Zagreb - Bol po regionalnim cestama

Plavi Ledolomac

New member
ZAGREB - Karlovac - Josipdol - Plitvice - Gospić - Gračac - Knin - Drniš - Split - BOL NA BRAČU

Putovanje početkom kolovoza 2009. Cca. 480 km. Motor: Kawasaki Ninja 250R SE.

Dignuo sam se rano i krenuo iz Zagreba u 6:20 sa svojim malim ninjom, potpuno opremljen - motorističke hlače, jakna i cipeletine. Od prtljage sam imao tank torbu sa raznim stvarima (puno vode) te na leđima ruksak sa nešto odjeće. Motor još uvijek nije bio prešao svoju "break in" udaljenost (1600 km), tako da nisam smio voziti više od 6000 o/min, odnosno oko 80-90 km/h.

Jedini dio puta koji nisam išao po regionalnim cestama je autocesta Zagreb-Karlovac. Bila je subota i vrlo velika gužva. Ubacio sam se u zaustavni trak i peglao pored kolone. Kod Karlovca sam sišao s autoceste i krenuo prema Josipdolu. Promet je bio rijedak, ceste nove i zanimljive. Stao sam u okolici Plaškog, da popijem i izbacim malo vode. Evo slike iz okolice Plaškog (8:20):

zg_bol_001.jpg


Ubrzo je uslijedio najgori dio ceste na čitavom putu. Cesta Saborsko - Plitvice je totalna katastrofa. Potpuno razrovana, prepuna rupetina, vidi se da godinama nije obnavljana. Nepregledni zavoji, varljivo svjetlo koje se probija kroz drveće, nagli zavoji. Mnogo vijenaca pored ceste. Tko bi uopće i pomislio juriti ovakvom divljom cestom? Neki očito bi, s obzirom da sam na putu prošao pored dva automobila koja su se bila kucnula - jedan je naguzio drugoga. Ljudi su vidno razočarani, ali mirni stajali pored svojih automobila očito čekajući policiju. I da, većina ceste izgleda još i gore od ruba ove na slici:

zg_bol_002.jpg


Nastavio sam do Korenice, gdje je ekipa na mrcinama od 1000 kubika (i jedan veliki ninja!) prozujala pored mene i rukom mi mahala da pođem za njima. Nakon nekoliko desetaka metara vratio sam se u kolonu jer definitivno nisam imao dovoljno iskustva da se drznem voziti između dva suprotna prometna traka. U Korenici sam skrenuo za Gospić, preko Krbave. Cesta je ok. Pusta, dobro održavana. Sve je puno ruševina iz rata. Morao sam snimiti ovu crkvu, prilično me se dojmila (10:30):

zg_bol_003.jpg


Rijeka Lika, na ulazu u Gospić:

zg_bol_004.jpg


Sjećanja na rat na cesti Gospić - Gračac:

zg_bol_005.jpg


Lika je jednostavno prekrasna:

zg_bol_006.jpg


Često sam se zaustavljao da bi slikavao okolicu ili pio vodu. Već je bilo prošlo dosta vremena od mog polaska iz Zagreba. Stao sam prije Gračaca "Kod Baje" i maznuo jedan sendvič s pršutom (12:10). Nastavio sam za Knin. Moram reći da je cesta Gračac - Knin jako, jako dobra. Novo asfaltirana na nekim mjestima, proširena, pravi je gušt voziti! Tankao sam kod Gračaca na Ininoj pumpi. Banana od supera 95. Čak ni super 98 nisu imali! Nisam znao da u Drnišu ima OMV (sa vjerojatno 100-oktanskim benzinom). Eh...

