GUME - SVE ONO STO VAS ZANIMA

Nino777 said:
Nemam predrasude prema Mitas-u, ima ih frend na KLE-u (istina, ima neki njihov model namijenjen za soft enduro), sam je priznal da je bil budala i kupoval Dunlop Trailsmart koje su razvikane u nebesa, koštaju ko sv. Petra kajgana a da mu ove podjednako drže i dulje traju, a u malo više od pol cijene Dunlopa.

odvozio sam oko 17 setova Mitasa Sport Force + i Touring Force u 3 sezone.

Za preporuku su po mom skromnom misljenju Touring Force ako ostajes u opisanim okvirima. 

 
Nino777 said:
Nemam predrasude prema Mitas-u, ima ih frend na KLE-u (istina, ima neki njihov model namijenjen za soft enduro), sam je priznal da je bil budala i kupoval Dunlop Trailsmart koje su razvikane u nebesa, koštaju ko sv. Petra kajgana a da mu ove podjednako drže i dulje traju, a u malo više od pol cijene Dunlopa.

mitas terra force :misli:
 
Ima tko iskustva s Mitas MC24?
Jucer sam ih uzeo na kupi gume za 712 kn...obje..(90/90-21+130/80-17)...nevjerovatno povoljno.
To su model za 70% cestu+30% off-road.
Staviti cu ih na novi projekt, XL600.
 
Ja imam metzeler Torrance na xt one su 90% cesta.

Dobre gume

Sad su na akciju u motoboxu pa dođu ispod 900 par inače su 1040kn na Kupi gume.

 
toecutter said:
Ima tko iskustva s Mitas MC24?
Jucer sam ih uzeo na kupi gume za 712 kn...obje..(90/90-21+130/80-17)...nevjerovatno povoljno.
To su model za 70% cestu+30% off-road.
Staviti cu ih na novi projekt, XL600.

Evo pronašao osvrt Borisa Rukavine koji ih je testirao na svom putovanju ...pa koga zanima :

http://www.auto-moto-tour.com/page75.html
 
Stavio sam prije točno godinu dana set guma na motor..Sad je zadnja otišla a prednja je kao nova..Hoće li prednja izgubiti na svojstvima ako bude još jednu zadnju odvozila?

Znači prednja cca 2 godine da bude na motoru?? Ili kupiti novi set?
 
kokolo_f said:
Stavio sam prije točno godinu dana set guma na motor..Sad je zadnja otišla a prednja je kao nova..Hoće li prednja izgubiti na svojstvima ako bude još jednu zadnju odvozila?

Znači prednja cca 2 godine da bude na motoru?? Ili kupiti novi set?




Ja nebi vise nikad ... u dvoje iza starigrada  na laganoj voznji dok sam razgledavao  :LOL: prednja pustila... samo set ili nista u mom slucaju
 
Kakve veze neposredno imaju "stara" i nova guma, ak je prednja kak veliš skoro nova? I ak imaš takav način trošenja guma, zakaj nebi normalno iskoristil prednju ako joj svojstva ne padaju s približavanjem granici potrošnje... po meni to more biti jedina razlika među njima, makar osobno nisam doživel takvu vrstu degradacije (starost gume je već druga priča) (y)
 
Ovisi koliko te žuljaju pare u novčaniku, kako i kud se voziš. Moja stara guma nije nikad pustila, s novom sam pokupio čavao treći dan, pa ponovno kod vulkanizera na krpanje. Neki nikad ne krpaju gume jer si na motoru i to je opasno.
Ako proizvođač tvrdi da guma 5 godina ima svojstva kao i nova, onda bi 5 godina trebala biti ok i gleda se samo fizička potrošenost. Ni na autu ne mijenjam gume dok ih ne potrošim, ne nasjedam na potrošački ili trgovački lobi i ne kupujem mahnito i bez razmišljanja novu gumu jer je stara godinu dana. Masa ljudi ima na motorima puuno starije gume od godine dana pa se voze, isto tako i oni koji kupuju stariji dot radi niže cijene.
 
