Alati

Kvaliteta rucnog alata?


  • Total voters
    146
balky1 said:
Nedavno sam kupio set gedora od nekakvog Goldy s facebook-a za 200-300 kn. Bio sam u očajničkoj potrebi za tako nečim, a bez 500-700 kn za, recimo, Proxon. Za sada je sve čitavo. Šarafam s njima po motoru i sve ostalo što mi dođe pod ruku. Mislim da račne neće dugo izdržati, ali do tada ću opet imati 200-300 kn za kvalitetnu račnu.  :shocked:

Proxxon set sa slike gore ti je 400kn. A mislim da je isplativije jednom 400kn nego par puta po 200-300  (y)
 
James1100 said:
Imam isti. Dobar je, ali imam dojam d Wisentov ne zaostaje. Ista cijena, ali Wisent je so 5 kila. I bio je jeftiniji.

Iz mojeg skromnog iskustva bolji su ključevi od npr. 10Nm-25Nm, od 25Nm-50Nm i onda ovi veći jer mi se pokazalo da su ovi s većim rasponom npr. 10Nm-50Nm prilično neprecizni...
Kažem to je samo moj dojam, nemam dokaza za to i znam da ima dobrih ključeva u rasponu od 10Nm - 50Nm ali onda smo već u puno ozbiljnijim nofcima...
 
James1100 said:
Imam isti. Dobar je, ali imam dojam d Wisentov ne zaostaje. Ista cijena, ali Wisent je so 5 kila. I bio je jeftiniji.

Jeftine busilice su mi bile pusiona, skupljam lovu za Bosch ili Makitu. Bosch sa getribom je oko 200 € i vidim da se to isplati. Black&Decker sa getribom je trajao jako dugo i jos ce kad ju konacno sastavim.

Flexa radi, ali ju nisam posteno napeo, pa ne znam... Ali moze jeftina jer ju rijetko trebam. Velika Flexa (jeftina) je umrla brzo.

Ne laži ovaj napaćeni narod  :LOL:
 
8)
 

Attachments

  • 1Full.jpg
    1Full.jpg
    156.2 KB · Views: 223
Ne gledajte koji je alat na slici nego unutarnji oblik gedore.
E takva gedora uništava matice i vide.
Vidi se starost Pamzorovog alata, ali se vidi i kakva je gedora iznutra  (y)
 

Attachments

  • IMG_0826.JPG
    IMG_0826.JPG
    97.9 KB · Views: 219
hehe mene sad pere kupovina starijeg manjeg tokarskog stroja ,to di dođe kao bolest od alata
:LOL:
 
Spori said:
Ne gledajte koji je alat na slici nego unutarnji oblik gedore.
E takva gedora uništava matice i vide.
Vidi se starost Pamzorovog alata, ali se vidi i kakva je gedora iznutra  (y)

Vidiš, tu se djelomično slažem s tobom. Nastavak oštećuje matice upravo zato jer je korišten i sjeban na 6-kutnim maticama sa velikim momentima stezanja za koje nije predviđen i tko god da je to napravio si je sam kriv za to. Kvaliteta alata itekako igra ulogu u tome, ali da je korišten na onome za kaj je predviđen (12-kutne matice) do tog stanja sigurno ne bi došlo tak brzo.

markookram said:
12 kutne  :palacdolje:

Kaj im fali? Čini mi se da po tebi čak imaju i 6 kuteva viška  :mrgreen:
 
EnduroLab said:
Iz mojeg skromnog iskustva bolji su ključevi od npr. 10Nm-25Nm, od 25Nm-50Nm i onda ovi veći jer mi se pokazalo da su ovi s većim rasponom npr. 10Nm-50Nm prilično neprecizni...
Kažem to je samo moj dojam, nemam dokaza za to i znam da ima dobrih ključeva u rasponu od 10Nm - 50Nm ali onda smo već u puno ozbiljnijim nofcima...

Svatko tko se ikad bavio bilo kakvim mjerenjima će ti to potvrditi - instrument, bez obzira koliko skup bio, s većim rasponom mjerenja je uvijek neprecizniji od onog s manjim rasponom (dokle god gledamo istog proizvođača, a možda i šire).
Uzmimo glup primjer: u menzuri od 1L nećeš moći izmjeriti volumen od 5 mL, a ako i ima tu mogućnost, greška je prevelika za taj volumen.....
 
balky1 said:
Svatko tko se ikad bavio bilo kakvim mjerenjima će ti to potvrditi - instrument, bez obzira koliko skup bio, s većim rasponom mjerenja je uvijek neprecizniji od onog s manjim rasponom (dokle god gledamo istog proizvođača, a možda i šire).
Uzmimo glup primjer: u menzuri od 1L nećeš moći izmjeriti volumen od 5 mL, a ako i ima tu mogućnost, greška je prevelika za taj volumen.....

Iz struke sam...  (y) Tako da to znam, a i primjetio sam...
 
Spori said:
Ne gledajte koji je alat na slici nego unutarnji oblik gedore.
E takva gedora uništava matice i vide.
Vidi se starost Pamzorovog alata, ali se vidi i kakva je gedora iznutra  (y)

a šta ako imaš takav šaraf ... ?! ;)
 
Ja imam uniorov 5-110nm kilokljuc, ali sam ubrzo zakljucil da je pregrub za male momente (do 15-20nm), tj. kod tih malih momenata nije baš svejedno jel je 15 ili 18nm, dok to na veličini od tipa 80nm nije bitno jel je 80 ili 83, pa sam si jos uzel i proxxonov 5-30nm kilokljuc za te finije stvari...
inace imam i proxxonov veliki set gedora, jako zadovoljan i moja preporuka... :)


Sent from my iPhone using Tapatalk
 
pazite ako koristite proxxon kljuc s okretnim momentom.. nikako ga koristit za odvidavat vide.. to ga sredi u roku keks, dobro.. kutije keksa.  potvrdeno iz tvornice, nakon sta su mi popravili kljuc (besplatno) nakon deset godina upotrebe i bilo je dovoljno samo jednom bit lin i koristit normalni kljuc za odvidavanje.

inace je GEDORE (marka, ne ono sta drugi zovi gedor) vjerojatno najbolja... proxxon, imam dosta toga ali to je samo za povremenu upotrebu.. dobrar je i hazet, a nije los ni wera

od elektricnih ne zaboravite metabo, jako su dobri, bolji od boscha.. sad ima i manjih marki koje su bile specijalizirane, pa su poceli sa sirom paletom alata.. recimo fein.. ali samo jedan je HILTI
 
ne samo proxxon, već NIJEDAN to ne voli .. ;)

na moment ključevima ili ti ga kiloključevima "kontra" smjer ne služi za odvrtanje već služi za zatezanje, ali lijevog navoja...  (y)
 
strasilo said:
ne samo proxxon, već NIJEDAN to ne voli .. ;)

na moment ključevima ili ti ga kiloključevima "kontra" smjer ne služi za odvrtanje već služi za zatezanje, ali lijevog navoja...  (y)

Opa, je da bi to trebalo biti generalno znanje ali sam stvarno pozitivno iznenađen :mrgreen: .Pa kaj ti se dogodilo da si dal informaciju bez zagonetke?  :mrgreen: :mrgreen: