Gume sa Grobnika (off sa CBR & VFR generalni topic!!)

Borinjo said:
Gle, da imam iskustva sa grijanjem i kvalitetom takvih guma, ne bi tražio odgovore ovdje, zato hvala na savjetu.
Ono što me sekira je nedavni razgovor sa frendom koji je početkom prošle sezone kupio sport touring gume koje su odvezle lanjsku sezonu, stajale 6 mjeseci na odjavljenom motoru u garaži i za koje on tvrdi da su se do ove godine "plastificirale" od stajanja i uzrokovale mu pad sa motora...(ne znam marku guma niti ja tvrdim da je to bio razlog pada)

E sad nebi baš volio baciti 250 eura za nove sport touring gume, preći 1000 km, spremiti motor na zimovanje i iduće ljeto shvatiti da to više nije to, ako me kužiš. Buduć da ne vjerujem da ću raditi preko 6000-6500 km po sezoni, stavio bi odmah sport touring gume kada bi znao da će mi trajati još barem slijedeću sezonu...koje je tvoje mišljenje o tome?

Ti sam najbolje znas kako se i kuda vozis. Cini mi se da si u nekoj drugoj temi spominjao izlet do Karlobaga i sl. - uglavnom, vjerovatno bi ti na tom motoru najbolja bila guma iz sport klase, tipa Michelin Pilot Power ili Dunlop Sportmax Qualifier, za početak (te dvije gume su cijenovno prihvatljive i kao nove jer su starija generacija sportskih guma). Pa onda kasnije prilagodis izbor guma (iduceg seta) svom tipu voznje i eksploatacije motora (ili moderniju sportsku gumu, ili racing-street ili sport-touring). Tesko da ti netko unaprijed moze dati 100% tocan odgovor, a cini mi se da si nedavno uzeo taj motor.

Ja osobno bih u tvojoj situaciji izbjegavao polovne gume sa Grobnika, bar sada po zimi - moje misljenje. Tek si uzeo taj motor, mogla bi te iznenaditi takva guma na glatkim istarskim cestama zimi.

Jeftina varijanta je kupiti polovnu cestovnu gumu, tipa ovo sta ti se nudi u temi (moover), sa napomenom da je Roadsmart II sport touring guma, a Sportsmart je cestovna sportska guma i na Fazeru 6 bi vjerovatno bila bolji izbor, ali jbg. Isto tako, polovno je polovno, uvijek bilo i biti ce, ali ako je guma u dobrom stanju, svakako bolji izbor za tu lovu od guma sa Grobnika.

Ne stignem sada komentirati ovo sta se dogodilo frendu, a i premalo informacija imamo o tome (koja guma, kako je motor bio skladišten i koliko vožen, na kojem tlaku su vožene, DOT gume i duzina vremena u prometu, itd., itd.).

To je to ukratko, ne stignem sada pisati duzi odgovor! Lijep pozdrav. (y)
 
A ovaj je kratak  :shock:

:mrgreen:
 
biker4life said:
Ne stignem sada komentirati ovo sta se dogodilo frendu, a i premalo informacija imamo o tome (koja guma, kako je motor bio skladišten i koliko vožen, na kojem tlaku su vožene, DOT gume i duzina vremena u prometu, itd., itd.).

Nema se tu sto puno komentirat,dovoljna je jedna recenica:Ne postoje tako losi uvjeti garaziranja koji ce novu gumu "plastificirat" za 6 mj.
 
Poslusaj bajkera, ja osobno koristim te gume sa grobika ali samo zato sto moram, mada se ne moze usporediti sa novim recimo qualifier rr, metzeler m5 ili bar meni bolje leze te sport od race guma.

Ja ih montiram u 5-6 mjesecu pa do 9 mjesca, znaci 3 mjeseca , max 4. Tada se naravno vec i potrose, jer sam ih i kupio dobro potrosene. Ja sam do sada imao srecu, pa sam nailazio cesto na polovne i dobre gume sport klase, tako sto netko padne sa motora pred kraj sezone ja kupim gume. Ili netko od ekipe uzme cijeli motor. Uglavnom uvijek se nekako skucam.


Ali, nemoj molim te uzimati te gume sada. Temeperatura pada, nisi vjest vozac, istarske ceste su sranje same od sebe.Radje nadji neku turing gumu ili sport.
 
Kupi gumu sa grobnika, ne divljaj i ne naginji motor vise od 26 stupanjeva  :mrgreen:, sredina ce drzati do 3 mjeseca.. Onda spali gume, baci u qurac i kupi nove
 
choco said:
Poslusaj bajkera, ja osobno koristim te gume sa grobika ali samo zato sto moram, mada se ne moze usporediti sa novim recimo qualifier rr, metzeler m5 ili bar meni bolje leze te sport od race guma.

Ja ih montiram u 5-6 mjesecu pa do 9 mjesca, znaci 3 mjeseca , max 4. Tada se naravno vec i potrose, jer sam ih i kupio dobro potrosene. Ja sam do sada imao srecu, pa sam nailazio cesto na polovne i dobre gume sport klase, tako sto netko padne sa motora pred kraj sezone ja kupim gume. Ili netko od ekipe uzme cijeli motor. Uglavnom uvijek se nekako skucam.


Ali, nemoj molim te uzimati te gume sada. Temeperatura pada, nisi vjest vozac, istarske ceste su sranje same od sebe.Radje nadji neku turing gumu ili sport.

OK poštujem vaše mišljenje i hvala vam na savjetima  (y)... odlučio sam kupiti nove gume. Navest ću neke od guma koje mi se trenutno nude i njihove cijene pa bi bio zahvala za neki savjet - ponovio bi da imam nekih 3500 km iskustva na polovnim gumama sa grobnika, što se brzine tiče recimo da sam umjeren sa trenutcima nadahnuća  :mrgreen: , volio bi da gume potraju barem još iduće ljeto s tim da nevjeruje da ću ove godine prebaciti 1000 km.... dakle u ponudi su:
-  PIRELLI DIABLO STRADA - 240 eura sa montažom
-  METZELER RENN SPORT - 235 eura sa montažom
- METZELER Z-6 - 255 eura sa montažom
- DUNLOP ROADSMART II - 210 eura bez montaže (za sada mi je ovo nekako najbliža opcija)
 
Borinjo said:
OK poštujem vaše mišljenje i hvala vam na savjetima  (y)... odlučio sam kupiti nove gume. Navest ću neke od guma koje mi se trenutno nude i njihove cijene pa bi bio zahvala za neki savjet - ponovio bi da imam nekih 3500 km iskustva na polovnim gumama sa grobnika, što se brzine tiče recimo da sam umjeren sa trenutcima nadahnuća  :mrgreen: , volio bi da gume potraju barem još iduće ljeto s tim da nevjeruje da ću ove godine prebaciti 1000 km.... dakle u ponudi su:
-  PIRELLI DIABLO STRADA - 240 eura sa montažom
-  METZELER RENN SPORT - 235 eura sa montažom
- METZELER Z-6 - 255 eura sa montažom
- DUNLOP ROADSMART II - 210 eura bez montaže (za sada mi je ovo nekako najbliža opcija)

Obrati se guma guruu :D Bimbi u temi o gumama i sve po tom pitanju bit ce rijeseno u najkracem roku. (y)
 
Stradu zaboravi, renn sport super guma-ja bih je sebi za svoj nacin voznje uzeo, tebi preporucavam neku od ove dvije prema onome kako si mi opisao da vozis i kad uzmem u obzir sta vozis. Pogotovo z6 to je stvarno svestrana guma, odmejerena u svemu, pogotovo je dobra po kiši, a sada dolazi takvo vrijeme, proci ce kilometara bar 3 puta vise nego ove sportske, znaci neki joj je prosjek 9-12.000 km. Roadsmart je ok guma, ali je ipak misli nijansu ispod z6 po kilometrazi, a po pitanju agilnosti i "spoRrtske" strane tu malo,malkice vodi....
E to ti je sto ja znam o o tim gumama, vozio sam svaku od njih i to su moji dojmovi. Pozdrav
 
Z 6 je izvrsna guma za malo novaca. Koristim vec drugi set i mogu reci samo:  (y).
 
Gato said:
Nema se tu sto puno komentirat,dovoljna je jedna recenica:Ne postoje tako losi uvjeti garaziranja koji ce novu gumu "plastificirat" za 6 mj.

Hocu reci - vjerovatno nije bilo "garaziranje" u pitanju, nego neki drugi faktor.


Borinjo said:
OK poštujem vaše mišljenje i hvala vam na savjetima  (y)... odlučio sam kupiti nove gume. Navest ću neke od guma koje mi se trenutno nude i njihove cijene pa bi bio zahvala za neki savjet - ponovio bi da imam nekih 3500 km iskustva na polovnim gumama sa grobnika, što se brzine tiče recimo da sam umjeren sa trenutcima nadahnuća  :mrgreen: , volio bi da gume potraju barem još iduće ljeto s tim da nevjeruje da ću ove godine prebaciti 1000 km.... dakle u ponudi su:
-  PIRELLI DIABLO STRADA - 240 eura sa montažom
-  METZELER RENN SPORT - 235 eura sa montažom
- METZELER Z-6 - 255 eura sa montažom
- DUNLOP ROADSMART II - 210 eura bez montaže (za sada mi je ovo nekako najbliža opcija)

Navedene gume pripadaju bitno različitim klasama. Prvo vidi kakvu gumu želiš. To što su cijenovno blizu nema nikakve veze sa kvalitetom i namjenom tih guma.

Motor kao motor (FZ6) može podnijeti sve te gume, ali pitanje je šta ti kao vozač želiš i šta ti odgovara i kakav je tvoj stil voznje.

Primjera radi Metzeler Rennsport je racing-street guma, dok je RoadSmart II čistokrvna sport-touring guma.

Pretpostavljam da si negdje blizu Slovenije ili Italije čim navodiš cijene u Eurima, ali meni ovako na prvu i ne djeluju nešto prepovoljno.