Za po ravnom gotovo nebitno. Po zavojima se itekako osjeti razlika. Ako staviš zadnju novu, a prednju ostaviš staru. Barem je meni tako bilo. Tako da i ja uvijek mijenjam set  (y)
 
Iz mog iskustva, vecina prednjih guma kad bi ostala u drugom setu cca trajanje prednje 7-8 tis, bi se dobro istupila i nebi mi dala da motor lipo padne u zavoj. Pa sam reka da cu uvik minjat set.
Sad imam bt16 i kod nje mi se nije dogodilo da se istupila, sigurno bolje pada nova, al i ova se pokazala dosta dobra.
Ukratko ako se vozi dobro i ima sare nemas potribe.
 
Iako mi zadnja bude potrosenija meni je i prednja isto uvijek za mjenjat. Nikad mi prednja nije bila za jos jednu zadnju  :misli:
 
error said:
Kakve veze neposredno imaju "stara" i nova guma, ak je prednja kak veliš skoro nova? I ak imaš takav način trošenja guma, zakaj nebi normalno iskoristil prednju ako joj svojstva ne padaju s približavanjem granici potrošnje... po meni to more biti jedina razlika među njima, makar osobno nisam doživel takvu vrstu degradacije (starost gume je već druga priča) (y)


Jesi li kad pao zbog guma ?
 
error said:
Jesam, ali zbog krive dimenzije naprijed. Mladost glupost. Zakaj?

Guma moze izgledat dobro a da nevalja, mijenjanje u setu je najsigurnije ... iako se puno rejsera neslaze s tim.. :mrgreen:
 
Ako proizvođač tvrdi da 5 godina ima ista svojstva onda može bez frke dvije zadnje odvoziti..
Ja ih baš i neznam porubit pa bi to bilo ok vjerovatno..
 
kokolo_f said:
Stavio sam prije točno godinu dana set guma na motor..Sad je zadnja otišla a prednja je kao nova..Hoće li prednja izgubiti na svojstvima ako bude još jednu zadnju odvozila?

Znači prednja cca 2 godine da bude na motoru?? Ili kupiti novi set?

Neznam koliko si km napravio ali osim ako zadnju nisi "ubio" paljenjem ili slajdanjem u jako malo km - nego normalnom vožnjom kroz 5-8t km, sigurno ni prednja nije "kao nova" - najbolje češ to vidjeti ako staviš novu prednju. Rijetkost je prednju "savršeno" potrošiti, često dobije rub u međusektoru i to najviše utječe na osječaj u vožnji...

Samo jednom sam na motoru pustio prednju na dvije zadnje i zažalio, zadnja trećina km je bila pakao, osjetilo se kako motor, tj. volan čudno "zatvara" u sporim zavojima ili kad se ide u dublji nagib (R1 je bila u pitanju), tako da samo u paru mjenjam.

Što se tiče vožnje po ravnom, tu nebi trebalo biti problema, 2 sezone nije puno i sa tog aspekta možeš voziti, nebi trebala biti "plastična" jer je to kratak vremenski period... ljudi voze i na puno starijim gumama...
 
ja budala kupujem nove prednje, a ekipa baca skoro nove sa par iljada.. :palacdolje:
ponude u inbox.. :mrgreen:
 
Velika je razlika u tome tko vozi, kako vozi i koji motor vozi, nije isto ganjati se s nekom RR pilom na nož ili turistička vožnja na nekom maxi enduru ili toureru. Netko spali gume za 3 soma km, nekom drugom traju 15 somova, razlika je i u tipu guma i stilu vožnje.
 
stipe_zxr said:
Guma moze izgledat dobro a da nevalja, mijenjanje u setu je najsigurnije ... iako se puno rejsera neslaze s tim.. :mrgreen:

(y)
Da se razmemo, i sam sam zagovornik uzimanja seta guma i prakticiram to, moj post je išel prema tvrdnji kokolo-f da mu je prednja u vrlo dobrom stanju, i to pod uvjetom da stavi opet istu zadnju. Odkud mu tolika razlika u potrošnji, ne razmem ni sam  :mrgreen: