Solo vikend - nekamo & nekamo extended

Gadno je to kad si gladan, svi planovi padnu u vodu :) Usput, cujem vani se jos neko vozika kroz Goricu simo tamo... volja je to :)
 
Odlicno, zamjetio sam kako pazis na raznovrsnost prehrane, snedvic sa tunom, sa puretinom pa sa prsutom....
Vodis racuna o zdravlju...  (y)
 
Misteriozna i supertajna lokacija ... OK, zanemarimo putokaze  :D

DSC02633.jpg


DSC02635.jpg



Još tajnija lokacija ...

DSC02637.jpg


8)
 
Dvadeset i četvrti je studeni, a vrijeme je "samo takvo". One cestice oko Save su uvijek na raspolaganju za malo laufanja ... a može i izvan tih cestica. Sve zavisi o sklonostima i raspoloživom voznom parku.
Ajde ... možda je travnati nasip, neloši makadam i ajde-ajde prtenjak optimistično zvati off road ... možda bi više pasalo not-quite-road.

Nasip sam zajašio tam negdje oko Struge Nartske ...

DSC02848.jpg



Makadam je u solidnom stanju, trava po nasipu je dosta skliska i u kombinaciji s povremenim uskim špurama, a prtenjak skroz desno je najvećim dijelom premekan i cijeli motor šeta lijevo desno. OK, šeta lijevo desno i na mokroj travi pa i na makadamu kad uleti u šoder i kamenje. Dakle, nastavljam ravno uz lagano lijevo desno ...
Tragovi nedavnih vodostajnih oscilacija vidljivi su kao sivi šlajer prebačen preko trave i nižeg raslinja. Nakit u obliku raznih vrećica i kojekakvog smeća doprinosi ugođaju.

DSC02851.jpg


DSC02852.jpg



Na svu sreću, ima dosta mjesta gdje se može preći sa prtenjaka na nasip ili makadam. Ipak je došla i situacija da se vratim na asfalt. Kao ovdje pred Oborovom.

DSC02853.jpg



Koliko se da vidjeti, situacija na skelnom prijelazu u Oborovu je bila škakljiva.

DSC02855.jpg



Nije mi vrag dao mira pa sam poslje Oborova morao još malo navratit na nasip  :evil:

DSC02858.jpg



Do Prečnog uglavnom po asfaltu - ne-baš-putevi su bili premekani za kombinaciju 120/160, dok se kod onog ispusnog kanala ooopet zabrazdilo ne-baš-putem. Ništa specijalno daleko ... cca 2-3 km ... ima tamo opet neki kanal koji ide iz kanala i opet neka ustava. Bilo je čist fino projuriti makadamom, a zanimljivo je bilo i blato specifične teksture.

DSC02862.jpg


DSC02860.jpg



U Lijevoj Martinskoj Vesi na drugu stranu i živahno doma. Tragovi borbe sa nabujalom vodurinom su još uz cestu. Siva linija preko drveća jako dobro pokazuje dokle je to išlo ...

DSC02865.jpg


DSC02866.jpg



Kući sam se opet vratio supertajnim putem  :D

DSC02867.jpg


8)

 
25. 12. 2012.

Za ručak je bilo prerano, a vrijeme je bilo predobro. Ne samo za ovo doba godine. Samo ću mali đir ... do Gorice i nazad.
Ajde kad sam već u VG, sam ću malo prema Sisku. Neću skroz do Siska, pa skrenem u Buševcu ... malo prije onog skretanja za sisački autoban. Al dođe mu skoro na isto ...

IMG_0046.jpg



Pauza za duboko promišljanje. Nisam uzeo fotić, moram slikavat drekfonom. Ajde kad sam već tu, budem malo prema Kravarskom ... prošlo i Kravarsko, došlo i neko križanje cca kilometar iza ... idem desno.
Asfaltirana uska cesta kroz šumu ... tu i tamo koja bijela fuga, uglavnom po jače zasjenjenim jarcima. Dominantna boja - narančasta. Opet izbor - lijevo ili desno. Budem desno, sjetim se da sam lijevo išao nekoliko dana prije snježine.

IMG_0049.jpg



Svud okolo mokri pejzaži zime bez snijega - Matko Peić bi svršavao od pogleda na mokru zemlju i natrulo lišće. Još da je kakvo groblje uz put, sreći mu i veselju kraja ne bi bilo.
Meni je zanimljiviji bio pogled na mokru traku asfalta koja nekako mutno sjaji skroz do sljedećeg brda.

IMG_0053.jpg


IMG_0055.jpg



Ha, i na ovu stranu nema više asfalta. Nakon kilometar-dva nije mi se više dalo hrvat sa prtenjakom koji je bivao sve raskvašeniji i blatniji. Ajmo se mi okrenit pa nazad.