:neznam:
 
biker4life said:
Pretpostavljam da si negdje blizu Slovenije ili Italije čim navodiš cijene u Eurima, ali meni ovako na prvu i ne djeluju nešto prepovoljno.
:neznam:

Kao sto rekoh: nek vidi kod Bimbe, kako za savjet, tako i za kupovinu. (y)
 
biker4life said:
Hocu reci - vjerovatno nije bilo "garaziranje" u pitanju, nego neki drugi faktor.


Navedene gume pripadaju bitno različitim klasama. Prvo vidi kakvu gumu želiš. To što su cijenovno blizu nema nikakve veze sa kvalitetom i namjenom tih guma.

Motor kao motor (FZ6) može podnijeti sve te gume, ali pitanje je šta ti kao vozač želiš i šta ti odgovara i kakav je tvoj stil voznje.

Primjera radi Metzeler Rennsport je racing-street guma, dok je RoadSmart II čistokrvna sport-touring guma.

Pretpostavljam da si negdje blizu Slovenije ili Italije čim navodiš cijene u Eurima, ali meni ovako na prvu i ne djeluju nešto prepovoljno.

:neznam:

Cijene su iz Slovenije, Koper mi je bliže od Rijeke ili Pule a izbor nije loš. Dao bi prednost trajnosti budući da nisam neki okorjeli ovisnik o brzini, a ni iskustvo mi zasad nije jača strana. Koliko sam uspio progooglati i pročitati ovdje, najbliže tome bi bila RaodSmart II guma koja osim dobrih touring karakteristika zadovoljava i one koji povremeno vole i malo opaliti po gasu... Što se cijene tiče bilo je povoljnije dok se mogao skinuti povrat poreza, ali ipak mi se čine nešto povoljnje http://www.unikomerc.hr/files/cjenik/moto.pdf (roadsmart 2 za 210 - doduše akcija je - na prema 260 nije baš malo)
 
Borinjo said:
Cijene su iz Slovenije, Koper mi je bliže od Rijeke ili Pule a izbor nije loš. Dao bi prednost trajnosti budući da nisam neki okorjeli ovisnik o brzini, a ni iskustvo mi zasad nije jača strana. Koliko sam uspio progooglati i pročitati ovdje, najbliže tome bi bila RaodSmart II guma koja osim dobrih touring karakteristika zadovoljava i one koji povremeno vole i malo opaliti po gasu... Što se cijene tiče bilo je povoljnije dok se mogao skinuti povrat poreza, ali ipak mi se čine nešto povoljnje http://www.unikomerc.hr/files/cjenik/moto.pdf (roadsmart 2 za 210 - doduše akcija je - na prema 260 nije baš malo)

Rennsport je guma koja Plominka vozacima traje uglavnom oko 3.000 km. Jako je mekana. Cijena je prihvatljiva u odnosu na gume te klase (racing-street) jer se ipak radi o gumi "staroj" vec dosta sezona.

RoadSmart II je dobar izbor. Sport-touring guma, bitno različita od ove prve.

Ipak, probaj razmisliti i o nečem između - o klasičnoj sportskoj gumi poput: Michelin Pilot Power, Dunlop Sportmax Qualifier, Dunlop Sportmax Qualifier II, Dunlop Sportsmart.

Sa gumama Pirelli Diablo Strada i Metzeler Z6 nemam osobnih iskustava.

I da - najbolje da za konačan savjet upitaš Bimbu u generalnoj temi o gumama. Ipak on zna puno više od mene. (y)
 
Direktor said:
kakv je to uopće guma Rennsport? Tko to proizvodi?

Metzeler%20Rennsport-500x500.jpg


ovako izgleda
 
Direktor said:
kakv je to uopće guma Rennsport? Tko to proizvodi?

Imao je frend tu gumu, sa kojim se cesto vozim, Snowmam tu sa foruma tj. Zagi na Lavadovom forumu.

Racing-Street guma, mislim da je preko 5 godina na trzistu. Upravo zbog toga je i cijena nešto niža od drugih guma te klase.

Po onome što sam vidio i njegovim dojmovima, guma je odlična za oštriju vožnju, lako pada u zavoj, i unatoč tome što je vec dugo na tržištu, i dalje ima dosta za ponuditi i pruža dovoljno gripa za vecinu bržih cestovnih vozača. Trajnost je prilično kratka, +/-3000 km na motoru 600-750ccm koji se uglavnom koristi na Plominki.

Za konkretnije dojmove ce ti se morati javiti netko tko vozi na njima. (y)

Neznam kakva je u hladnijim uvijetima i po kiši. :misli:
 
ma odlična guma za sve uvijete osim za mokar kolnik...
uloženo dobiveno nema bolje za tu lovu...
od sad dalje samo na njima ću vozit... :mrgreen:
 
Ekipa hvala na dobronamjernim savjetima, skuzio sam u cemu je point s tim gumama sa Grobnika i konzultirao se sa Bimbom, kaze Roadsmart II, pa neka bude tako. Vec su narucene, stizu u subotu. Jedva cekam da ih isprobam!!!