zar je jawa toliko loša

GeM said:
Neki dan se vratio iz puta po Turskoj, Siriji, Jordanu, Egiptu, ...  - nije normalno koliko tamo još tih Jawa ima !

Kada ih vidite u kojim uvjetima se koriste, koliko godina i stotina tisuća kilometara su u stanju izdržati,
postajete skloni razmišljanju da su Jawe nepriznati, ali realni šampioni izdržljivosti i dugovječnosti !
Sve si reka u jednoj rečenici sa 7 zareza,tri točkice,jednom crtom i dva uskličnika  i zar je Jawa toliko loša  (y)
 
GeM said:
Neki dan se vratio iz puta po Turskoj, Siriji, Jordanu, Egiptu, ...  - nije normalno koliko tamo još tih Jawa ima !
Kada ih vidite u kojim uvjetima se koriste, koliko godina i stotina tisuća kilometara su u stanju izdržati, postajete skloni razmišljanju da su Jawe nepriznati, ali realni šampioni izdržljivosti i dugovječnosti !

Ja mogu iz prve ruke svjedočiti o Jawi, barem onoj koju sam ja imao i vozio.
Kupio sam 1972 Jawu 90 Roadster, jednocilindričnu i mislim da je za ono vrijeme to bio sasvim solidan motor. Ja sam ju kupio novu (sa 200 km) ali napol karamboliranu, ali su se dijelovi normalno kupovali u dućanu i bili su po vrlo pristupačnoj cijeni (ja sam bio student u to vrijeme ali sam prednje vilice, felgu i još neke sitnice kupio bez problema). Ja sam ju vozio 2 godine i napravio na njoj samo oko 5000 km i NISAM bio zadovoljan. Cijelo vrijeme sam imao problema sa paljenjem (nisam ju uspjevao normalno paliti) i sa kvačilom (nije htjelo odvajati) tako da sam i ja, kako je to ranije neko rekao, išao okolo sa šrafcigerom u džepu. Tako da je cjelokupni dojam ostao mučan. :palacdolje:
Za usporedbu, par godina kasnije sam kupio novog MZ-a (150) i napravio sličan broj km u istom periodu, i s njime nisam nikada imao nikakvih problema, ni sličnih ni različitih. (y)

Na koncu sam kupio BMW i priča se promijenila .... 8)

A što se tiče priče o Turcima i Sirijcima, to me podsjeća na Kubance koji voze američke krstarice iz pedesetih i šezdesetih - kada je potreba (i siromaštvo) svemu se može produžiti vijek trajanja gotovo u beskonačnost. Ali da bi se ja usudio s takvim vozilom krenuti na jedan veći put od 4000 km kao ove godine, sumnjam .... :(

Vojo
 
vojo said:
Za usporedbu, par godina kasnije sam kupio novog MZ-a (150) i napravio sličan broj km u istom periodu, i s njime nisam nikada imao nikakvih problema, ni sličnih ni različitih. (y)
Ovo potpisujem! U ono vrijeme uvijek smo MZ-jasi imali znatno manje problema nego oni na Jawama, (vozio ranih 80- tih TS 250 i do mora i gdje god treba, bilo solo, bilo u dvoje i natovaren (y))
 
čovjek koji vozi jawu cjeli život, napisao je ovako  :shock: :shock:


Kad je prestala da puni valjda ti se upalila crvena lampica.....Daklem ovako:jawu sam kupio slučajno pre dvadeset godina a inače vozim od 77 - e godine.Imao sam raznih motora za to vreme ali jawu ne prodajem.! Za tolicno para nije moguće voziti ništa dvadeset godina i održavati.Kakve je benzine i ulja progutala za tih dvadeset godina bolje da nepričam .Posle 120.ooo kilometara  :shock: :shock: :misli: :misli: uradio sam generalnu i to je koštalo dobrih 1oo eura.U međuvremenu sam promenio na njoj više pari točkova,3 sedišta sam satro ,lanaca lančanika paknova zadnjih amortizera i guma naravno ali za tu kilometražu to je bilo normalno a uzgred i nemam laku ruku na gasu.Što bi se reklo vozim je kolko može da ide,motor nije mogao da joj se pokvari a sama je znala put do kuće ako ja negde cugnem pa preteram.I sad je vozim mada jašem sve manje... pa godine valjda čine svoje (pedeseta).Imao sam kažem razne motore E 9O prvo pa onda Laverda 5OO ,MZ 250,MZ 251,kros Junior,Yamaha FZ 75O Laverda 12OO itd...Četiri MZ - a sam prodo iako sam i s jednim od njih bio čak u Amsterdamu.Bavio sam se i popravkama motocikla pa recimo na 50 Mz- koji su riknuli (zaribali) dođu tri Jawe sa nekim trivijalnim kvarom obično oko struje (regler).Kako sam shvatio po njoj uvek čačkaju nestručni majstori i to je najveći problem.Sad najviše volim kad se izvezem da oderem neki bolji motor pa gledam u preneraženu facu ponosnog vlasnika nekog japanca ili nabudženog skutera....*pa zar jawa da me odere a ja platio motor toliko iljada evra*...Voziću je i dalje za sitnu lovu a ovih dana ću možda da kupim još jednu ,koštaće dobrih 50 evra ..Pozdrav svim vlasnicima Jawe.