IMG_0056.jpg


 
Nazad je relativan pojam ... onu cestu od Kravarskog (cesta 31, izlazi na Pokupsko) samo sam prešao i nastavio ravno ... OK, ne baš ravno, zapravo je bilo uzbrdo.
Dominantna boja i dalje narančasta.

IMG_0059.jpg


IMG_0062.jpg



Vidio usput dva skretanja za Donji Hruševec, mjesto Hotnja, a onda ova tabla:

IMG_0063.jpg



Dobro, sada barem znadem gdje sam. Lijevo za Sisak nakon cca 200 metara nema više asfalta. Makadamčina puna rupa od kamiona i mjestimice oštrog kamenja. Prošao različitim motorima više puta. Duke baš i nije prvi izbor za nju. Da je EXC bilo bi driftanja sve do Letovanića ... to je ono selo u kom su cure ko jabuke (e sad, jel rumene il okrugle ...).

Lijevo preko mosta, samo 23 km do Gline. Pred Glinom se i sunce ukazalo. Meni je važnije bilo ukazanje benzinjare.

IMG_0064.jpg



Još samo 40 km do Siska ... a mogao sam lijepo odmah poslje Gorice produžit ravno. Na dva, mooožda tri mjesta ima još situacija da zbog radova fali asfalta, ali ništa komplicirano. Onaj spust niz brdo napreduje ... dio između krivina je tek u postupku nasipanja, dok je prolaz kroz brdo podzidan i asfaltiran. Jašta, moralo se to pogledat izbliza.

IMG_0065.jpg



Onaj spust neposredno pred Petinjom je još u banani - ima tamo još posla. Prolazak kroz Petrinju, preko Mošćenice do Siska, đir kroz centar i zagrebačkom nazad za ZG.
Sve skupa 200 km mokrog asfalta i blatnog prtenjaka ... mali Đuka izgleda ko pajcek. A još se i zafleko ...  :D

8)

 
Ha ... Banja Luka. Ostala mi u ugodnom sjećanju još tamo od kraja 80-ih. Budem na proljeće malo i na tu stranu.
Lijepo ste se provozali.
 
Okej, zasjalo je. Nije da se nisam provozao dva puta u siječnju, pa još i dva puta u veljači ... al sve je to bilo đir po gradu, pa na čaj i onda noge u lavor sa toplom vodom.
Danas je nekak bolji doživljaj. Već preko mosta na jug nekoliko motocikala u koloni ... kod birtije od Pulsera isto neko okupljanje ... u Maloj Mlaki blatari se taman spremaju da se zaflekaju ... jednom rječju gužva. A gužva je dobar razlog da se baci oko na prisavske puteve.
I da se preveze skelom :)

IMG_0095_.jpg


IMG_0098_.jpg



Nisam čak bio niti jedini na dva kotača.

IMG_0101_.jpg


Baš je bilo super. Ajde neka ipak još malčice prigrije.

8)

 
Saga o savskim skelama ima i svoju nedjeljnu epizodu koja bi se mogla zvati "Skelom na zapad". Koliko znadem, to je jedina skela u RH zapadno od Zagreba. Obzirom da je Zagreb skoro pa pogranični grad, to i nije neki nevjerovatan podatak.

Ono što je trunčicu više nevjerovatno, jest činjenica da se do ove skele čovjek barem može propisno zamazat. I motor isto. Pogotovo ako nakon Podsusedskog mosta odmah skrene u Strmec, pa nakon zadnjih kuća u njivama nastavi onim prtenjakom koji u ovim kasno-zimskim uvjetima liči na solidnu enduro dionicu sa dvije špure. Umjesto da produži do Domaslovca, skrene desno, i preko Farkaševca Samoborskog uredno se asfaltom dokotrlja do sela Medsave.
Je, al onda propade gušt vožnje raskupusanim traktorskim putem punim lokvi musave vodurine prekrivenih ledenom koricom koja tak fino pucketa kad se na nju navali 150 kg austrijske mašinerije.
Sljedeće dvije fotke su sa početka blatne dionice, gdje je još bilo mjesta za stat i razmislit. Daljnja dva-tri kilometra nije bilo stajanja  :)

DSC03087.jpg


DSC03088.jpg



Na skeli osim mene - i skeledžije - nikoga. Sava je prilično brza na tom dijelu, al majstora to ne zabrinjava. Taman se uhvatila i prilika za pogledat kolko smo se zafrajkali ...

DSC03091.jpg


DSC03092.JPG


DSC03093.JPG


DSC03095.JPG


DSC03096.JPG


DSC03097.JPG



Na drugoj strani zima još ne popušta, barem na ovom dijelu kroz šumarke do prilaza Zaprešiću. Snijega ko u priči. Na drugom semaforu lijevo, i lagano prema Klanjcu ... to je osnovna ideja.