U Kninu sam stao, već pomalo iscrpljen. Motor nije "ugažen", pa nisam brzo vozio, pa zatim vrućine i česta zaustavljanja, nepoznate ceste... polako sam se umarao, a dan je brzo prolazio. Maznuo sam pizzu i nalio se kole i puno vode (14:30). Otišao sam do tvrđave i malo slikavao. Pogled na Krku je krasan:

zg_bol_007.jpg


zg_bol_008.jpg


zg_bol_009.jpg


U Drnišu sam bio oko 16:20, već poprilično krepan. Jako je vruće bilo. Konačno sam se dokoturao do Splita, u 17:45. Bila je gužva za trajekt za Brač, pa sam se ukrcao tek na onaj u 19:15. Čekao sam na rivi, uz voćnu salatu u Bobisu. Parking za motore je na splitskoj rivi besplatan.

zg_bol_010.jpg


Presvukao sam se u jedini suhi komad odjeće koji mi je ostao: tamnu potkošulju. Dole motorističke crne hlače i caterpillar bakandže. Srebrni lanac oko vrata. Svi na trajektu bulje u mene, izgledam valjda radikalno - ne vide kacigu, pa misle šta ovaj ljeti radi u ovakvoj odjeći, a pogotovo obući  :mrgreen:

zg_bol_011.jpg


Penjanje iz Supetra je bilo ok. Ali silazak do Bola je bio tako dosadan i naporan, sami zavoji i stalno kočenje. Došao sam u Bol na Braču u 21:00. Potpuno krepan, s obzirom da sam krenuo u 6 ujutro. Ali bilo je itekako vrijedno toga. Motor sam razgazio, a slijedećih nekoliko dana sam uživao u moru, suncu i malčice se vozikao po Braču:

zg_bol_012.jpg


zg_bol_013.jpg


zg_bol_014.jpg


zg_bol_015.jpg


zg_bol_016.jpg


zg_bol_017.jpg


Na povratku sam skoknuo do Imotske krajine, obići grobove predaka. Kod Omiša sam se popeo prema Zagori:

zg_bol_018.jpg


U Cisti Provo me uhvatila kiša. Nakon 15 minuta sam krenuo dalje. Lovreć, Studenci, Šestanovac. Onda autoput do Zagreba. Konačno sam ga mogao rastegnuti: prosjek vožnje mi je bio oko 135 km/h, a malog ninju sam rastegnuo i do 160 km/h.

Sve u svemu, jako sam zadovoljan. Proces učenja i putovanje je zanimljivije od samog dolaska na cilj! A tek putovanje...


 
(y) Vidija san ti malu kavu u nasem malom mistu.Svaka cast i puno sretnih km zelim.
 
odlican đir (y)

jedino mi je žal šta nisi svratija do trogira
 
Ljepo  (y) jedino sam iz naslova pomislio da te nešto bolilo dok si vozio po našim lošim cestama a ono to je cilj puta.  :misli:
 
super si ti to napisao....kad budes isao neki duzi put nemoj dazaboravis napisati putopis jer mislim da ce bit zanimljiv.....

p.s. nje moglo bez srebrenog lancica oko vrata?? :mrgreen: :mrgreen: :mrgreen:
 
Lijepo sroceno, lijepe slike  (y)


sam mi nije jasna guzva za trajekt ako si na motoru  :misli:
 
@cosmic: s obzirom da imam Kawasakijevu jaknu i kacigu, plijenim dosta pažnje. Jako su sigurne, ali i jako lijepo izgledaju. Jednostavno im nisam mogao odoljeti kad sam ih vidio. Ali skužio sam još nešto: jednom kad sam počeo voziti motor, počao sam primjećivati druge motore. Prije nikad nisam. Sad sam postao pacijent. Čim čujem zvuk, okrećem se. Ni za ženama se nisam nikad tako okretao  :mrgreen:

@aria: ma htio sam svratiti u tisuću mjesta i imao još masu planova. Ali vremena malo, a i prvo putovanje... Ma treba ostaviti nešto i za kasnije!  :)

@zoky_29: volim srebro... a draga me iznenadila s lančićem. A što ćeš tek reći kad ti kažem da imam i gel u kosi?  :LOL: Samo mi još fali da se vozim po gradu bez kacige  :mrgreen:  :wink:

@Chimpa: Kod kupnje karata mi nisu mogli dati ranije. Valjda je bilo krcato. Kad sam došao na moj trajekt, prešišao sam aute i odmah su me pustili unutra. Isto i na povratku.

Hvala svima - da, volim pisati - s vremenom će biti još!

 
Plavi Ledolomac said:
@zoky_29: volim srebro... a draga me iznenadila s lančićem. A što ćeš tek reći kad ti kažem da imam i gel u kosi?  :LOL: Samo mi još fali da se vozim po gradu bez kacige  :mrgreen:  :wink:

Hvala svima - da, volim pisati - s vremenom će biti još!

imas dragu???? i motor??? papuchaRRu  :LOL: :LOL: :LOL:

salim se ja malo.....nemoj gel u kosu, umazat ces tu lijepu kacigu
a bez opreme ni do trgovine nemoj nikad!!!!

puno km ti zelim....

p.s. daj sliku te koja ti kupuje nakit  :mrgreen: :mrgreen: :mrgreen:
 
Nisam vidija osobu sa lancem vec,onako u prolazu, ganc novu malu kavu zg tablica i pomislih: " ima volje pajdo". :D
 
S užitkom sam pročitao putopis - odličan je  (y), osjeća se onaj osjećaj prvog putovanja kojeg sam i sam nedavno imao - sjajno!

Mislim da je ovako kao što si krenuo, pravi način - oprezno s guštom i dovoljno vremena da upiješ ljepote oko sebe.
Fokte mi se sviđaju, a ona Like je sjajna - Lika zaslužuje da ju se posebno obiđe (što i namjeravam uskoro).
Imaš pravo, kad kupiš motor počneš primječivat i druge motore i naravno okretat se - to je to - "ugrizla te buba"  :wink: - kao i sve nas  :).

Sretno i dalje i samo fotkaj i piši  (y)!
 
Najs, ...

Bit će nešto od tebe; samo naprijed  (y)
 
Plavi Ledolomac said:
@cosmic: s obzirom da imam Kawasakijevu jaknu i kacigu, plijenim dosta pažnje. Jako su sigurne, ali i jako lijepo izgledaju. Jednostavno im nisam mogao odoljeti kad sam ih vidio. Ali skužio sam još nešto: jednom kad sam počeo voziti motor, počao sam primjećivati druge motore. Prije nikad nisam. Sad sam postao pacijent. Čim čujem zvuk, okrećem se. Ni za ženama se nisam nikad tako okretao  :mrgreen:

@aria: ma htio sam svratiti u tisuću mjesta i imao još masu planova. Ali vremena malo, a i prvo putovanje... Ma treba ostaviti nešto i za kasnije!  :)

@zoky_29: volim srebro... a draga me iznenadila s lančićem. A što ćeš tek reći kad ti kažem da imam i gel u kosi?  :LOL: Samo mi još fali da se vozim po gradu bez kacige  :mrgreen:  :wink:

@Chimpa: Kod kupnje karata mi nisu mogli dati ranije. Valjda je bilo krcato. Kad sam došao na moj trajekt, prešišao sam aute i odmah su me pustili unutra. Isto i na povratku.

Hvala svima - da, volim pisati - s vremenom će biti još!
Kada si kupio motor i koliko imas kilometara?
 
Plavi Ledolomac said:
Registriran je 8.7. a nakon ovog puta ima cca. 2200 km. Kupio bi ga?  :wink:
Ne bi, za sada sam zadovoljan sa Nexusom, a slijedece godine pikiram Fazera! Hvala (y) Sutra idem s curom do Crikve pa gledam malo kako je tebi bilo na ovom putovanju!
 
Fini put s obzirom na max. brzinu  (y)

Plavi Ledolomac said:
...Nastavio sam za Knin. Moram reći da je cesta Gračac - Knin jako, jako dobra. Novo asfaltirana na nekim mjestima, proširena, pravi je gušt voziti! ...

Taj komad sam offroadao po makadamu za 1. maj  :x
 
Svaka čast, lijepi đir bome ... ja isto nedavno bio na toj relaciji  :mrgreen:

A i slike su odlične ...  (y)