:shock:
 
Moji stari je kupio Jawu novu, pokvarenu doduše, prića mo je da je ostala zadnja u Autokomercu (za doba juge i da nije baš bilo motora) bio joj je sjeban plovak,  otišel je nekom majstoru na črnomerec, koji je to imao,  promjenili, ALI majsot mu je pokazao par "caka", tj. kako se štela paljenje na njo, to se radi uz pomoć nekakve vagice (neko pomagalo uradi sam) i NIKAD se na njoj nesmije drkati po onom šerafiću od kuplunga (govori o Jawi 350) jer ga se onda uredno sjebe,

Poslje sam ju ćak i ja igrom slućaja imao, (uz još 5-6 motora) i mene je motor impresionirao snagom, ide ide ljepo, ima momenta, na ovoj su bile ogir gume, i ovjes bi za danjašnje pojmove trebalo malo utegnuti, i slabašne su koćnice, za jurcanje, ali za NORMALNU upotrebu bi ćak i bile ok .... s obzirom na Japanere i sranja s njima jawa mi ostala u ljepom sjećanju
 
zeto said:
čovjek koji vozi jawu cjeli život, napisao je ovako  :shock: :shock:


Kad je prestala da puni valjda ti se upalila crvena lampica.....Daklem ovako:jawu sam kupio slučajno pre dvadeset godina a inače vozim od 77 - e godine.Imao sam raznih motora za to vreme ali jawu ne prodajem.! Za tolicno para nije moguće voziti ništa dvadeset godina i održavati.Kakve je benzine i ulja progutala za tih dvadeset godina bolje da nepričam .Posle 120.ooo kilometara  :shock: :shock: :misli: :misli: uradio sam generalnu i to je koštalo dobrih 1oo eura.U međuvremenu sam promenio na njoj više pari točkova,3 sedišta sam satro ,lanaca lančanika paknova zadnjih amortizera i guma naravno ali za tu kilometražu to je bilo normalno a uzgred i nemam laku ruku na gasu.Što bi se reklo vozim je kolko može da ide,motor nije mogao da joj se pokvari a sama je znala put do kuće ako ja negde cugnem pa preteram.I sad je vozim mada jašem sve manje... pa godine valjda čine svoje (pedeseta).Imao sam kažem razne motore E 9O prvo pa onda Laverda 5OO ,MZ 250,MZ 251,kros Junior,Yamaha FZ 75O Laverda 12OO itd...Četiri MZ - a sam prodo iako sam i s jednim od njih bio čak u Amsterdamu.Bavio sam se i popravkama motocikla pa recimo na 50 Mz- koji su riknuli (zaribali) dođu tri Jawe sa nekim trivijalnim kvarom obično oko struje (regler).Kako sam shvatio po njoj uvek čačkaju nestručni majstori i to je najveći problem.Sad najviše volim kad se izvezem da oderem neki bolji motor pa gledam u preneraženu facu ponosnog vlasnika nekog japanca ili nabudženog skutera....*pa zar jawa da me odere a ja platio motor toliko iljada evra*...Voziću je i dalje za sitnu lovu a ovih dana ću možda da kupim još jednu ,koštaće dobrih 50 evra ..Pozdrav svim vlasnicima Jawe.

:shock:

Super pričica iako sumnjam u vjerodostojnost. :LOL:
Zanimljivo je da su ti motori lagano otišli u povijest a još uvijek ima natjecanja i uspoređivanja Jawa/MZ...
Budimo realni, obje marke su proizvodile jeftine motore i dijelove koji služe svrsi a po današnjim standardima niske kvalitete. Nešto kao što su danas kineski motori...
Moja 350 ts je izdušila na 36 000 km. I mislim da je to odličan rezultat s obzirom da je godišnje
osiguranje i registracija bez popusta premašivalo vrijednost samog vozila. (y)
Tako da je uloženo/dobiveno super! I preporučujem svakome sa mršavim buđetom. Bolje je voziti se na Jawi nego sanjati o vožnji...
 
ZZetoR said:
Super pričica iako sumnjam u vjerodostojnost. :LOL:
Zanimljivo je da su ti motori lagano otišli u povijest a još uvijek ima natjecanja i uspoređivanja Jawa/MZ...
Budimo realni, obje marke su proizvodile jeftine motore i dijelove koji služe svrsi a po današnjim standardima niske kvalitete. Nešto kao što su danas kineski motori...
Moja 350 ts je izdušila na 36 000 km. I mislim da je to odličan rezultat s obzirom da je godišnje
osiguranje i registracija bez popusta premašivalo vrijednost samog vozila. (y)
Tako da je uloženo/dobiveno super! I preporučujem svakome sa mršavim buđetom. Bolje je voziti se na Jawi nego sanjati o vožnji...

Pričaš gluposti...  :palacdolje:
 
ZZetoR said:
Super pričica iako sumnjam u vjerodostojnost. :LOL:
Zanimljivo je da su ti motori lagano otišli u povijest a još uvijek ima natjecanja i uspoređivanja Jawa/MZ...
Budimo realni, obje marke su proizvodile jeftine motore i dijelove koji služe svrsi a po današnjim standardima niske kvalitete. Nešto kao što su danas kineski motori...
Moja 350 ts je izdušila na 36 000 km. I mislim da je to odličan rezultat s obzirom da je godišnje
osiguranje i registracija bez popusta premašivalo vrijednost samog vozila. (y)
Tako da je uloženo/dobiveno super! I preporučujem svakome sa mršavim buđetom. Bolje je voziti se na Jawi nego sanjati o vožnji...


mislim da se kinezi uopće nemogu uspoređivati sa jawama i eMZama :palacdolje:
 
svi se kvare, kinezi nisu robusni, a mzaći i jawe su bili od lima, a kinezi od špijatera i drek plastike,
 
zeto said:
imaš jednog u VK....za 300€

Crveni 125, zvao sam lika već  :wink:

Btw : nije 300 nego 250, čekam slobodno pa ode dole mahnut sa jedno 200-ak :mrgreen:

A jel znaš taj motor, jel valja to šta  :misli:
 
Ghostrider-SB said:
Crveni 125, zvao sam lika već  :wink:

Btw : nije 300 nego 250, čekam slobodno pa ode dole mahnut sa jedno 200-ak :mrgreen:

A jel znaš taj motor, jel valja to šta  :misli:


a mislim da je motor bio lupan, pa je mašina ukoso stajala, pa je valjda zamjenio nosače i sada je dobro......ima još jednu mašinu uz njega, i knjižica vozila je kod njega,a prometna kod nekog vlasnika u osijeku, kod kojeg trebaš po prijepis.....svega tu ima, možda je netko nekomu ostao dužan, ovo-ono.......trebaš pripaziti......ja sam nešto kontao oko toga, al neda mi se ganjat papire......i ko zna što sve još.....  :wink:
 
zeto said:
a mislim da je motor bio lupan, pa je mašina ukoso stajala, pa je valjda zamjenio nosače i sada je dobro......ima još jednu mašinu uz njega, i knjižica vozila je kod njega,a prometna kod nekog vlasnika u osijeku, kod kojeg trebaš po prijepis.....svega tu ima, možda je netko nekomu ostao dužan, ovo-ono.......trebaš pripaziti......ja sam nešto kontao oko toga, al neda mi se ganjat papire......i ko zna što sve još.....  :wink:

Ma to je taj, bacio mi neku bubu da je vlasnik neki lik i z OS kao ima autokuću, treba ga zvat za prijepis i bla bla bla, sad mi se sve čini da nevrijedi drkalije oko toga  :palacdolje:
 
Ghostrider-SB said:
Ma to je taj, bacio mi neku bubu da je vlasnik neki lik i z OS kao ima autokuću, treba ga zvat za prijepis i bla bla bla, sad mi se sve čini da nevrijedi drkalije oko toga  :palacdolje:


daš 100€ više i nabaviš nešto urednije......
 
svi nekej bubaju jawa ono ,ovo.to je dobar motor kolko kosta i kolko je star.ja ju vozim vec par godina i sve ok.100 put je bolja od kineskih maketa kaj se prodajeju tu kod nas.
 
Ghostrider-SB said:
Btw : već kad kenjamo o mz-ama ima tko kakvog dobrog da prodaje za malo para  :mrgreen:
    moj kolega s posla hoče prodat etz 251 91 god za 2000kn.možda i za manje.bubnul je u neki šaht i sad mu je prednja felga jajasta inače veli da je sve drugo ok.mogu ti nabavit njegov mob ak te zanima.
 
ronny said:
     moj kolega s posla hoče prodat etz 251 91 god za 2000kn.možda i za manje.bubnul je u neki šaht i sad mu je prednja felga jajasta inače veli da je sve drugo ok.mogu ti nabavit njegov mob ak te zanima.
Daj broj na PP  (y)