DSC03098.JPG


DSC03100.JPG


DSC03102.JPG


 
Kad sam već - barem estetski gledano - u off-road điru, iskoristila se prilika za skretanje do MX staze na Pepačevom Bregu. Do Uskršnje utrke je taman mjesec dana. Zauzeo sam mjesto u prvom redu iza startne linije  :D

DSC03103.JPG


DSC03105.JPG


DSC03108.JPG



Od Šenkovca cesta ide vrlo blizu slovenske granice, sve do Klanjca. Ima i nekoliko graničnih prijelaza koje bi trebalo iskoristiti za prelazak u EU, osim ako nisu samo za lokalce. Usputni pejzaži su tipični zimsko nizinski - bijela polja prošarana smeđim granjem. Zeleno u iščekivanju.

DSC03109.JPG


DSC03112.JPG



Klanjec. Zapadnim serpentinama u centar, istočnim serpentinama iz centra.

DSC03115.JPG


DSC03116.JPG



Nizbrdo do Lučelnice, pa na Dubrovčan na benzinjaru. Ugodni divani sa jednim od plavih vitezova koji je taman svog VN-a izveo u prvu ovogodišnju šetnju, te onom sporednijom cestom preko Velikog Trgovišća, preko Luke i Pojatnog do Zaprešića.
Ceste su u svakakvom stanju, uglavnom ne baš blistavom. Blistaju najviše od vode koja se cijedi preko kolnika, i od šodera kojeg ima na sve strane. Čitava scenografija na putu od Klanjca pa do Zaprešića, pretežito je vlažna.

DSC03117.JPG


DSC03121.JPG


8)

 
Ispalo je bolje nego sam mislio ... a mislim na današnju vožnjicu. Svi rondaju po gradu, a ja budem kao zbrisao do Siska. Em da vidim kako Sava Sport Force podnosi vrlo lokalne ceste, em da vidim jel vodurine još ima svud okolo.
Ukratko, slovenke se ponašaju neobično dobro, a vodurine ima za izvoz.

DSC03160.JPG


DSC03155.JPG


DSC03156.JPG



Glavni zgoditak u današnjoj priči je da sam uhvatio u pogonu onu srednju skelu između Zagreba i Siska, koja se zove Martinska Ves. Iako zapravo prometuje preko Save između sela Lijevi Dubrovčak i Desni Dubrovčak.

DSC03162.JPG



A na skeli gužva - skeledžija i njegov kompić, i još dva dlakava i repata stvorenja. Prva dvojica više u sjeni, druga dva više na suncu. I onda uletimo austrijanac i ja.

DSC03163.JPG


DSC03165.JPG


DSC03166.JPG


DSC03167.JPG


DSC03169.JPG


DSC03170.JPG


 
Iskrcaj na drugu stranu, u Desnom Dubrovčaku, malo sa strane od uobičajenog mjesta za izlazak sa skele. Visoki vodostaj, pa se mora.
Kroz selo ima asfalta, a onda ga prestane biti.

DSC03176.JPG


DSC03177.JPG



Na asfalt se opet dođe u mjestu Desno Željezno, što je dva sela prije onoga uskog mosta u Desnoj Martinskoj Vesi. Prešao sam most pa lijevom stranom dalje prema Sisku. Vodurine svuda.

DSC03181.JPG


DSC03183.JPG


DSC03185.JPG


DSC03186.JPG


DSC03187.JPG



Prošao sam i pored skele Tišina koja je izvan pogona.

DSC03188.JPG



Tamo negdje između Palanjeka i Hrastelnice - kod onog romskog naselja - očito je bilo veselo. Most je u raskupusanom stanju, s tim da su i prije i nakon mosta napravljeni nasipi preko ceste koji vozilima priječe prolaz. Svima osim narančastima.

DSC03189.JPG



Đir kroz Sisak i povratak nazad, manje-više istim putem. A uz put sve pliva ...

DSC03190.JPG


8)

 
Vikend se nastavio utabavanjem već utabanih staza, uz ipak malo do sada - meni, dakako - neviđenih krajeva. Evo nekoliko sličica.

Pogled unazad prema ZG, tamo negdje ispod Male Mlake.

DSC03195.JPG


Preko Vukomeričkih gorica ima više ovakvih situacija:

DSC03196.JPG


DSC03197.JPG



Mali Đuka lajka ove goričke ceste. A i slovenske šlapice su taman.

DSC03198.JPG



Do ove supertajne lokacije se stiglo preko Pisarovine, Šišljavića i Luke Pokupske. U prvoj ulici desno odavde, ima jedna fina birtija. Gazde nije bilo, pa sam i ja produžio dalje ...

DSC03204.JPG



... otprilike do ovdje.

DSC03207.JPG


DSC03210.JPG


DSC03212.JPG


DSC03213.JPG


DSC03216.JPG


DSC03218.JPG



Naravno, kad sam već bio u tom kraju, iskoristila se prilika pa se prešišalo preko onih brda između Karlovca i Netretića. Ne znam da li ta brda imaju neka imena, ali obadva mogu koristiti prefiks pista  :D

8)