IMG_9107.jpg



Lago di Scanno
IMG_9109.jpg



IMG_9110.jpg



Na putu za Passo Godi...
IMG_9111.jpg


Passo Godi
IMG_9112.jpg



IMG_9116.jpg



Villetta Barrea
IMG_9119.jpg



Još malo fotki iz Parco Nazionale d'Abruzzo Lazio L Molise...
IMG_9122.jpg



IMG_9123.jpg



IMG_9124.jpg



IMG_9125.jpg



Pescina, prelazak u drugi park... Parco Regionale del Serente-Velino
IMG_9131.jpg



IMG_9129.jpg



Celano, Ovindoli la Magnola,
IMG_9134.jpg



IMG_9135.jpg



Rocca di Mezzo
IMG_9136.jpg



IMG_9137.jpg



IMG_9139.jpg



IMG_9141.jpg


 
Na putu prema L'Aquili
IMG_9142.jpg



IMG_9144.jpg



Malo se pogubio po L'Aquili tražeći uzalud put za Assergi, odustao i krenuo za Barisciano....


Parco Nazionale del Grad Sasso e Monti della Laga

Ako vas put nanese u Abruzzo, a ljubitelji ste prirode, planina, prijevoja, hrapavog asfalta, mira, tišine ili bilo čega drugoga, ovaj park definitivno preporučam... lagano podsjeća na Nockalm, ali nije iskomercijaliziran, ne plaća se upad i kad sam ja bio, nije bilo nikog drugog na cesti osim mene...  (y)

IMG_9145.jpg



IMG_9148.jpg



IMG_9149.jpg



IMG_9150.jpg



IMG_9152.jpg



IMG_9154.jpg



Ruta San Stefano di Sessanio - Castel del Monte - Calascio - Ofena - Cugnoli (ako krivo skrenete prema Alannu, kao što sam ja, onda ćete se vozit cca 8km po strašno lošoj cesti) - Alanno - Scafa Alanno.
IMG_9156.jpg



IMG_9158.jpg



IMG_9160.jpg



IMG_9161.jpg



IMG_9163.jpg



U Scafa Alannou sam oko 16h, tankam, karticu bezuspješno četiri puta provlačim, čak dva dva POS aparata... na praju plaćam gotovinom...
Plan je bio doći što dalje na sjever u polako završavati avanturu zvanu Italija 2010, po mogućnosti do kraja dana stići između San Marina i Bologne, kako bi mi što manje ostalo za idući dan...

Penjem se na autocestu prema Pescari (tu čekam pola sata zbog teške prometne, provlačim se nekako), pa prema Anconi i San Marinu...
IMG_9170.jpg


Plan se mjenja zbog čekanja uslijed prometne i lošeg prolaznog vremena pa smještaj tražim oko Riminija. Spuštam se s autoceste u Riccione i nakon cca pola sata potrage, oko 21:30 nalazim hotel Helios **, noćenje s doručkom za 30€. Napokon nešto prihvatljivo.  (y)
Soba super, tv, klima...  (y)

12h vožnje uz samo manje pauze. Hvala kičmi što je izdržala, mada se dosta bunila...  :mrgreen:
 
Petak, 09.04.2010. - Riccione - Imola - Padova - Nova Gorica - Ljubljana - Zagreb

Povratak kući... opet pakiranje bez problema... sve više sam uvjeren u to da sam nešto usput zaboravio...  :mrgreen:

Kroz San Marino propićio, ipak je dug put do kuće a htjedoh još skrenuti u Imolu...

Imola, autodrom u centru grada. Užicao zaštitare da me puste unutra (naravno, ne na samu stazu...)  :mrgreen:
IMG_9180.jpg



IMG_9177.jpg



IMG_9178.jpg



IMG_9180c.jpg



Nastavak prema Bologni, Padovi, Novoj Gorici, Ljubljani, Zagrebu, sve autocesta...

Kažu da je onaj posljednji dojam sa svakog putovanja najupečatljiviji... Meni ukupni dojam o putovanju u Italiju definitivno nije pokvarila (al bome nije ni popravila) ni činjenica da sam jebenu autocestu od Padove do Villesse (160km) platio 200kn...  :palacdolje: :palacdolje: :palacdolje: Pa nek se sad netko žali na cijene cestarina u HR...

Sto puta sam si rekao u talijanskih gradovima - "Tko preživi (promet u gradovima), pričat će..."  :mrgreen:


Ukupno napravio cca 3500km u tjedan dana... sasvim dosta za otvaranje sezone...  :mrgreen:  (y)

Veliko hvala windstoperu što me spašavao ovih dana, vjetra bilo jako puno... I bome ne znam kako bih podnio sve to bez Operila...

Kofer preživio!  (y) Gume izdržale!  (y)

I za kraj, nagradno pitanje... što je zanimljivo na ovoj fotki?  :mrgreen: :misli:
IMG_9121.jpg

 
Ostatak fotki je na:
http://picasaweb.google.com/moover1978/MotoIzletItalija2010#
 
Vrhunske fotografije postale su standard za putopise na ovom forumu.

Za slike, tekst i put

(y) (y) (y)
 
:naklon: .... Bravo za MK Baajo ...  (y) (y) (y) (y)

Pročitao bih sve u dahu da me kćerkica nije prekinula ... ali sam nastavio kako sam i stao ...  :mrgreen:
 
strasilo said:
Trag kočenja ?  :misli:
(y) Bravo! Trag zadnjeg kotača... pa ti vidi onda gdje mi je bio prednji kotač u trenutku zaustavljanja...  :shock: :mrgreen:
 
Dobar,dobar...evo baš sam ugodno potrošio jedan sat radnog vremena,lijep početak radnog tjedna  (y) :mrgreen:
 
ja jesam ... da nije stavio fotke, nebih uopće vjerovao da je upalio motor ...  :LOL:

Iako dok ne vidim i žig u putovnici nije to to ...  :LOL: